חדשות ואירועים

לבשתם פעם מעיל עשוי ממצנח?


נטע כהן, בוגרת המחלקה לעיצוב תעשייתי בפקולטה לעיצוב ב-HIT זכתה כבר בשלושה פרסי עיצוב בינלאומיים על פרויקט הגמר שלה

נטע כהן
נטע כהן


בעולם שבו המילה ׳קיימות׳ הולכת וצוברת תאוצה, תהליך העבודה על קולקציית בגדים חדשה משתנה. אם בעבר הבחירה בחומר ממנו עשויה החולצה שבארון, הייתה נעשית אך ורק בהתאמה לצורכי הבגד עצמו, הרי שהיום לבחירה בחומר, ממנו עשוי המוצר, חשיבות מכרעת שיכולה להשפיע על האקו-סיסטם כולו. נטע כהן, בוגרת המחלקה לעיצוב תעשייתי בפקולטה לעיצוב ב-HIT מכון טכנולוגי חולון יצרה את פרויקט הגמר שלה "Coat of Many Colors" לפי אמות מידה ירוקות במיוחד שהובילו אותה עד לזכייה בפרסי העיצוב הנחשבים בעולם.


נטע יצרה מעיל בדיוק מאותו החומר שממנו עשויים מצנחי רחיפה. "אני בעצמי צנחנית וידעתי שאת פרויקט הגמר שלי במכון אני רוצה לעשות עם קשר ברור לעולם הצניחה" מספרת נטע. "רציתי לעשות מוצר מדף שהוא לא עוד מוצר שרק יצבור עוד פסולת כמו דומיו לתעשיית הטקסטיל. מיזם 'ירוק' שהייצור והשימוש בו גם עוזרים למישהו אחר".


לצורך הכנת המעיל, נטע יצרה שיתוף פעולה עם המפעל הישראלי לייצור מצנחי רחיפה בקיסריה – ׳עפקו׳ AFCO, אשר סיפק לה את חומר הגלם ממנו עשויים מצנחים. "גילית שלמפעל יש 15% פחת והם זורקים מידי יום 15 אלף מטר רבוע של הבד המיוחד הזה שממנו עושים מצנחים" מספר נטע. לאחר שהבינה כי זה החומר שאיתו תעבוד היא החלה בהליך של "מחקר חומר", במהלכו היא גזרה, חתכה, חיממה וקיררה את חומר הגלם כדי להבין מהם התכונות העיקריות שלו ואילו מוצרים אפשר להכין ממנו.


בסופו של דבר, נטע הגיעה למסקנה שהחומר ממנו עשויים מצנחים בעל תכונות מאד דומות לבד אקרילן שממנו עשויים מעילים ובהנחיית המרצה גלינה ארבלי, יצא לדרך פרויקט הגמר של נטע - Coat of Many Colors. הפרויקט נקרא על שם שיר של דולי פרטון בעל אותו השם שמספר את הסיפור האמיתי על המעיל שתפרה אמה של פרטון מסחבות וסמרטוטים עבור בתה והיא נורא אהבה אותו בגלל הפשטות והאהבה שיש בו.

המיזם: Coat of Many Colors
המיזם: Coat of Many Colors


את המיזם נטע הציגה בתערוכת הגמר שהתקיימה בחודש יולי 2023 והוא זכה להכרה משמעותית ובינלאומית. בתחרות "עיצוב ירוק" שהתקיימה בדיסלדורף, גרמניה, גרפה כהן את הפרס הראשון בקטגוריה Green Product Award, לאחר מכן זכתה במדליית הארד בתחרות היוקרתית International Design Awards 2023 שהתקיימה בלוס אנג'לס, ארה"ב.פורסם: 03/03/2024