חדשות ואירועים

מה זו תאימות אלקטרומגנטית (EMC) ואיך היא משפיעה כמעט על כל תחום בחיינו?

התחום המרתק יעמוד במרכז הכנס שיתקיים במכון ביום חמישי הקרוב, בשיתוף IEEE והתאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה בישראל SEEEI. התאימות האלקטרומגנטית, או EMC באנגלית, הינה ענף רב תחומי בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה וחשיבותו גדולה לאור הצורך ההולך וגובר במכשירים ומערכות חשמליות ואלקטרוניות הדרושים לכלכלה, לביטחון, לצבא ולצרכים היום-יומיים של כל אדם מודרני. קיום בצוותא בין מערכות רבות ומגוונות באזור פיזי קטן (משרד, מטוס, כלי שיט וכיו"ב) מותנה בתאימות אלקטרומגנטית של כל המערכות הפועלות בזירה. על כן תיכון הפעילות של מהנדסי תאימות אלמ"ג EMC וליווי הפיתוח של מומחי EMC חיוניים להצלחת הפיתוח, הייצור והשירות של המערכות המודרניות. פעילות זו תורמת להגדלת האמינות של המערכות, להורדת מחירם ולהגברת הביטחון של המשתמשים בהם.

בעולם המודרני עולה גם חשיבות מערכות תקשורת הרדיו. זהו אחד התחומים הטכנולוגים החשובים ביותר התורמים רבות לביטחון ולכלכלה. מערכות תקשורת רדיו חיוניות לכוחות הביטחון ולשירותי החירום, להעברת שידורי רדיו וטלוויזיה, לתקשורת סלולארית לניווט אלחוטי ועוד. גם בתחום מערכות תקשורת רדיו גדלה החשיבות של ה- EMC וכדי להצליח בתחרות הבין לאומית הקשה לפיתוח, ייצור ומכירה של מערכות, לשגשוג הכלכלי ולעצמאות ביטחונית. לשם כך נדרשים אנשי מקצוע טובים בתחומים הנזכרים כאן.

כנס תאימות אלקטרומגנטית

תחום ה EMC נלמד בצורה מעמיקה וגם אקדמית גבוהה במספר מדינות בעולם, כגון ארה"ב, אנגליה, יפן וסין. לצערנו בישראל קיימים רק קורסים קצרים לא-אקדמיים כך שאין הכשרה מוסדרת וממוסדת של דור המהנדסים העתידי בנושאי תאימות אלמ"ג. חלק מן המומחים המובילים הנדירים בישראל, קבלו את הכשרתם בעיקר בחו"ל או דרך לימוד עצמי ממושך בעיקר בתעשייה הביטחונית ובתעשיית ההי-טק. בדרך כלל הצלחה כזו מותנית בליווי מנטור ותיק ומנוסה כ דוגמת ד"ר יוסי שפירא ,אורן הרטל ואלייה יופה שבעת עבודתם ברפא"ל ובתעשייה האווירית , הכשירו עשרות מהנדסי תאימות.

הכנס הקרוב מיועד למומחים, מהנדסים ולכל מי שמעוניין להרחיב את ידיעותיו בתחומי התאימות האלקטרונית ותקשורת הרדיו. חלק מן המומחים המרצים בכנס ייתרמו מהידע המצטבר שלהם כדי להעשיר את המשתתפים במידע מקצועי - תיאורטי ומעשי.

כנס תאימות אלקטרומגנטית

השותפים להכנת הכנס הינם תא ה EMC של ארגון IEEE ישראל וחוג התאימות האלקטרומגנטית של התאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה בישראל SEEEI. ארגון IEEE הינו הארגון הבין לאומי של מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה הכולל כ- 400000 חברים בעולם ומפרסם מידי שנה את מיטב המאמרים המקצועיים ותומך בקיום מספר כנסים מקצועיים במקומות שונים בעולם. בגלל חשיבות ה-EMC ותקשורת רדיו קיימים בארגון IEEE קבוצות עבודה המכנסות מומחים בתת דיסציפלינות שונות בתאימות אלמ"ג כדי לסייע בהפקת תקנים. אנו בארץ החלטנו לקיים כנס זה כדי להוכיח לפרנסי IEEE העולמי שאכן מתקיימת פעילות של תא התאימות בישראל וכמובן כדי להעשיר את חברי התא במידע איכותי.

ההחלטה לקיים את כנס חשוב ב HIT הייתה טבעית, לאור כנסים קודמים שהתקיימו בהצלחה רבה במכון, כדוגמת הכנס שנערך לכבוד הקמת הפקולטה להנדסה במכון. כדאי לזכור כי HIT הינו המוסד האקדמי הראשון בארץ, ש ה מל"ג אישר לו הקמה של מחלקה להנדסת תקשורת וזו המכללה הראשונה שבה הפקולטה להנדסה קבלה אישור לתוכנית לתואר שני. אחד מתחומי הלמוד העיקריים של הפקולטה להנדסה של HIT הינם מקצועות תקשורת רדיו והמכון היה המוסד האקדמי היחיד בארץ שבו נלמד לתואר ראשון מקצוע ה- EMC. הקורס ניתן בשעתו ע"י ד"ר משה רוסו מרפא"ל שהינו אחד המומחים המובילים בתחום. כמו כן הייתה כוונה להקים מעבדת EMC ולהרחיב את הקורס לתואר שני. מסיבות מנהליות הופסקו לימוד התאימות האלקטרומגנטיות במכון ואנו תקווה כי יחודשו בעתיד.