תחום יזמות וחדשנות

בשיתוף עם FUTURE HIT – מרכז ליזמות וחדשנות הפועל במכון, מציעה המחלקה מגוון קורסים הפותחים אשנב אל עולמות החדשנות הטכנולוגית והיזמות העסקית, תחומים קריטיים לפיתוח יצירתי במאה ה-21. בעולמנו המשתנה בקצב הולך וגובר, אנו שמים דגש על פיתוח כישורים אלו והבנת המשמעות של חדשנות בטכנולוגיה ובתחומים אחרים.

 

באשכול זה לומדים ומיישמים הסטודנטים נושאים שונים המשיקים בין תיאוריה לעשייה, בין אקדמיה לתעשייה. הקורסים המוצעים משקפים מגוון תחומים בהם אנו רואים חיבור בין הלימודים לבין הגשמת חזון יצירתי. במסגרתם אנו בוחנים בהקשרים שונים תהליכי חדשנות וחשיבה יזמית, החל מהרעיון הראשוני, דרך הפיתוח היצירתי ועד ליישום טכנולוגי ועסקי של מוצר סופי.

 

 

קורסים הנפתחים בסמסטר ב', תש"ף

 

יזמות וחדשנות בפרספקטיבה היסטורית
יזמות בעולם מולטי-
דיסציפלינרי
יישום חדשנות ויצירתיות בפרוייקט הגמר שלי
בריאות דיגיטלית – עידן חדש בבריאות
FUTURE HIT
מבוא לרשת האפלה
×

יזמות וחדשנות בפרספקטיבה היסטורית

מרצה: ד"ר הלל אייל

מס' קורס: 84099
אופן הוראה: שיעור
שעות שבועיות: 2
נקודות זכות: 2
דרישות קדם: אנגלית רמה B ומעלה

* הקורס מועבר בשפה האנגלית

מהיכן באים יזמות וחדשנות – שני מאפיינים קריטיים לפיתוח עסקי, לצמיחה כלכלית ולקידמה. קורס זה בוחן את ההיסטוריה של היזמות והחדשנות – כיצד צומחים רעיונות חדשים ומה איפשר להם לפרוח ולהביא לשיגשוג. בקורס זה אנו בוחנים את השורשים של רעיונות יצירתיים בתחומים שונים, ואת אופן יישומם בעולם האמיתי. נדבר על תולדות החדשנות בטכנולוגיה, אמנות, חיי היומיום ועוד, כדי להבין את הסיבות והתוצאות של חידושים. נתמקד בכמה מקרים מהעבר ומהווה להבין כיצד רעיונות יצירתיים, דרך פעולה יזמית, הפכו לחידושים שימושיים.

×

יזמות בעולם מולטי-דיסציפלינרי

מרצה: מר אורן סימניאן

מס' קורס: 82031
אופן הוראה: שיעור + סדנא
שעות שבועיות: 4
נקודות זכות: 4
דרישות קדם: אנגלית - הבנה, קריאה וכתיבה; נכונות לעבודה בצוותים

יזמות היא ממנועי הצמיחה החשובים של כלכלות מפותחות ומתפתחות. בעשור האחרון ישראל מיצבה את עצמה בזכות כמעצמת יזמות בינ''ל. לפיכך החלטנו לייצר עבור הסטודנטים שלנו הזדמנות ייחודית להיכנס לעולם היזמות.

קורס זה יפגיש סטודנטים מפקולטות שונות, יציג בפניהם את תחום היזמות ויעניק להם את הכלים המעשיים והידע התאורטי הדרושים כדי להגשים את חזון הקמת המיזם שלהם בהווה או בעתיד - משלב הרעיון, דרך ההקמה, גיוס ההון הנדרש והניהול השוטף.

לצד הקמת מיזם, ירכשו הסטודנטים כלים חשובים המותאמים במיוחד לעולם היזמות לצד הרצאות ומפגשים עם יזמים, משקיעים ובעלי תפקידים המתמחים בשלבים ובאספקטים מגוונים בחיי המיזם.

במהלך הקורס ייצרו הסטודנטים צוותים הטרוגניים מבחינת הרקע האקדמי שלהם, יפתחו רעיון ויעבדו על הצגתו לגורם חיצוני. בסופו של הקורס יציגו הצוותים מצגת קצרה על הרעיון שפיתחו מלווה בסיכום כתוב כתקציר מנהלים.

×

יישום חדשנות ויצירתיות בפרוייקט הגמר שלי

מרצים: ד"ר דרור ק' לוי | מר יוראי גבריאל

מס' קורס: 83004
אופן הוראה: סדנה
שעות שבועיות: 5 × 5 ימים
נקודות זכות: 2
דרישות קדם: הגשת הצעה לפרויקט גמר והערכת התאמה על-ידי המרצים

סדנת "יישום חדשנות ויצירתיות בפרויקט הגמר שלי" היא קורס האצה בינתחומי ממוקד, המיועד לסטודנטים מכל הפקולטות במכון, הנמצאים בשלב הגיבוש הראשוני של פרויקט הגמר שלהם. מטרת הסדנה היא למקד את היצירתיות ההנדסית, הטכנולוגית, המדעית והעיצובית, ולחזק את תוצרי הפרויקט והלמידה לתוצר מייצג ופותח דלתות.

