מעבדות הפקולטה

 

 

מרכז מעבדות מחשוב

(כולל כיום 8 מעבדות)

 

מרכז מעבדות מחשוב
Center of Computer Labs
Robotics and Intelligent Systems
VLSI - SoC
Embedded Computer Systems
Computer Vision
Smart algorithms for Routing and Optimization
SW Development for IoT in Smart City environment
Developing client-side in Android Environment
Software Development for an Intelligent Autonomous Vehicle

 

 
מעבדות פיסיקה
 
המעבדה לטריבולוגיה
 
המעבדה פעילה במכון מ-1991. במעבדה חוקרים מנגנוני חיכוך, בלאי בשימון בתנאי העמסה שונים. נבדקים תכונות טריבולוגיות של ננוחלקקים, ציפויים, שכבות דקות, חומרים פולימרים ומתכתיים. במעבדה נותנים יעוץ לתעשייה בבחירת חומרים ושמנים לתנאי חיכוך שונים.
 
המעבדה לפיסיקת הפלסמה
 
המעבדה משמשת למחקר, במסגרתו סטודנטים מהפקולטה להנדסה יכולים לעשות פרויקט גמר. מפותחים מקורות פלסמה לצורך הנעה חשמלית בחלל. כמו כן נחקרות תכונותיהן של פלסמות הנוצרות על ידי גלי רדיו, פלסמות המשמשות לעיבוד חומרים בתעשייה.
 
מעבדת מיקרוסקופ אלקטרוני סורק
 
המעבדה משמשת גם למחקר וגם להוראה. לסטודנטים מוצע קורס "מיקרוסקופיה אלקטרונית". הסטודנטים הלומדים בתחום מיקרואלקטרוניקה ואלקטרואופטיקה יכולים לבצע בה את פרויקט הגמר. מיקרוסקופ אלקטרוני סורק הוא אחד מהכלים הבסיסיים במחקר פני שטח והוא מאפשר אבחנה מדויקת של גבולות החומרים והפאזות השונים בנתך או בהתקדמות של דיפוזיה במישור פני השטח.
 
מעבדת מיקרוסקופ אטומי
 
המעבדה משמשת בעיקר למחקר. מיקרוסקופ אטומי מאפשר לבדוק חספוס וטופוגרפיה של פני שטח. בעזרתו ניתן לאתר ולאפיין פגמים בפני השטח של הדגימה ולאפשר מדידה וראיה חזותית תלת ממדית של פני השטח לגילוי שאריות של חומרי ליטוש, חריצים וסדקים על פני השטח, וכל זאת בדיוק של מספר אטומים.
 

 

מעבדת קרני רנטגן
 
המעבדה משמשת בעיקר למחקר. המכונה יוצרת תמונת עקיפה אשר ממנה ניתן ללמוד על המבנה הגבישי וסידור המישורים האטומים בדגימה הנבדקת. בעזרת גלאי ואנליזה מתאימים, מאפשרת המכונה למדוד את כיוון הצירים הקריסטלוגרפיים ולקבוע את שאריות המאמצים בדגם הנבדק.
 

 

המעבדה לסינתזה וחקר של ננו-חומרים
 
מעבדה חדשה המשמשת למחקר, בו סטודנטים מהפקולטה להנדסה הלומדים את הקורס "ננו חומרים" יכולים להשתלב ולעשות פרויקט גמר. במעבדה מפתחים בעזרת מכשור ייחודי תהליכים כימיים שונים הנשלטים על ידי בקרה אוטומטית וממוחשבת לקבלת ננו חלקיקים. הננו חלקיקים מתקבלים כננו צינוריות וננו כדוריות והם בעלי תכונות מכניות, אופטיות וחשמליות יוצאות דופן. במעבדה חוקרים את התהליכים של הסינתזה, את התכונות השונות של הננו חלקיקים ואת יישומיהם.