מבט כולל

המחלקה לטכנולוגיות דיגיטליות ברפואה

ראש המחלקה, פרופ' אריאל בניס

 

הרפואה במאה ה-21

 

מערכת הבריאות עומדת בפני אתגרים רבים, הכרוכים בצרכים גוברים ובעליית ההוצאה הלאומית למימונם. זאת, בגין עליה בתוחלת החיים והזדקנות האוכלוסייה, עליה בשיעור התחלואה הכרונית, מהפיכת המידע, כניסת ילידי העידן הדיגיטלי למעגל צרכני הבריאות האקטיביים ופיתוח טכנולוגיות חדשות ומתוחכמות, במקביל למחסור תקציבי הולך וגדל.


כתוצאה מכך, שינתה הרפואה את פניה ללא הכר במאה ה-20, וכבר ברור כי במאה ה-21 תשתנה הרפואה אף יותר ובקצב מהיר יותר מאשר במאה הקודמת, בעיקר הודות למחקר ופיתוח טכנולוגיות דיגיטליות בחומרה ובתוכנה. התקני חומרה פותחו ושוכללו במרוצת השנים בתחומים רבים בשירות הרפואה, בהם: דימות, אבחון לא פולשני, רובוטיקה וננו-טכנולוגיה. 

 

 

מקצוע חדש נולד

 

המפגש בין הטכנולוגיה ושרותי הבריאות מייצר ממד חדש ברפואה. במציאות בה אנו חיים - עתירת נתונים, בה הידע הרפואי זמין יותר מאי-פעם, בכל מקום וזמן, מתרחש מעבר מהיר של מתן השירות הרפואי מבתי החולים לקהילה ולסביבה הביתית של המטופל, תוך מתן דגש על התאמה אישית והעצמת המטופל. 


העיסוק ברפואה מרחוק הוליד את הצורך בטכנולוגיות רפואה דיגיטלית אשר נכנסות כבר עכשיו לשימוש גובר והולך. תהליך זה יוצר אתגרים בתחומים רבים ובהם הצורך בתהליכי פיתוח והערכה של טכנולוגיות רפואיות, הנדסת אנוש, אבטחת מידע, הנגשת מידע, עדכון וייעול מודלים שונים של טיפול וייעול מערכות בריאות. ניתן לראות את השימוש הנרחב והפוטנציאל העתידי הנוסף של טלפונים ניידים "חכמים" ליצירת קשר בין מטפל למטופל, במעקב אחר התפתחותן ומניעתן של מחלות וכדי להבין עד כמה יכול כלי המצוי בכל יד להוות מוניטור שיסייע באבחון מרחוק ובו זמנית יאפשר קשר עם מקורות לנתונים.


קצב פיתוח הטכנולוגיות החדשות מהיר מאי פעם וניצולן לקידום הרפואה לא יאחר. מי שיקדים לפתח טכנולוגיות ותכניות לניצולן ברפואה עתיד לקדם את עצמו, את סביבתו ואת כלכלת ארצו.משרד הבריאות אף פתח אגף בריאות דיגיטלית ומחשוב שמטרתו להבטיח את איכות הטיפול הרפואי הדיגיטלי תוך ניהול אפקטיבי של מערכות הבריאות השונות. 


זהו עידן חדש מסעיר ומרגש היוצר את רפואת העתיד ורק במוסד אקדמי, דוגמת HIT, המשלב לימודי מדעים, הנדסה וטכנולוגיה יכולה לצמוח תוכנית אקדמית חדשה וייחודית המכשירה אנשי מקצוע לעידן זה. בוגרי התוכנית יגשרו על הפער הקיים בין טכנולוגיה ורפואה בזכות השפה המשותפת שהתוכנית יצרה. גשר של חדשנות ויצירתיות בכל הקשור לפתרונות פורצי דרך בתחומים רפואיים.