חדשות ואירועים

סכנה למידע רגיש בענן מתריע ד"ר הראל מנשרי ראש תחום סייבר ב HIT

החברות אמזון וגוגל נבחרו כמועמדות לזכייה לאספקת שירותי הענן לממשלה במסגרת החלק הראשון של "פרויקט נימבוס". 

 


"פרויקט נימבוס" הוא פרויקט דגל רב שנתי ורחב היקף, בהובלת מינהל הרכש הממשלתי באגף החשב הכללי במשרד אוצר יחד עם רשות התקשוב הממשלתי במשרד הדיגיטל הלאומי, הלשכה המשפטית במשרד האוצר, מערך הסייבר הלאומי, אגף תקציבים, משרד הביטחון וצה"ל.


"הפרויקט נועד לתת התייחסות מקיפה ומעמיקה לאספקת שירותי ענן עבור משלת ישראל. אחד החששות המרכזיים הוא כי חוות השרתים של גוגל ואמזון, שיוקמו בישראל במסגרת פרויקט "נימבוס", עלולות להוות יעד לפגיעה ישירה של טילים מדויקים, שכן הן אינן ממוגנות כיאות ולכן הן מהוות יעדים לפגיעת טילים מדויקים מלבנון או מעזה. במקרה של פגיעה ישירה בשרתים עלולה מדינת ישראל לאבד מידע אסטרטגי, כולל מערכות רגישות של מערכת הביטחון ומשרדי ממשלה.

 

ד''ר מנשרי

ד''ר הראל מנשרי "במקרה של פגיעה ישירה בשרתים עלולה מדינת ישראל לאבד מידע אסטרטגי, כולל מערכות רגישות של מערכת הביטחון ומשרדי ממשלה"


ד"ר הראל מנשרי, ראש תחום הסייבר ב HIT ואחד ממקימי מערך הסייבר בשב"כ, אומר: "אם אכן ההחלטה היא להציב את הענן של צה"ל לתקופה ממושכת באירופה, מדובר באירוע מסוכן מאוד, שמזמין גורמים, החל ממעצמות כמו סין ורוסיה, דרך אויבים כמו איראן, גורמי טרור ועד לגורמי פשיעה, לנסות ולהשיג את המידע ואף לנסות לפגוע בו. יש כאן סכנה רצינית לביטחון המדינה. קשה לי להאמין שגורם ביטחוני היה מאשר הצבה של מסד נתונים ממשלתי וצבאי במדינה זרה. מצטייר כאן דפוס לא טוב שחוזר על עצמו, של תהליך תמוה בקבלת החלטות בעלות משמעות אדירה לביטחון המדינה, ללא שיתוף גורמי מקצוע מהממסד הבטחוני. אפשר היה לראות את זה במתן אישור מכירת צוללות מתקדמות למצרים ובהסכמה למכור מטוסי חמקן למדינות המפרץ".


מנשרי מתריע כי יש סיכון בהפעלת תשתית של ענן המידע על ידי עובדים זרים: "ייתכן וחלק מעובדים אלו יהיו בעלי נטיות אנטי-ישראליות. זה מטריד מאוד, משום שהצבת מסד המידע המדינתי בחו"ל עלולה לאפשר לעובד זר לסייע לגורמים שרוצים ברעתה של מדינת ישראל לפעול מול התשתית והמידע ואף לפעול בעצמו על רקע אידיאולוגי".

 

 

פורסם: 13/06/2021