מערכות מידע - ניהול ופיתוח

 

תחום קורסי בחירה בתואר ראשון

 

 

השימוש במערכות ובטכנולוגיות מידע כחלק מניהול כולל של פרויקט, של חברה, של ארגון או של יחידה ארגונית - הוא חיוני לתפקודו ההולם והתקין של הארגון. במסלול הבחירה מערכות מידע – ניהול ופיתוח מעניקים כלים אפקטיביים וידע נרחב לכל הסטודנטים שמתעתדים לעסוק בתחומי ניהול מערכות המידע וטכנולוגיות המידע בחברות שונות.

 

 

המורכבות הרבה בארגונים תעשייתיים וארגוני שירותים מתוחכמים מעלה את הצורך במערכות מידע תואמות. כך עולה גם הצורך לדעת להתאים בצורה נכונה את מערכת המידע לצרכים האמיתיים של הגוף המנוהל. תחום ניהול מערכות מידע, הינו התחום המתפתח ביותר ב-30 השנים האחרונות. מערכות המידע הממוחשבות וטכנולוגיות המידע, תופסות נתח נכבד מאד בגלובליזציה, בתמורות בתעשייה, במסחר ובשירותים ובשינוי דפוסים, בתחום התכנון, הייצור, ההפצה והצריכה.

 

 

בתחום קורסי בחירה זה לומדים הסטודנטים להפעיל את שיקול הדעת המקצועי כדי לנתח את צרכי המידע של ארגון, לתרגמם למערכות ולטכנולוגיות המידע המתאימות ולשלב את הטכנולוגיות החדישות עם אסטרטגיות ארגוניות.

 

 

ניהול מערכות המידע, מצריך התמחות ושימוש בכלים רבים מדיסציפלינות מגוונות, בין היתר: אלגוריתמים, ניהול טכנולוגיות עיליות, מדעי המחשב, חקר ביצועים, תורת ההחלטות, כלכלה והתנהגות ארגונית. לצורך הקניית כלים אלו, משלבים במסלול מערכות מידע יחד עם לימודי ניהול טכנולוגיה, שימוש בכלים מתחום ניהול פרויקטים בתחום IT, שפות תוכנה נוספות, עיצוב בסיסי נתונים ויישום מערכות מידע ניהוליות.

 

 

קורסי בחירה אלו, מקנים לבוגרים כלים ממדרגה ראשונה, המאפשרים להם להשתלב כמקצוענים במהפכת המידע.

 

 

ניהול מערכות מידע

 

 

לימודי החובה בתואר הראשון בניהול טכנולוגיה כוללים קורסים ייעודיים במערכות מידע:

 

  • מבוא למערכות מידע - מקנה בסיס אקדמי ומעשי לתחום מערכות המידע, הכרת המושגים ויישום בסיסי.
  • מבוא לתכנות (שפת #C ) - מקנה לסטודנטים היכרות עם עקרונות בסיסיים של פיתוח תוכנה מודרנית, הכרה והבנה של המערכות הממוחשבות.
  • ניתוח ועיצוב בסיסי נתונים - מקנה ידע ויכולת בעיצוב מערכות ממוחשבות לניהול נתונים לאורך שלבי האפיון והתיכון במחזור חייהן של מערכות מידע.
  • מערכות מידע ארגוניות - נלמדים ההיבטים הניהוליים, הטכנולוגיים והארגוניים הקשורים ליישום מערכות מידע אינטגרטיביות, היכרות ועבודה עם תוכנת ERP.

 

קורסי החובה של מסלול מערכות מידע לניהול

 

  • יישומי בינה מלאכותית בניהול - הקניית כלים בתחומי מערכות מומחה, למידת מכונה ודליית מידע ושימוש במודלים של בינה מלאכותית לבעיות ניהוליות.
  • תכנות מונחה אובייקטים - הכרת שפת JAVA הפופולרית מאוד הן באפליקציות מבוססות אינטרנט והן באפליקציות אחרות.
  • ניתוח ועיצוב בסיסי נתונים מתקדם - שפת SQL, וכן SQL Server, ניתוח מכוון עצמים תוך שימוש ב UML.
  • ניהול פרויקטים בטכנולוגיות מידע - ההיבט המעשי של פרויקטים בתחום התוכנה. תפקידים, תחומי אחריות ושיטות ניהול של פרויקטי תוכנה.

פרויקט הגמר מאפשר להתנסות ביישום והטמעה של רבים מההיבטים של מערכות מידע לניהול. הפרויקט מהווה הזדמנות ממדרגה ראשונה ליישם הלכה למעשה, הליך של אפיון/ תיכון / בניית / הטמעת מערכת מידע. כמו גם, להתנסות בהליך הבחירה של מערכת מידע. לחילופין, לחקור סוגיה הקשורה ליישום של מערכות מידע, למשל: אופן ההטמעה המיטבי של מערכת.