הסדנה מתקיימת שבועיים לפני תחילת הסמסטר. במסגרתה נגבש בצורה שיטתית התייחסות מאורגנת לנושאים רלבנטיים ובעלי ערך למחקר ופיתוח, תוך בחינה שיטתית של עולמות תוכן רלבנטיים, והעמקת ההיכרות עם דילמות טכנולוגיות, מדעיות ועיצוביות. ניחשף למגוון מתודות וגישות רב-תחומיות לפיתוח מואץ של תהליכי חדשנות בתעשיות השונות.

הסדנה תתנהל במתכונת של ספרינט פיתוח. בכל יום נבחן רעיונות ומעכבים, ונשתמש בכלי חשיבה עיצובית (Design Thinking), יזמות רזה (Lean Startup) וניהול אג'ילי (Agile Project Management) לבניית אבי-טיפוס מגוונים לצורך חידוד שאלות המחקר ואתגרי הפיתוח. מטרת הסדנה ליצור מאיץ אימפקט לתהליכי הלמידה והפיתוח בפרויקט הגמר.

×

בריאות דיגיטלית – עידן חדש בבריאות

מרצים: ד"ר הדס לוי | ד"ר אריאל בניס

מס' קורס: 82033
אופן הוראה: סדנה
שעות שבועיות: 4
נקודות זכות: 4
דרישות קדם: אין

מטרת הקורס היא הקניית הבנה מעמיקה של עולם הרפואה הדיגיטלית במישור של מערכות המידע, השירותים ועד השימוש בטכנולוגיות לצורך מתן טיפול, תקשורת עם המטופל ובין המטפלים השונים. הקורס יסקור את המטרות, המערכות, הסטנדרטים, היישומים והשימושים בעולם הרפואה החל מרמת המשתמש הבודד, ארגוני בריאות ומערכת הבריאות. נדון ביתרונות ובחסרונות של שימוש בטכנולוגיות בשירות הרפואה ונציג אתגרים העומדים בפני המערכת והדרכים לפתוח והטמעת פתרון. הקורס יתמקד בהקניית יכולות לסטודנטים בהבנה בסיסית של עולם הבריאות הדיגיטלית. בהתמודדות עם אתגרים מעולם הרפואה אותם ניתן לפתור בעזרת כלים דיגיטליים והצעת פתרונות רלוונטיים ויעילים באמצעות טכנולוגיות של בריאות דיגיטליות על ידי תרגול בנייה, הפעלה שיפור וייעול התהליכים בבריאות הדיגיטלית. ובנוסף, התמודדות באופן יעיל עם פרויקט יישומי בבריאות או ברפואה דיגיטלית. במסגרת הקורס ישולב פרויקט יישומי בקבוצות מולטי-דיסציפלינאריות, במסגרתו יתמודדו הסטודנטים עם אתגרים מתחום הרפואה ויציעו פתרונות או דרכי התמודדות (אשר יעשו שימוש בטכנולוגיות דיגיטליות ו/או בעיצוב).

×

מבוא לרשת האפלה

מרצה: מר רועי נאון | מר איתי יונת

מס' קורס: 82020
אופן הוראה: שיעור
שעות שבועיות: 2
נקודות זכות: 2
דרישות קדם: אין

התפתחות הרשתות האנונימיות והתרחבות השימוש בהן יצרו המשגה מחדש של מושגי היסוד הנוגעים לחיפוש מידע באינטרנט ולאופני פעילות באינטרנט, ויצרו "עולם תחתון" אינטרנטי שהשפעתו הולכת וגדלה, שינויים שיידונו ויילמדו במסגרת הקורס. במהלך הקורס הסטודנטים יכירו מאפייני רשתות אנונימיות ושימוש ברשתות אנונימיות, ירכשו מיומנות בשיטות חיפוש מידע עיקריות באינטרנט, ברשת העמוקה וברשת האפלה ויכירו את האיומים העיקריים על פרטיות במרחב האינטרנטי והדרכים להתמודדות עימם.

