הנדסת תקשורת

 

הנדסת תקשורת - תחום התמחות ראשי לתואר ראשון

 

המכון הטכנולוגי חולון הינו אחד המוסדות הבודדים המציעים מסלול ללימודי הנדסת תקשורת לתואר ראשון. תחום זה משלב תחומי ידע נרחבים בתקשורת: תקשורת אנלוגית ודיגיטלית, תקשורת מחשבים, תקשורת סלולרית, תקשורת רדיו, תקשורת אופטית, עיבוד אותות ותמונה, מכ"ם ואנטנות. התחום מתאפיין במבחר גדול של קורסי בחירה עדכניים ומעבדות מתקדמות בתחום, ומקנה לסטודנטים את כול הכלים הדרושים בכדי להיענות לצורכי השוק הקיימים ולהתאים את עצמם גם לאתגרים ולשינויים הצפויים בעתיד.

 

לימודי הנדסת תקשורת – להוביל שינוי

כבר למעלה משלושה עשורים תחום התקשורת נמצא בתנופה הולכת וגוברת. המעבר מרשתות דיבור צרות סרט (מבוססות על מיתוג מעגלים) לרשתות מולטימדיה רחבות סרט (מבוססות IP Protocol), ההתפתחויות בטכנולוגיות האופטיות והגישה האינטגרטיבית והרב תחומית, הם רק חלק מהשינויים המדהימים שקרו בשנים האחרונות. שינויים שיצרו ביקוש אדיר לאנשי הנדסת תקשורת עם ראייה מערכתית, חשיבה רב תחומית ויכולת אדפטציה מתקדמת. אלו בדיוק העקרונות עליהם נשים דגש במהלך המסלול ללימודי הנדסת תקשורת, במטרה לאפשר לכל בוגר ובוגרת הפקולטה לצאת לשוק העבודה עם הביטחון האישי, הניסיון המעשי והידע התיאורטי הנדרשים.
 

הנדסת מערכות תקשורת - 4 תתי התמחויות לבחירתך:


במסגרת התוכנית ללימודי הנדסת מערכות תקשורת תוכל להתמחות באחד מתתי- ההתמחות הבאים:
 • תקשורת רדיו: מקנה ידע וכלים לניתוח מערכות תקשורת שונות ועקרונותיהן הבסיסיים. במהלך הלימודים יצוידו הסטודנטים בכלים המתמטיים לניתוח ותכנון מערכות תקשורת בתחומים שונים.
 • תקשורתRF ואנטנות: מקנה עקרונות תיאורטיים ועקרונות מימוש של מערכות RF המשמשות לתחומיי הרדיו, המכ"ם, התקשורת האופטית והתקשורת הלוויינית. במסגרת הלימודים במסלול זה נכללים קורסים בתקשורת אופטית, אנטנות וקרינה, תקשורת לוויינים ומערכות תקשורת ניידות.
 • תקשורת נתונים: התמחות זו מתמקדת בכול הקשור אל 'מערכות תקשורת נתונים' באספקטים שונים כולל הבנת פרוטוקולים, הבנת עקרונות הפעולה של האינטרנט ועוד.
 • עיבוד אותות ומולטימדיה: בהתמחות זו נלמדים כלים מתקדמים לניתוח אותות ומערכות שונות הכוללות מערכות שמע, מערכות דיבור, עקרונות מערכות חוזי ועבוד תמונה.
 
הנדסת תקשורת
 

לימודי הנדסת תקשורת - 3 שלבים להתמחות:

 1. שלב ראשון – עולם המדעים הוא התשתית הבסיסית ביותר לכל מי שרוצה לעסוק בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה, לכן שלושת הסמסטרים הראשונים במסגרת לימודי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה מוקדשים לשיעורי פיסיקה, מתמטיקה, תכנות וכו'.
 2. שלב שני – בשלב הזה נצא מהכללי אל הספציפי ונתעמק במקצועות היסוד של תחומי החשמל, האלקטרוניקה והמחשבים. שלב זה נמשך שלושה סמסטרים במהלכם מתוודעים הסטודנטים אל המושג "הנדסת תקשורת" וכול הכרוך בו כולל חשיפה לידע תיאורטי מעודכן, צבירת ניסיון מעשי במעבדות המשוכללות של הפקולטה ונגיעות בתחומים משיקים במטרה להקנות לסטודנטים צורת חשיבה גמישה ורב תחומית.
 3. שלב שלישי – כאן זוכים הסטודנטים להיכנס לעובי הקורה, ולהקדיש שני סמסטרים שלמים לתחום ספציפי אחד אותו הם בוחרים. שלב זה כולל בין היתר עבודה עם מכשירי מדידה חדישים, ביצוע סימולציות ותהליכי אופטימיזציה שונים. במסגרת תקופה זו של לימודי הנדסת תקשורת מתבקשים הסטודנטים ליצור גם פרויקט הנדסי מעשי מתחילתו ועד סופו. פרויקט זה נועד לחקות את אופי ההתנהלות בשטח ולתת לתלמידי המסלול טעימה ממה שצפוי להם בשוק העבודה.
פרטים על אופן שילוב ההתמחות המהלך התואר ניתן לראות בעמוד תוכנית הלימודים הכללית לתואר.

למה כדאי לכם ללכת על לימודי הנדסת תקשורת ב-HIT ?

 • תוכנית לימודים הדרגתית - תוכנית הלימודים של המסלול ללימודי הנדסת תקשורת מחולקת לשלושה חלקים, בכול חלק יוכלו הסטודנטים להתעמק במרכיב אחר של התואר עד לפרויקט הגמר שחותם את תקופת הלימודים ומציג לראווה את כישורי הסטודנטים והידע שרכשו במהלך התואר.
 • תכנים עדכניים - כול התכנים להם נחשפים הסטודנטים במסגרת לימודי הנדסת חשמל בכלל ולימודי הנדסת תקשורת בפרט הם תכנים עדכניים ומתואמים עם המגמות החדשניות ביותר בענף.
 • ציוד מתקדם - אנו ב-HIT מתגאים ביכולתנו לספק לסטודנטים שלנו סביבת לימודים בסטנדרטים גבוהים ביותר, כולל גישה בלתי מוגבלת למעבדות מרווחות ונעימות וציוד חדיש שגם הוא, בדומה לתוכנית הלימודים כולה, לא מפסיק להתעדכן, להתחדש ולשמור על איכות גבוהה.
 • העשרה – במסגרת הלימודים זוכים התלמידים להיחשף לשלל פעילויות העשרה שנועדו לתמוך במסלול הלימודים. פעילויות אלה כוללות ימי עיון, סדנאות, הרצאות אורח ועוד.
 • סגל איכותי – הפקולטה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה מורכבת מאנשי סגל מנוסים ומכובדים הזוכים להערכה רבה בתחומם. כולם כבר ליוו אין ספור סטודנטים אל ההצלחה וישמחו לעזור גם לכם לממש את הפוטנציאל שלכם.
 

לא מורידים את העיניים מהעתיד שלכם


המחלקה האחראית על הנדסת מערכות תקשורת ב-HIT מקיימת קשר רציף עם חברות היי-טק רבות העוסקות בהנדסת תקשורת וטכנולוגיה מתקדמת. קשר זה מסייע לנו להתאים את תכנית הלימודים לצרכים המשתנים של שוק העבודה, כמו גם לעזור לבוגרים שלנו להיחשף למקומות העבודה האיכותיים ביותר בתעשייה.