חדשות ואירועים

פתיחת המסלול לאנרגיה חלופית

לכל הסטודנטים שלום רב,

כראש התחום לאנרגיה והספק רציתי לספר לכם על מהפכות המתחוללות בימים אלו בתחום האנרגיה והחשמל בארץ ובעולם.

כתוצאה מגורמים שונים כגון: משבר אנרגיה, אפקט החממה, נושאים שונים באיכות סביבה, חוסר יכולת של מערכות חשמל קיימות לספק את הצריכה בשעות השיא ובדרישות האנרגיה העתידיות, יוצאות לדרך מספר טכנולוגיות חדשות, שבתקופה של 5 עד 10 שנים תהיינה חלק מהטכנולוגיה של כל מדינה מתקדמת.

שני הנושאים העיקריים שמושכים תשומת הלב עולמית הינם: 1. מערכות ומקורות אנרגיה חלופית. 2. רשתות חשמל חכמות (SMART GRIDS).

כמות ההשקעות העולמיות וקצב גידול החברות בתחומים אלו גבוהים מאשר בכל תחום טכנולוגי אחר. המשמעות הינה שבעתיד הנראה לעין ייוצרו הרבה מקומות עבודה למהנדסים עם הבנה בתחומים אלו.

במכון אנו הראשונים בארץ שמציעים קורסים בתחומים אלו:

בסמסטר הבא (ב' תשע"א) תיפתח מעבדה מהמתקדמות מסוגה בארץ בנושא של אנרגיה חלופית, בה יחוו הסטודנטים ניסויים באנרגיה סולארית ואנרגית רוח.

שנית, אנוכי אעביר קורס בשם: "תכן מערכות סולאריות".

קורס זה הינו קורס הנדסי ברמת המערכת (לא קורס בפיסיקה) שבו ילמדו הסטודנטים כיצד לתכנן מערכות סולאריות מרמת המערך הפוטוולטאי ועד לצרכן. בקורס ילמדו גם עקרונות מעגלי האלקטרוניקה שמתאמים בין מקור אנרגיה ייחודי זה לבין עומסים שונים כגון ממירי מקסימום הספק מהפכים ואלגוריתמים לניצול המערכים הפוטוולטאים.

במסגרת שיתוף הפעולה של המכון עם חברת SolarEdge ,הסטודנטים שישתתפו בקורס יערכו סיור בחברה וייראו כיצד מתנהלת חברת הי-טק בתחום האנרגיה (זו אחת החברות המרשימות מבחינת הצלחתה בעולם). כמו כן אחד המייסדים או מהנדס האינטגרציה של החברה ייתן את אחת ההרצאות בקורס על נושא רלוונטי עכשווי.

קורס מסוג זה לא ניתן עדיין בארץ וקורס מסחרי למהנדסים בתחום זה עולה לחברות אלפי שקלים לכל מהנדס.

בסמסטר א' בשנה הבאה (תשע"ב):

יינתן קורס בנושא של "הנדסת מניה" שיינתן על ידי מרצה העובד בתחום בחברת החשמל. הקורס נותן ידע לסטודנטים בנושא חשמל מודרני ותופעות הרמונית, נושאים של מניה חכמה, מונים חכמים ורשת חשמל חכמה שתשנה את  פני עולם החשמל.

בנוסף, יינתנו קורסי הבסיס של תחום אנרגיה חלופית כגון: מבוא לאנרגיה חלופית, ותאי שמש.

מקווה לראותכם בקורסים חדשים ומעניינים אלו.

בברכה,

ד"ר יובל בק