מתמטיקה שימושית

להיות מתמטיקאי שימושי (Applied Mathematician) פירושו לעבוד בחוד החנית של המחקר והפיתוח הטכנולוגי בתעשייה ובאקדמיה.


מתמטיקאים שימושיים ניחנים בשילוב ייחודי של חשיבה אנליטית, יכולת הפשטה, יצירתיות, חשיבה מחוץ לקופסה וחשיבה הוליסטית במקביל למסוגלות לעבוד בצוות.
יכולות אלה, בשילוב הכשרה מגוונת ומעמיקה מהווים מפתח להצלחה בעולם הדינאמי של תעשיית ההיי-טק.


intel, Google, מוטורולה, מרכז המחקר של IBM, התעשייה האווירית, התעשייה הביטחונית, אלו הם רק חלק מהגופים המחפשים באופן שוטף מתמטיקאים מקצועיים על מנת להמשיך ולהתקדם- להמשיך ולהרים את הרף.


HIT מהווה חלק ממעגל זה ואנו רואים בתפקידנו בהכשרת מתמטיקאים שליחות הכרחית להמשך מיצובה של ישראל כמעצמת היי-טק לכל דבר ועניין. לימודי מתמטיקה במסגרת הפקולטה למדעים, מתנהלים ברוח זו ובהתאם לסטנדרטים הגבוהים ביותר בענף.

תואר ראשון במתמטיקה שימושית – להיות מתמטיקאי מודרני

כמו תחומים רבים אחרים, גם לימודי מתמטיקה עברו אדפטציה לעת המודרנית ולצרכים והאתגרים שהיא מציבה בפני המתמטיקאי בשטח. המסלול ללימודי תואר ראשון במתמטיקה שימושית מתנהל אף הוא תוך התייחסות למערך החדש הזה ומתוך שאיפה להקנות לסטודנטים סל כישורים איכותי ומגוון הכולל:

 • הבנה עמוקה של המתמטיקה בדיסציפלינות השונות הנלמדות במכון.
 • יכולת למצוא שפה משותפת עם סביבת עבודה דינאמית עם צרכים משתנים.
 • יכולת להבין את הבעיות ולתרגם אותן לשפה מתמטית באמצעות מודל.
 • חשיבה יצירתית ורב תחומית המסייעת באיתור פתרונות אפקטיביים.
 • יכולות אימפלמנטציה ההולמת את התנאים בשטח ואת הצרכים הארגוניים.

לימודי מתמטיקה – מיקוד בהתנסות מעשית

לימודי תואר ראשון במתמטיקה שימושית שמים דגש מיוחד על התנסות מעשית. במהלך הלימודים ייחשפו הסטודנטים למגוון בעיות מעשיות שיוצגו בשיתוף עם גורמי חוץ, שלל אפשרויות לפעילות hands-on ב:

 • בניית מודלים מתמטיים
 • עיבוד אות ותמונה
 • ראייה ממוחשבת
 • אלגוריתמים לכלכלה ומסחר בורסאי
 • גיאו-אינפורמציה (GIS)
 • כריית מידע
 • סימולציה מתמטית ממוחשבת בתחומים מובילים אחרים.


הניסיון המעשי הרב שתרכשו במהלך התואר יקנה לכם יתרון ממשי בשוק התעשייתי והאקדמי כאחד.

פעילות המחלקה למתמטיקה שימושית

מעבר לתכנית הלימודים מציעה המחלקה ללימודי מתמטיקה שימושית שלל פעילויות העשרה:

 • מפגשי "שיח חוקרים" (קולוקוויום) – משנת 1977 נערכים במחלקה קולוקוויום מתמטיים במסגרתם הופיעו מדענים ידועי שם ממרכזי מחקר ואוניברסיטאות מהארץ ומחו"ל.
 • ימי עיון – ימים מרוכזים בנושאים שונים מתחום המתמטיקה השימושית, הבאים לחזק את הקשר בין המדע המודרני לתעשיות עתירות ידע.
 • מרכזי מחקר והוראה – מרכזים בעלי אוריינטציה תעשייתית שיוזמת הפקולטה.

