חדשות ואירועים

אלגוריתם חדשני לזיהוי ציטוטים והפניות בטקסטים יהודיים-היסטוריים

אלגוריתם חדשני לזיהוי ציטוטים והפניות בטקסטים יהודיים - היסטוריים


ד"ר יהונתן שלר, ראש המחלקה למדעי המחשב ושני חוקרים מאוניברסיטת בר אילן, זכו במענק מחקר של משרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה בסכום של 320,000 ₪ לפיתוח אלגוריתם אשר יסייע לזהוי ציטוטים והפנוית בטקסטים יהודיים היסטוריים.


ד"ר יהונתן שלר


מדובר במענק הראשון לאחר פתיחת התואר השני במדעי המחשב והוא מאפשר למחלקה למדעי המחשב להעסיק תלמידי מחקר לתואר שני ולקדם את המחקר במכון ולתת דחיפה ממשית למחקרים.


מטרת המחקר שכותרתו: רשתות ציטוטים גלובליות ולוקאליות כפרדיגמה חדשה לחקר ריבוי דעות בספרות היסטורית: קורפוס הספרות הרבנית כמקרה בוחן, היא לפתח גישה אלגוריתמית אוטומטית לזיהוי ציטוטים והפניות בטקסטים יהודיים - היסטורים. הקישורים שיזוהו ישמשו לצורך ניתוח התפתחות הגישות השונות שנוצרו במהלך הדורות, קבוצות הוגי הדעות והאסכולות השונות - ובניה אוטומטים של פרופילים שלהם.


החוקרים פרופ' מעיין גפת-טמיר, ממערכות מידע וד"ר בנימין קצוף, חוקר תלמוד, יחד עם ד"ר יהונתן שלר מומחה ללימוד מכונה, מציעים פרדיגמה ומסגרת רעיונית חדשה לחקר ריבוי נקודות המבט בספרות היסטורית דרך רשתות הציטוטים הטמונות בה, כמו גם מתודולוגיה חישובית המבוססת על אלגוריתמים מתקדמים של למידת מכונה אשר ייבחנו בתת-תחום הספרות הרבנית כמקרה בוחן.


"הספרות הרבנית מאופיינת בריבוי נקודות מבט ובקיום מחלוקות ששורשיהן במקורות קודמים והשפעתם נמשכת בספרות הדורות הבאים" מסביר ד"ר שלר. "אחד האתגרים בחקר ספרות מסוג זה הוא לזהות ולארגן את המחלוקות וההשקפות הרבות ולבחון את התפתחותן לאורך זמן. לאחר מכן, נשתמש בשיטות וידע מהמחקר המסורתי של ספרות רבנית בכדי לחקור האם, כיצד ובאיזו מידה נקודות המבט של המחברים באות לידי ביטוי ברשתות שהתקבלו, והאם מחברים בעלי קשרים חזקים ברשתות חולקים את אותן השקפות".פורסם: 16/12/2021