שאלות ותשובות

מהם הלימודים הרב תחומיים?

לימודים משלימים ותומכים בלימודי הליבה של הפקולטה. חלקם קורסים בתחומים הומאניים של מדעי הרוח והחברה. זאת לצד לימודי אדם והסביבה, קורסי אחריות חברתית ומיומנויות שפות. תחום שילוב טכנולוגיות כולל קורסים שהתוצר שלהם הוא פרויקט המשלב טכנולוגיה עם תחומים נוספים כגון: עיצוב, הנדסה ומדעים.

 

אני לומד לתואר בתחום טכנולוגי – למה מחייבים אותי ללמוד קורסים רב תחומיים?

בכל המוסדות להשכלה טכנולוגית גבוהה בעולם מקובלת ההשקפה שכל בוגר מוסד אקדמי חייב להיות גם בעל מושגים וכלי חשיבה בתחום מדעי האדם (חברה ורוח), בנוסף על הידע המקצועי שהוא רוכש בלימודיו. תפיסה זו מיושמת באופן נרחב בטובים שמוסדות ההשכלה הגבוהה. מכון טכנולוגי חולון שותף גם הוא לתפיסה זו, ומיישם אותה במתכונת הנוכחית מאז שנת תשס"ג.

יש לדעת, שהכללת לימודי רוח וחברה במסלול לתואר ראשון נקבעה בהנחיות המועצה להשכלה גבוהה, הנחיות המחייבות את כל המוסדות האקדמיים המלמדים מקצועות טכנולוגיים.

 

מה יתרמו הלימודים הרב תחומיים לכישורי המקצועיים?

מבחינה טכנית, ספק אם תהיה להם תרומה כלשהי לעבודתך. ואולם, כבעלת תואר אקדמי בתחום טכנולוגי (או בעיצוב), את עתידה לעסוק במקצוע שלך במסגרת חברתית ובתוך סביבה תרבותית שבה תחיי, ובמסגרתה תביאי לידי ביטוי את הכלים שרכשת. לפיכך מן הראוי שתהיה לך גם הכשרה אקדמית, מושגי יסוד ותובנות בתחומים הומאניים וחברתיים. קרוב לודאי שאלה יאפשרו לך להביא באופן מוצלח יותר לידי ביטוי מעשי את כישורייך המקצועיים.

 

מי קובע איזה קורסים רב תחומיים יילמדו?

כל קורס נדון ומאושר בועדת קוריקולום מחלקתית ולאחר מכן הוא בועדת קוריקולום עליונה של המכון. העקרונות הכלליים המנחים את עבודת בית הספר ובחירת תחומי הלימוד נקבעו בהחלטות המועצה האקדמית העליונה של המכון.

 

לא הצלחתי למצוא קורס שמענין אותי. למה אין קורסים רב תחומיים בנושאים נוספים?

אנו מחדשים מדי שנה את מערכת הקורסים. לדוגמא, בשנים האחרונות נוספו הקורסים: "כלכלה גלובאלית ותמורות אזוריות", "שואה וזכרון בישראל", " קהילות, פוליטיקה, עסקים באינטרנט ", ו" יצירתיות מרוח לחומר ". אם לא מצאת את מבוקשך בסמסטר מסוים, סביר שתמצא בסמסטר הבא קורס ההולם את העדפותיך.

בית הספר ללימודים רב תחומיים משתדל לגוון את התכנית ככל הניתן, ומשלב בה קורסים בנושאים היסטוריים, פוליטיים, פילוסופיים, תקשורתיים, חברתיים, פסיכולוגיים וכד'; לצד קורסים מתחום לימודי האדם והסביבה ומדעים, וקורסי אחריות חברתית.

 

לא הספקתי להירשם לקורס רב תחומי, וההרשמה נסגרה בשל מילוי המכסה. למה אינכם מאפשרים לי להירשם לקורס?