 

 

 

 

קורסים שייפתחו שוב בשנה הבאה

 

סייבר - הצד האפל של הטכנולוגיה
מיחשוב לביש - אתגרי תעשייה
שעונים
ביולוגיים
×

סייבר - הצד האפל של הטכנולוגיה

מרצה: ד"ר הראל מנשרי

מס' קורס: 82016
אופן הוראה: שיעור
שעות שבועיות: 2
נקודות זכות: 2
דרישות קדם: אין

חיינו השתנו ללא הכר במהלך העשורים האחרונים עם התקדמות הטכנולוגיה, ובעיקר – עם התפתחות מרחב הסייבר, אשר מטשטש גבולות מוכרים בין מדינות.
חיי היום-יום של אזרחים, כלכלות מדינות העולם ופעילותן של התשתיות השונות תלויות יותר ויותר ביכולתן לפעול במרחב זה. האינטרנט מהווה תשתית עיקרית לשירותי המסחר הלאומיים במדינות רבות, ולעסקי המסחר הבין-לאומיים. מאגרי מידע אלקטרוניים ואתרים חברתיים המאפשרים ניהול קבוצות מכרים ותקשורת בין-אישית יוצרים אפשרויות שלא היו קיימות בעבר.
בצד כל הטוב הזה משמש המרחב גם לפעילות מודיעין ותקיפה מצד מדינות, גורמי מסחר וארגוני פשע.
בכל אלו עוסק הקורס.

בין תכני הקורס:

 • מושגים מרכזיים הנוגעים למרחב הסייבר
 • שימושים במרחב
 • "שחקנים במרחב" – לגיטימיים ואחרים (מדינות, פושעים ונוספים)
 • תשתיות קריטיות; אמל"ח בעולם הסייבר
 • הבדלי גישות בין אומות העולם – בדגש על הקיטוב המעצמתי בנושאי חקיקה לתחום הסייבר
 • מוסר ואתיקה במרחב הסייבר
 • מהי הגנה
 • אירועים בעולם הסייבר
×

מיחשוב לביש - אתגרי תעשייה

מרצים: ד"ר נאווה שקד | מר אליעזר יעקבזון

מס' קורס: 82013
אופן הוראה: שיעור ופרויקט מעשי
שעות שבועיות: 4
נקודות זכות: 4
דרישות קדם: משנה שלישית

הקורס במתכונת מולטי-דיסציפלינרית יסקור את עולם המיחשוב הלביש תוך דגש על תיכנון ופיתוח פתרונות ומוצרים המשלבים דגשים של עיצוב מחד, וטכנולוגיה הנדסית וחישובית מאידך. נדון בתחום הניידות, באספקט של ממשקי משתמש, וניחשף למוצרים וליכולות בחזית הטכנולוגיה.

הדגש בקורס יהיה על מספר נושאים מהותיים להבנת התחום:

 • שלבים בפיתוח מוצר - דרישות שימושיות, עיצוביות, טכנולוגיות, מיחשוב ואופטימיזציה
 • הכרות עם עולם היזמות של תחום המחשוב הלביש
 • הסינרגיה בין עולמות ההנדסה ועיצוב תוך חשיבה יצירתית
 • היכרות עם ניהול פרויקט – פרזנטציה, עבודה מעשית בקבוצות מעורבות

הקורס יעניק כלים להגדיר, לבנות ולהציג פתרון של מיחשוב לביש, כאשר העבודה תיעשה בצוותים מעורבים מתלמידי הפקולטות השונות תוך דגש על פרזנטציה של פיתרון (מעשי או תיאורטי) של המרכיבים הטכנולוגיים והשימושיות של הפיתרון.

×

שעונים ביולוגיים

מרצה: ד"ר הדס לוי

מס' קורס: 82024
אופן הוראה: שיעור
שעות שבועיות: 2
נקודות זכות: 2
דרישות קדם: אין

לתפקוד השעון וכן לפעילות והאינטראקציה בין השעונים השונים בגוף השפעות על תפקוד המערכות הפיסיולוגיות, הקוגניטיביות והמנטליות, ולפיכך השלכות על כל מישורי החיים: אופן התפקוד בחיי היומיום, שינה, יכולת למידה, תפקוד בעבודת משמרות, יכולות קוגניטיביות ומצבים נפשיים בבריאות ובחולי. הקורס יסקור את התהליכים מחזוריים המתרחשים בעולם החי ובאים לידי ביטוי במישורי החיים השונים. בקורס יילמדו מושגי יסוד, שיטות עיבוד נתונים ושימוש בטכנולוגיות לאבחון וטיפול תוך הבנה של המערכות המחזוריות ומשמעותם לחיי היומיום בבריאות וחולי. יידונו האתגרים הכרוכים בפתוח פתרונות מורכבים וחשיבות השילוב המולטי-דיסציפלינרי הכולל פיתוח הנדסי, פיתוח מודלים חישוביים, מערכות תומכות החלטה ועיצוב בפיתוח הפתרונות למטפל ולמטופל.

×

יזמות, עיצוב, פיתוח (שת"פ עם התעשייה) Wacom

מרצים:

מס' קורס: 00000
אופן הוראה:
שעות שבועיות:
נקודות זכות:
דרישות קדם: