עוד בפרק זה:

סייבר


בשנים האחרונות גברה הבנתם של רבים – מדינות, ארגונים ואנשים פרטיים – כי מרחב הסייבר טומן בחובו אפשרויות רבות, הזדמנויות וסיכונים, והפעילות בו הואצה. כפועל יוצא מכך, עלו יכולותיהן של מדינות ואף של קבוצות פצחנים (האקרים), והתקבלו הוכחות כבדות משקל לכך שתוקפים קיברנטיים הצליחו לפגוע במערכות תשתית.

מדינת ישראל, אשר ניצבת בשורה הראשונה בעולם בפיתוח, עיצוב ופעילות בתחום הסייבר, זקוקה בכל שנה לעשרות מומחים חדשים במטרה להמשיך ולשמר את יתרונותיה הטכנולוגיים ולהגן על עצמה. בנוסף, גם בקרב אגפי התקשוב והמידע הקיימים בארגונים, קיים צורך בלימוד, חידוש הידע והתמחות בתחומי הסייבר.


ההתפתחות המהירה של מרחב הסייבר ושל הכלים המשמשים בו מעוררת את הפעילים במרחב לפתח טכנולוגיות מתקדמות ולהצטייד בהן, על מנת שיוכלו למלא משימותיהם למרות האיומים השונים. למעשה נוצר מרוץ חימוש במרחב הסייבר, והוא מקיף את תחומי האיסוף, התקיפה וההגנה. נושא לוחמת הסייבר קיבל משנה חשיבות. לקובעי המדיניות ברור היום כי מדינה שאינה פועלת בתחום הסייבר – בהגנה ובהתקפה – לא תוכל לעמוד בפני יריביה.

ב-HIT מכון טכנולוגי חולון מוקם בימים אלו מרכז סייבר חדשני ומתקדם, בראיה רב-תחומית, שימצב את המכון כמוסד מוביל בתחום. המרכז ישמש גם את בית הספר לסייבר של HIT ויאפשר בצד הלימודים גם מחקר יישומי בתחומי הגנת הסייבר, מעקב אחר התפשטות פוגענים וביצוע סימולציות של תקיפה והגנה. בית הספר נשען על היכולות האדירות של המכון כולו ועל כלל הפקולטות -מדעים, הנדסה, עיצוב, טכנולוגיות למידה וניהול טכנולוגיה.

צוות מורי בית הספר לסייבר מורכב מאנשי מקצוע מובילים מהשורה הראשונה בארץ ובעולם, בעלי ניסיון רב שנים וידע עצום בתחומי הסייבר.

תכנית הלימודים נבנתה על פי התוויות מטה הסייבר הלאומי של מדינת ישראל, והקורסים כוללים את המקצועות הנדרשים על פי התוויות אלו לעמידה במבחני רמה. בכלל זה:


חלק מהקורסים ישולבו פרקטיקות אימון מתקדם במטווח סייבר, כולל סימולציה של גוף מגן מול תוקף (IT ו-SCADA ).
 


ראש בית הספר
ד"ר הראל מנשרי מומחה לסייבר, למחקר, למודיעין טכנולוגי וללוחמה קיברנטית; השתחרר לאחרונה לאחר כ- 36 שנים במערכת הביטחון, מתוכן עשור בתפקידים שונים בצה"ל וכ- 25 שנים ב"משרד ראש הממשלה".

בעל עבר של כעשרים שנה בעולם הסייבר על צדדיו השונים, בכלל זה בהגנה על תשתיות לאומיות קריטיות, במערכי מחקר, אבטחה והגנה על תשתיות קריטיות - מערכות אזרחיות וביטחוניות מורכבות (IT ו- SCADA) - מפני תקיפות סייבר ואחרות, השמת טכנולוגיות מתקדמות ביותר, תגובה לאירועים חריגים, התמודדות עם מצבי חירום ועוד. ד"ר מנשרי נמנה על מקימי זירת הטרור באמ"ן ועל מקימי רא"ם (הרשות הממלכתית לאבטחת מידע) וכותב איומי הייחוס הראשונים שלה.

בנוסף, ד"ר מנשרי מרצה בנושא סייבר במחלקה ללימודי מידע באוניברסיטת בר-אילן, עמית מחקר במכון לחקר הטרור במרכז הבינתחומי בהרצליה ונחשב מהמומחים הגדולים בעולם המערבי לפעילותן של מעצמות וגורמים נוספים בתחום הסייבר.