שיחות קמפוס

קצין ומהנדס

חיפש מקום ברמה גבוהה ועם גמישות. נדב קומםבשלושת החודשים הראשונים ללימודיו ב-H.I.T מכון טכנולוגי חולון, גר נדב קומם (29) בכפר ויתקין ונסע לחולון בשלושה כלי רכב שונים: אופנוע, רכבת ווספה. קומם, שאוהב מאוד אופנועים, נפרד מהם בינתיים ועבר מאז לתל אביב. בקרוב ייפרד לא רק מהלימודים בפקולטה להנדסה ב-H.I.T מכון טכנולוגי חולון, אלא גם מחופשת הלימודים שקיבל מהצבא. קומם הוא קצין אלקטרוניקה בחיל הים, שיצא מטעם החיל ללימודי הנדסה למשך ארבע שנים ובקרוב יחזור לחיל וישמש בו כמהנדס.
 
איך החופש מהצבא?
 
"כיף בטירוף, כבר עכשיו קשה לחשוב על החזרה".
 
עד מתי אתה אמור להישאר בצבא?
 
"לפחות עד 2015".
 
למה בחרת ללמוד דווקא ב-H.I.T מכון טכנולוגי חולון?
 
"חיפשתי מקום עם רמה גבוהה ועם קצת גמישות. יכולתי ללמוד גם בשלוש האוניברסיטאות, אבל ללמוד בטכניון זה להיות ארבע שנים בלי חיים, בתל אביב הייתה תוכנית של שלוש שנים בלבד ולא רציתי להפסיד שנת לימודים שמגיעה לי מהצבא ולבאר שבע לא רציתי לגרור את אשתי. קיבלתי המלצות מחברים מחיל הים, שלמדו שנה ושנתיים לפני במכון. הם היו מרוצים מהרמה הלימודית ומהיחס. כך שהמכון התאים למה שחיפשתי".
 
מה אהבת במכון?
 
"אהבתי את מידת ההיענות לבקשות של הסטודנטים, למשל, בהרשמה מאוחרת לקורסים או בעזיבת קורס כמה שבועות אחרי שהוא מתחיל. בעיקר אהבתי את היחס האישי של המרצים לסטודנטים. המרצים לא רק 'שופכים חומר', אלא בודקים כל הזמן שמבינים אותם. באמת אכפת להם. עוזרים ללמוד איך ללמוד, נותנים עוד שעות של תרגולים. הרגשתי שהלימודים ענו לי לגמרי על הציפיות. אני מרגיש גם שקיבלתי כל מה שאני צריך מבחינת ידע לתפקיד שאני הולך לבצע". 
 
איזה קורס ו/או מרצה אהבת במיוחד?
 
"אהבתי את פרופ' אמנון פרוכטמן, שלימד אותי בקורס 'פיזיקה 3'. הוא מרצה רציני עם חוש הומור מיוחד, וגם קשוב לתלמידים.  ד"ר דימיטרי גולדשטיין, מרצה ל'אינפי 1' (קורס במתמטיקה) הוא מרצה מעולה עם סבלנות מרשימה. בסמסטר הראשון, כשכל התלמידים עדיין בהלם, הוא מתחיל להסביר משהו ואומר 'הבנתם?', כולם מסתכלים עליו בעיני עגל והוא מתחיל להסביר מחדש. מרצה זכור נוסף הוא פרופ' גדי גולן, שלימד מיתוג. ההרצאות שלו היו סטנד-אפ אחד ארוך".
 
ספר קצת על פרויקט הגמר שלך.
 
"אני והשותף שלי לפרויקט מתכננים מערכת שאמורה לזהות ספינות לפי הרעש שהן עושות. מכניסים למערכת הקלטה של רעש שמייצרת ספינה והיא אמורה לזהות מה הסל"ד (סיבוב לדקה) של מדחס הספינה וכמה להבים יש לו. למה זה טוב? כך לפי הרעש שהספינה שמפליגה בים עושה, ניתן לדעת איזו ספינה זאת ובאיזה מהירות היא מפליגה. זו מערכת שאפשר לשים בספינות או בחוף ולעשות ניטור בנמל. היום מי שעושה את פעולת הניטור הם אנשים, כך שהפרויקט די חדשני. כרגע אנחנו רק בשלב סקירת הספרות ואחר כך נתחיל בתכנות. בינתיים לא חשבנו להציע את הרעיון לצבא, אבל כל האופציות פתוחות".
 
 
השלם את המשפט: "המכון בשבילי הוא..."
 
"חברים טובים ולימודים ברמה גבוהה".  
 
יש לך טיפ לסטודנט המתחיל במכון?
 
"שיתחיל לחפש עבודות במקצוע כמה שיותר מוקדם, כבר מהשנה השנייה ללימודים. הרבה יותר קל להיכנס למקום עבודה דרך משרת סטודנט, וסטודנטים שיכולים לעבוד במשרת סטודנט, פחות משנה, זה  קצר להם מדי. דבר נוסף, כדאי ללמוד בקבוצת לימוד, זה מאוד מאוד עוזר ותומך. ודבר אחרון, חשוב להבין על מה מדברים. אם אתה בא לכיתה בלי להבין, עדיף שתשב בבית עם הספרים ותלמד".