חדשות ואירועים

מאמר של שני סטודנטים מהפקולטה להנדסה התפרסם ב Applied Sciences

 
המאמר המבוסס על פרויקט גמר של הסטודנטים  אלכס ליבנסון ומרק רייכשטט, בהנחיית ד"ר דרור מלכה ובשיתוף פעולה עם סטודנטים למחקר באונ' בר-אילן, עוסק בייעול עבודת האבחון של רופא בזיהוי מחלת טרשת נפוצה ע"י סריקה של תמונות ה-MRI.

ברחבי העולם יש כ-2.5 מיליון איש הסובלים מטרשת נפוצה. המחלה מתפתחת לראשונה בקרב צעירים בגיל ממוצע של 29-33, אולם טווח גילאי החולים רחב בין 10-59 שנים. למעלה מ- 90% מהחולים בטרשת נפוצה מאובחנים באמצעות סריקת MRI,  יתרה מזאת היא משמשת גם לצורך מעקב התקדמות המחלה. נכון להיום פענוח של הבדיקות מתבצעות על-ידי רופא מומחה (נוירולוג) ה מקבל דיסק מהמטופל של כ- 500  תמונות MRI.
 

הרופא צריך לעבור על כמות גדולה של תמונות שמתוכן הוא צריך בסך הכל שתי תמונות אובייקטיביות עם אזורי פגיעה שונים כדי לאמת את המחלה.

הפרויקט מציג פתרון אלטרנטיבי לבעיה זו בצורת תוכנה אשר תקבל פלט של תמונות ה – MRI ובצורה אוטומטית תעבור על כל התמונות שיש בדיסק ותנתח אותן בפעולה אחת פשוטה של הרופא. המטרה הסופית היא שהרופא יבחר תיקייה והאלגוריתם ינתח את כל התמונות הנמצאות בדיסק בצורה אוטומטית ויציג בפני הרופא רק את התמונות הרלוונטיות ועל ידי כך נקבל זיהוי מקסימלי של תמונות עם הפגיעות ומינימום תמונות ללא פגיעות. הפתרון פשוט, יעיל וחוסך זמן יקר.
 
 
קישור לפרסום המאמר :http://www.mdpi.com/2076-3417/7/8/831
 
 
 
 
פורסם: 24.9.17