חדשות ואירועים

משתתפים מ-10 מדינות בכנס בינלאומי SFT@HIT

 
חוקרים ומרצים מ-10 מדינות: ארה"ב, הודו, ברזיל, יפן, גרמניה, איטליה, צ'כיה, רוסיה, הולנד, בריטניה וישראל משתתפים בכנס בינלאומי בתחום תורת המיתרים שנערך במכון.
 
 

בין המומחים אשר הרצו בכנס נמצא פרופ' אשוק סן (Ashoke Sen) פיזיקאי הודי נודע, זוכה הפרס לפיזיקה יסודית Fundamental Physics Prize  וזוכה מדליית דיראק וכן פרופ' ברטון צוויבאך (Prof. Barton Zwiebach) מ-MIT .

תורת המיתרים (String Theory) היא תחום מחקר מוביל בפיזיקה התיאורטית של אנרגיות גבוהות. בתחום הזה מתארים את הדינמיקה של כל החלקיקים ביקום ע"י "מיתרים" קוונטיים יחסותיים.

באופן מפתיע, התיאור הזה מאפשר את איחוד התיאוריות היסודיות של הפיזיקה, תורת היחסות הכללית של איינשטיין (התורה היחסותית של הכבידה) ותורת הקוונטים. מאידך, לא לגמרי ברור כיצד להגדיר את תורת המיתרים עצמה באופן עקבי.
 
כנס בינלאומי בתחום תורת המיתרים שנערך במכון
משמאל לימין: פרופ' מרטין שנבל AS CR פראג, פרופ' אשוק סן HRI אללהאבאד, ד"ר מיכאל קרויטר, פרופ' ברטון צוויבאך MIT
 
אחת הגישות לבעיה זו היא ע"י תיאור הדינמיקה של מיתרים מרובים באמצעות תורות שדה של מיתרים (String Field Theoy - SFT). בעת האחרונה מתרחשת התפתחות דרמטית במחקר בתחום המתבטאת בין השאר בבנייה מפורשת של תורות שדה של מיתרים סופר-סימטריים (אלה התורות הצפויות להיות רלוונטיות לתיאור הטבע) שלא היו קיימות עד כה.

מאז 1989 מתקיים כנס בינ"ל שנתי בתחום של תורת המיתרים והשנה, לראשונה, מתקיים הכנס בישראל. לכנס זה מתקיימים שלושה כנסי לווין, הכנס ב- HIT וכנסים נוספים בטכניון ובמכון ויצמן.

הכנס SFT@HIT אורגן ע"י ד"ר מיכאל קרויטר מהפקולטה למדעים בשיתוף פרופ' זוהר קומרגודסקי ממכון ויצמן  וחברים נוספים בוועדה המארגנת הם פרופ' אנטולי גולברג, מהפקולטה למדעים, וד"ר אלון מרכוס מהאוניברסיטה הפתוחה.
 
פורסם: 26.6.17