שיחות קמפוס

יחס אישי ואוירה כיפית במחלקה למתמטיקה שימושית

 "ידיד שלי למד במכינה הקדם אקדמית במכון וסיפר לי על המחלקה למתמטיקה שימושית", מספרת אילצנקו, "קבעתי פגישה עם פרופ' יעקובוב, דקן הפקולטה למדעים ואחר כך התקבלתי ללימודים".

למה בחרת בלימודי מתמטיקה שימושית?

"תמיד אהבתי מתמטיקה אבל מתמטיקה תיאורטית לא כל כך רלוונטית בשוק המקצועי. מתמטיקה שימושית היא פרקטית ומעשית יותר לצרכים הנוכחיים בתעשייה. במכון נותנים כלים לעבודה בתעשייה, כמו פיתוח תכנות ומערכות. ההתמחות שלי היא בעיבוד אותות. בתחום זה אות שווה צליל או תמונה. יש לזה שימושים שונים למשל, מערכת אבטחה למפעל שזקוקה שאלגוריתמים של עיבוד תמונות למצלמת האבטחה".

ספרי על קורס שאת מוצאת בו עניין מיוחד

"אני מאוד אוהבת את ההרצאות של פרופ' יעקובוב. הוא מביא משהו שונה בגישה לסטודנטים ובגישת ההרצאה בכלל. במהלך השיעורים הוא מציג לצד החומר התיאורטי, גם דוגמאות מהמציאות והכול מועבר ממש כאילו הוא מספר סיפור מאוד מעניין. בלי לשים לב הכול נכנס לראש. לא מרגישים שמדובר לפעמים בחומר קשה להבנה".

אילצנקו מספרת על הצד המעשי בלימודים שהוא בעל חשיבות רבה, לא פחות מהחלק האקדמי התיאורטי. "עכשיו אנחנו עובדים על פרויקט בנושא GLS. מדובר במערכות מידע גיאוגרפיות. התחלנו לעבוד על הפרויקט הזה בקיץ שעבר ואנחנו ממשיכים גם השנה. זהו פרויקט של המכון עם התעשייה האווירית. העבודה היא בנושא חישוב מרחקים ושטחים במערכות מידע גיאוגרפיות. מנחה אותנו מר אהרון כהן, ראש תחום פרויקטים בפקולטה למדעים. הוא מקשר בינינו לבין התעשייה האווירית. יש הרבה צוותים, גם מתחום מדעי המחשב. לכול צוות נושא מחקר משלו. אני וויטלי מדבדב בצוות אחד. השנה אנחנו עורכים מצגות ובהן פתרונות ומחקרים שאנחנו עורכים. אנחנו צריכים לפתח תכנה שבסופו של דבר תשתלב בעבודה השוטפת בתעשייה האווירית".

למי היית ממליצה ללמוד מתמטיקה שימושית?

"רק למי שבאמת אוהב מתמטיקה, כי יש הרבה מאוד לימודי מתמטיקה במסלול הזה. יש יחסית, הרבה בנות שלומדות את זה. חייבים להשקיע במיוחד בתואר הזה. הפחד שלי היה שבמהלך שלוש שנים בצבא, בהן לא תרגלתי מתמטיקה, אני אשכח הכול. אבל הכול חזר אלי במשך הזמן."

איך זה ללמוד ב-.H.I.T המכון הטכנולוגי חולון?

"לא למדתי במקומות אחרים אבל על סמך מה ששמעתי על מוסדות אקדמיים אחרים אני יכולה לומר בביטחון שבמכון הסטודנט הוא במקום הראשון. יש יחס אישי, כל מרצה מקדיש מזמנו עד הסוף, משתדל לקבוע פגישה ולנסות לעזור. יש אוירה כיפית, במיוחד בתחום מתמטיקה שימושית. אנחנו עד 20 איש במחזור ומשנה שנייה בדרך כלל מחולקים להתמחויות, כך שיש מעט אנשים בשיעורים ולכן נעים ללמוד בכיתה. יש התייחסות אישית מצד המרצה. אנחנו מגובשים מאוד ובעיקר לומדים יחד, מתווכחים על סוגיות שונות מהלימודים ומנסים לעזור זה לזה".

מה את עושה עוד בחייך, לצד הלימודים?

"אני רוקדת ריקודים סלוניים מגיל 8. בעצם, מי שהביא אותי ללימודים במכון הוא בן הזוג שלי לריקודים. אני לומדת במועדון בראשון לציון ומשתתפת בתחרויות בינלאומיות. למדתי גם במשך חודש ברוסיה והייתי בתחרויות באוקראינה ובתורכיה. אני ובן זוגי לריקודים תמיד עולים לגמר".