אכן, בית הספר ללימודים חב תחומיים מקפיד שלא לרשום תלמידים מעבר למכסה שנקבעה מראש. הסיבה העיקרית היא: כיתות גדולות מדי אינן מספקות תנאים הולמים ללמידה של הקורסים בלימודים הרב תחומיים.

 

הייתי במילואים ולא יכולתי להירשם לקורס כללי. מדוע אינכם מתחשבים בי ורושמים אותי מעבר למכסת הקורס?

לתלמידים רבים יש סיבות שמקשות עליהם להירשם בזמן, ולא ניתן להתחשב באחדים ולקפח אחרים. יחד עם זאת, המערכת הממוחשבת מאפשרת רישום מרחוק, וניתן גם לפנות בעוד מועד בטלפון למזכירות בית הספר ולבקש עזרה בנושא.

 

למדתי במוסד אחר קורסים במדעי החברה. האם אני יכול לקבל פטור מלימודים רב תחומיים?

תלמיד זכאי לפטור מלימודים רב תחומיים על-בסיס לימודים קודמים, בכפוף לתנאי הפטור בתקנון המכון ולקריטריונים שנקבעו על-ידי בית הספר. על-מנת לקבל את הפטור עליך להגיש בקשה על-גבי טופס מיוחד, ולצרף מסמכים כראיה ללימודיך הקודמים. לקבלת הנחיות מדויקות ולמילוי הטופס יש לפנות למנהל הסטודנטים.

 

למה מחייבים נוכחות בקורסי הלימודים הרב תחומיים?

הנוכחות בכיתה חיונית להבנה אמיתית של החומר במדעי הרוח והחברה. בשיעור מתקיים דיאלוג חי, ותלמידים מעלים שאלות ותורמים היבטים לדיון המתפתח. מרכיבים חיוניים אלה של הלמידה הולכים לאיבוד עבור מי שבוחרים להיעדר מהשיעורים וללמוד מסיכומים כתובים בלבד. בנוסף, היעדרות נרחבת של התלמידים מהשיעורים מדלדלת את הדיון בשיעורים, ופוגעת ברמת הלימוד הכללית.

 

יש לי שני מבחנים רב תחומיים באותו יום ובאותה שעה. מה לעשות?

בעיקרון, לא מומלץ לקחת שני קורסים רב תחומיים באותו הסמסטר, בייחוד אם בשניהם יש מבחן (ולא עבודה). במקרה בו תבחר לקחת שני קורסים בסמסטר אחד, עליך להיבחן באחד מהם לפי בחירתך במועד א', ובמקצוע השני תיבחן במועד ב'. במקצוע זה מועד ב' יחשב כמועד א'. במידה ונלקחו שני קורסים, באחריות התלמיד למצוא את הפתרון על מנת לעמוד בדרישות הסף של הקורס.

 

למה לא סורקים ומפרסמים באתר המכון את המבחנים בלימודים הרב תחומיים?

בדרך כלל לא נהוג לפרסם מחברות בחינה במדעי הרוח והחברה. הסיבה היא שפרסום מחברות הבחינה מעודד אצל חלק מהתלמידים למידה שטחית על-סמך המבחנים במקום למידה רצינית במהלך הקורס עצמו.

 

האם אני יכול לראות את מחברת המבחן שלי לאחר הבחינה?

לאחר כל מבחן מקיימים מרצי הקורסים שעות קבלה, ובהן תוכל לקבל בשיחה פנים אל-פנים הסבר מפורט על השגיך בבחינה.

 

אם לא יכולתי להגיע לבחינה בלימודים רב תחומיים, האם אני זכאי למועד מיוחד?

הגשת בקשה למועד מיוחד מתבצעת מול שירות מינהל אקדמי. בחינת הזכאות ופרטים אודות התהליך ניתן למצוא תחת סטודנטים » שירותי מינהל אקדמי » בחינות » מועדים מיוחדים.