מבנה התכנית ללימודי מתמטיקה

לימודי מתמטיקה ב-HIT נפרסים על פני 3 שנות לימוד, כאשר קיימת גם אפשרות ללמוד במסלול גמיש וארוך יותר שכולל לימודי קיץ (מותנה במספר הנרשמים). התואר כולל 122.5 נקודות זכות המורכבות מקורסי חובה, קורסי התמחות, קורסים כלליים וקורסים לבחירה חופשית.

לימודי ממתמטיקה שימושית – המסלול הגמיש: לשלב לימודים ועבודה

לימודי מתמטיקה שימושית מתקיימים במסגרת מסלול גמיש של לימודי ערב וקיץ. לימודים במסלול זה נמשכים כ-3 שנים ומתפרסים על פני 3 סמסטרים בכול שנה.
במסגרת המסלול הגמיש, סטודנטים שמסיבות כלכליות או אישיות לא הצליחו להתחייב למסלולי הלימוד הנוקשים של המוסדות להשכלה גבוהה, יוכלו גם לסיים תואר ראשון ממוסד אקדמי מכובד וגם לרכוש ניסיון מעשי בתעשייה, שילוב מאתגר אך ללא ספק מתגמל במיוחד.


תואר ראשון במתמטיקה שימושית – לפעול, לחקור ולעבוד בחוד החנית של תעשיית ההי-טק והאקדמיה.

שאלות נפוצות

מתמטיקה שימושית, הקרויה לעתים גם מתמטיקה יישומית, עוסקת בפיתוח התורה המתמטית והפעלתה בפועל דרך תכנת מחשב, לאור צורכיהם ותגליותיהם של מדענים מתחומים כגון פיזיקה, מדעי המחשב, הנדסה, כלכלה וביולוגיה וכהנה עוד תחומים רבים.

מתמטיקה שימושית משלבת כל תחומי המתמטיקה הקלסית יחד עם תחומים יותר חדישים כגון עיבוד אותות ולמידת מכונה. בנוסף המתמטיקה השימושית מושתתת על תרגום המושגים המתמטיים לתכנת מחשב על מנת להפעיל אלגוריתמים שהם פרי הניתוח המתמטי.

היום רוב התחומי ההיי-טק וענפים נרחבים של הכלכלה עברו מתמטיזציה, כך שהמתמטיקה השימושית הנה ליבת רוב הטכנולוגיות הסובבות אותנו.

לימודי מתמטיקה שימושית שמים מתאימים למועמדים בעלי חשיבה אנליטית, יכולת הפשטה, יצירתיות, חשיבה מחוץ לקופסה וחשיבה הוליסטית, המסוגלים לעבוד בצוות.

טווח המשכורת עד 5 שנים בתפקיד הוא: 13,500 – 20,500 ש"ח
המשכורת הממוצעת של מנוסה מעל 5 שנים היא: 18,175  ש"ח

בוגרי תואר במתמטיקה שימושית יכולים לעבוד במגוון רחב של תחומים ביניהם: למידת מכונה (כולל למידה עמוקה), מולטימדיה, כלכלה ופיננסים ועוד רבים.

בוגרות ובוגרי תואר במתמטיקה שימושית יכולים לעבוד בתעשייה כמתכנתים בכירים או כחלק מצוות אלגוריתמי. מעבר לכל תחומי ההיי-טק, בגרות ובגרי תואר במתמטיקה שימושית יכולים לעבוד בעוד מגוון תחומים הכוללים למשל תעשיית התרופות, ובשוק ההון והפיננסים.

מקומות עבודה אפשריים הם: אינטל, מובילאיי, מרכז המחקר של ,IBM התעשייה האווירית, והתעשייה הביטחונית וכל מיני סטרטאפים למיניהם. אלו הם רק חלק מהגופים המחפשים באופן שוטף מתמטיקאים מקצועיים על מנת להמשיך ולהתקדם.

ב-HIT מציעים תכנית לימודים במתמטיקה שימושית הכוללת תשתית מתמטית איתנה לצד תחומים יותר יישומים ובשנה השלישית דגש על התחומים הבאים למידת מכונה, עיבוד תמונות וראיה ממוחשבת.

לימודי התואר הראשון שמים דגש מיוחד על התנסות מעשית ובמהלך הלימודים הסטודנטים נחשפים למגוון אתגרים מעשיים ונהנים מהמעבדות המתקדמות הנמצאים בשטחי המכון.