חדשות ואירועים

"חשוב לי לקחת חלק בשילובן של נשים נוספות בהנדסת חשמל"

 

למרות החששות מהקושי למאיה הלפמן לא היו יותר מידי ברירות, כדי להבין על מה כולם מדברים בארוחות המשפחתיות גם היא נדרשה ללמוד הנדסת חשמל במכון.
  
במעבדת SAR
במעבדת SAR
 
מאיה עסוקה מאוד בימים אלו, בנוסף להתמודדות עם העומס והקושי של סטודנטים בשנה השנייה להנדסת חשמל במכון, היא גם מעתיקה את מגוריה מהרצליה לחולון. בהפוגה בין האריזות שאלנו אותה איך זה להיות סטודנטית במכון.
  
מדוע בחרת ללמוד הנדסת חשמל?
"הבחירה בלימודי ההנדסה לא היתה פשוטה, היו לי הרבה לבטים בין מספר מקצועות וידעתי שתחום ההנדסה קשה ומאתגר. למרות החששות, החלטתי ללכת על זה. הנדסת חשמל זה תחום שתמיד עניין אותי ותמיד היה נושא שיחה מרכזי אצלי בבית. אמא שלי מהנדסת חשמל ואלקטרוניקה וגם אחותי, שתיהן אגב למדו במכון . זה היה טבעי עבורי 'לא לשבור את השושלת' ולהירשם גם. סוף סוף אני מבינה על מה מדברים מסביב לשולחן בארוחות משפחתיות.  למרות האופציות הרבות ומגוון מוסדות הלימוד בהם ניתן ללמוד הנדסת חשמל, במקרה שלי כלל לא הייתה דילמה. קיבלתי המלצות חמות על המכון מהרבה אנשים ולא היה לי ספק שזה המוסד בו אבחר. הגעתי ליום פתוח שבו התרשמתי לטובה מהרמה המקצועית, הסגל האקדמאי והיחס החם שקיבלתי מכלל צוות המכון. כל אלה בהחלט גרמו לי להרגיש שאני לוקחת את ההחלטה הנכונה. "
 
מה הפתיע אותך בלימודים בפקולטה?
"ידוע שלימודי הנדסת החשמל הם לימודים קשים והתחלתי ללמוד נרגשת אך עם זאת חוששת. אכן הלימודים מאתגרים ובהחלט לא פשוטים, אך ככל שעובר הזמן אני מבינה שאני נמצאת במוסד שחשוב לו שלסטודנטים היו את כל התנאים והכלים להצליח. הופתעתי לגלות את ההיענות מצד הפקולטה להנדסה לבקשות הסטודנטים, למשל לתגבורים או תרגולים נוספים במקצועות מסוימים, וכן התרשמתי מהמענה של אגודת הסטודנטים לכל בעיה."
 
לדעתך עשית את הבחירה הנכונה?
"הלימודים במכון הם ברמה גבוהה. הוכחתי לעצמי פעמים רבות במהלך התואר שהשקעה ועבודה קשה משתלמת. אני רואה את התמיכה מצד המרצים והצוות האקדמי. כפי שציינתי העולם הזה אינו זר לי וכשאני שומעת ורואה חברות הייטק מהגדולות בעולם מגייסות סטודנטים ובוגרים של המכון אני מרגישה שעשיתי את הבחירה הנכונה".
 
האם כבר השתלבת בשוק העבודה?
"בתחילת השנה התחלתי לעבוד בתור סטודנטית מחקר במעבדה ל-SAR שנמצאת במכון. במסגרת עבודתי אני לוקחת חלק במחקר בתחום הקרינה הנספגת בגוף האדם כתוצאה משימוש במכשירים סלולאריים, אנטנות וכל המשתמע מכך. בעזרת הדרכתו של פרופ' מוטי חרדים אני לומדת ומרחיבה את אופקיי בכל הנוגע לתחום ה-RF  והנדסת התקשורת. במקביל ללימוד התיאוריה בקורסים השונים אני מקבלת ניסיון רב וזוכה לעסוק בפרקטיקה שמאחורי התיאוריה. העבודה במעבדה תורמת לי רבות בהבנה של החומר הנלמד ומעניקה לי את האופציה להתפתח ולקבל כלים רבים שיתרמו לי מקצועית בתור מהנדסת לעתיד. אני שמחה וגאה לקחת חלק בעשייה ובמחקר המתבצע במכון. זה לא מובן מאליו שכבר במהלך הלימודים אני יכולה לצבור כזה נסיון, ואני מודה למכון על ההזדמנות."

