תואר ראשון בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה

 

ד''ר ברדע ראש התכנית לתואר ראשון בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה
ראש התכנית לתואר ראשון - ד''ר עמוס ברדע

 

תואר ראשון .B.Sc בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה

 

תכנית הלימודים בפקולטה להנדסה עונה על הדרישות והצרכים הנדרשים בהכשרת מהנדסים ברמה האקדמית המקובלת באוניברסיטאות בארץ ובחו"ל.


התכנית כוללת התמחות רחבה בתחומי החשמל והאלקטרוניקה ומשולבים בה שיטות לימוד מודרניות הכוללות:למידה עצמאית באמצעות האינטרנט, שימוש במכשירי מדידה חדישים ומתקדמים המצויים בתעשיית ההיי טק וביצוע סימולציות ותהליכי אופטימיזציה הנדרשים ממהנדסי מחקר ופיתוח בשגרת העבודה. יחד עם זאת, משתמשים בפקולטה גם בשיטות אקדמיות קלאסיות כגון: הרצאות, תרגול, מעבדות ופרויקטים. 
  

 

 

שלבי תוכנית הלימודים

 
תכנית הלימודים לתואר ראשון B.Sc הינה בהיקף של 161.5 נקודות זכות אקדמיות במקצועות המדעיים, ההנדסיים ובלימודים רב תחומיים. התכנית משתרעת על פני ארבע שנות לימוד ומקנה תעודת B.Sc ב"הנדסת חשמל ואלקטרוניקה".
 
התכנית מתחלקת לשלושה שלבים עיקריים:
 
1

השלב הראשון מתמקד בהקניית ידע מעמיק במדעים, כמקובל בפקולטות להנדסה בארץ, כגון: פיסיקה, מתמטיקה ותכנות. שלב זה מתפרס על פני שלושת הסמסטרים הראשונים.

 

2

השלב השני חושף את הסטודנט למקצועות היסוד העיקריים בתחומי החשמל, האלקטרוניקה והתקשורת.

 

3

השלב השלישי כולל הרחבה והעמקת הידע בהתמחויות שונות בתחומי החשמל, האלקטרוניקה והתקשורת. 
בשלב זה הסטודנט בוחר את תחום ההתמחות שבו הוא רוצה להתמקצע ולומד את המתודולוגיות, הטכנולוגיות והבעיות שבפניהן ניצבת התעשייה. 
נוסף על כך, רוכש הסטודנט ניסיון מעשי וידע עיוני, המאפשרים לו להשתלב בשטחי התעשייה השונים, הדרושים בתחומי החשמל, אלקטרוניקה והתקשורת. שלב זה כולל גם ביצוע פרויקט גמר מתקדם בהיקף שנתי.

 

 


 

מבנה תכנית הלימודים

1. קורסי יסוד במקצועות מדעיים (מתמטיקה, פיסיקה ותכנות)

63 ש"ס

52.0 נ"ז

2. קורסי יסוד הנדסיים

78 ש"ס

66.0 נ"ז

3. קורסי ליבה ובחירה

47 ש"ס

35.5 נ"ז

4. קורסים רב תחומיים

8 ש"ס

8.0 נ"ז

סה"כ שעות ונקודות זכות לתואר ראשון

196 ש"ס 161.5 נ"ז

 

 

תוכנית הלימודים בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה עוסקת במחקר, בתכנון, בייצור ובפיתוח של ציוד חשמלי ואלקטרוני וכן במחקר ויישום של תופעות פיזיקליות, חשמליות ואלקטרוניות למטרות פיתוח של רכיבים ומערכות טכנולוגיות.

 

התוכנית מתבססת על תחומי הידע העיקריים של הנדסת החשמל: תקשורת, חומרה, רשתות מחשבים ותוכנה ועיבוד אותות ותמונות. בהמשך נלמדים נושאים מתקדמים, דוגמת בינה מלאכותית ולמידת מכונה, מיקרוגלים ואנטנות.

 

התוכנית מעודדת את הסטודנטים להתנסות בפועל בעבודה בתעשייה ומספקת לבוגרים ידע רחב שמאפשר להם להשתלב בתפקידים מגוונים בתעשיות המתקדמות. הלימודים כוללים קורסי יסוד במדעים, בחירת התמחות והתנסות מעשית בפרויקט.

 

 

  • זכאות לתעודת בגרות ישראלית או לתעודת בגרות מחו"ל.
  • ציון 550 ומעלה בפסיכומטרי/פסיכוטכני
  • תנאי פטור: הנדסאי עם ממוצע "חיצוני של 80 ומעלה
    • בעל ממוצע בגרות משוקלל 102 ומעלה
    • מי שנולד לפני חודש אוקטובר 1989
  • מתמטיקה- ציון 70 ומעלה בבגרות במתמטיקה ברמה של 5 יח"ל או ציון 80 ועלה בבגרות בתמטיקה ברמה של 4 יח"ל
  • מי שאינו עומד בתנאי הזה יחויב לעבור מכינה במתמטיקה בציון 80 ומעלה

 

פיזיקה - ציון 70 ומעלה בבגרות בפיזיקה ברמה של 5 יח"ל

 

מי שאינו עומד בתנאי זה יחויב לעבור מכינה בפיזיקה בציון 70 ומעלה

 

מועמדים בני 30 ומעלה יחויבו במכינת השלמה במתמטיקה, פיזיקה ויסודות המחשב בהתאם למחלקה בה הם מעוניינים ללמוד ובהתאם להחלטת וועדת הקבלה. לפרטים נוספים ניתן לפנות ליועץ הלימודים.

תחום הנדסת חשמל ואלקטרוניקה הוא תחום מבוקש הן במסגרת לימודית והן בהיבט הפרקטי לאחר סיום התואר.

 

התואר מאפשר לעבוד בפיתוח מוצרים ותהליכים משני מציאות ומשפרי חיים. בישראל יש מחסור תמידי וקבוע במהנדסים ויש צורך אמיתי בבוגרים מוכשרים. הלימודים מספקים בסיס ידע נרחב שמאפשר להשתלב במגוון תפקידים בתעשיות העילית – מהנדסי פיתוח חומרה, תוכנה ועיבוד אותות, מהנדסי אינטגרציה, מהנדסי מערכת ועוד. יתרון משמעותי של לימודי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה הוא בכך שזהו תחום מתפתח.

 

בוגרי התואר יכולים לעסוק בתחומים חדשים, כגון פיתוחן של מכוניות חשמליות ואוטונומיות יעילות, פיתוח אמצעים לייצור אנרגיה מתחדשת ועוד.

 

לימודים בפקולטה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה בHIT מכון טכנולוגי חולון, עונים על הצורך הן בקבלת תואר יוקרתי ומוערך בשוק העבודה והן במציאת עבודה בתחום מיד לאחר סיום הלימודים.

 

הפקולטה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה בHIT מכשירה מהנדסים בעלי ידע מקצועי, יזמות, חשיבה יצירתית ומנהיגות טכנולוגית, אשר מקבלים במהלך לימודיהם את הכלים הטובים והעדכניים ביותר.

 

הפקולטה מקיימת קשר רצוף, רב שנים ורחב היקף עם החברות המובילות בתעשייה ומאפשרת לסטודנטים, כבר במהלך הלימודים, להשתלב בהן בעבודה ואף לעשות את פרויקט הגמר במסגרתן ובכך להשתלב כבר בשלב מוקדם יחדית בתעשיות המובילות.