מאיה עם חברים ללימודים
מאיה עם חברים ללימודים
 
שתפי אותנו בחוויה משמעותית מתקופת הלימודים.
"כחלק מעובדתי במעבדה, הגיעה למכון דוקטורנטית להנדסה בשם סופיה. סופיה הגיעה לישראל מיוון על מנת לבצע פרויקט במסגרת לימודי הדוקטורט שלה כדי להיעזר בציוד מעבדת ה- SAR של המכון. במשך עשרת ימי השהות שלה בישראל זכיתי ללוות אותה כחלק מפרויקט מעניין עליו היא עבדה ולעזור לה בכל הנוגע למכשור המתקדם היחידי מסוגו בארץ שנמצא במכון. העבודה עם סופיה הייתה חוויה, גם בפן המקצועי וגם בפן האישי. היה מרתק לעבוד עם סטודנטית מארץ אחרת  ולייצג את המכון אל מול האוניברסיטה ביוון."
 
איך את חווה את החיים הסטודנטיאליים?
"אחת ההפתעות שפגשו אותי במהלך הלימודים הם החיים הסטודנטיאליים במכון. אז נכון, עוד אין מעונות והסטודנטים חוזרים לביתם לאחר כל יום לימודים, אך הדבר אינו גורע מהאווירה החברתית המצוינת במהלך ואחרי שעות הלימוד. אגודת הסטודנטים דואגת לפעילויות 'שוברות שגרה' למיניהן, מתנות לתחילת שנת הלימודים, פינות ישיבה ולמידה פתוחות וכן מרתונים לכל קורס לקראת תקופת המבחנים. כל זאת תורם רבות להצלחת הסטודנטים הן מקצועית והן אישית. לי באופן אישי יש חבורה גדולה של חברים ואנו לומדים יחד כמעט לכל מבחן. כשאנחנו רוצים קצת לצאת ולהשתחרר אחרי יום לימודים ארוך אנחנו יוצאים לאחד מהפאבים באזור, ושם, אגב, יש חוק אחד – אסור לדבר על הלימודים!"
 
שאיפה מקצועית לעתיד?
"כסטודנטית להנדסת חשמל ואלקטרוניקה הייתי רוצה למצוא את עצמי בתפקיד משפיע באחת מחברות ההיי-טק,  תפקיד בו אוכל לתרום רבות מהידע והניסיון שצברתי בכל תקופת הלימודים. לצערי אין מספיק נשים שעוסקות במקצוע הנדסת החשמל והאלקטרוניקה. אני רואה כמטרה להשתלב בתעשייה שרובה גברים ולקחת חלק בשילובן של נשים נוספות בתחום מרתק זה."

מה החשיבות של שילוב נשים במקצוע?
"החשיבות מבחינתי היא שבירת הסטיגמה, אני רוצה להוות דוגמא ולעודד עוד בנות לבחור בתחום הנדסת  חשמל ואלקטרוניקה . החלטתי לשבור את תקרת הזכוכית ולבחור בתחום עדין, אנליטי ומדויק שמאוד מתאים לנשים. המקצוע מרתק ומאפשר לנשים תחום נרחב של אפשרויות התמקצעות תוך כדי שילוב חיי משפחה. בעיני יש חשיבות גדולה למימוש הפוטנציאל הנשי שיוביל ליותר נשים מנהלות מצליחות בתעשיית ההייטק."