פונט רב מגדרי שפותח ב- HIT זמין להורדה חינם

מיכל שומר, בוגרת הפקולטה לעיצוב ב HIT פיתחה במסגרת פרויקט הגמר שלה בהנחיית ג'ודית אשר, מערכת של אותיות עבריות חדשות, המאפשרות קריאה וכתיבה רב־מגדריות.

 

מיכל שומר, בוגרת הפקולטה לעיצוב ב HIT פיתחה במסגרת פרויקט הגמר שלה בהנחיית ג'ודית אשר, מערכת של אותיות עבריות חדשות, המאפשרות קריאה וכתיבה רב־מגדריות.

גרסה חינמית להורדה למחשב של עברית רב־מגדרית, שכוללת מקלדת ופונט להתקנה, זמינה להורדה כאן: https://multigenderhebrew.com. זהו האתר החדש של עברית רב־מגדרית, ובו אפשר להתנסות בהקלדה במחשב, עוד לפני ההורדה. באתר גם נמצאות הנחיות מפורטת להתקנה ושימוש בעברית רב־מגדרית. השימוש אפשרי בכל מחשב (פיסי/מאק) לאחר ההתקנה. הפונט אותו תורידו ותתקינו נקרא Alef MultiGndr ("אלף רב־מגדרי") והוא מתבסס על הגופן הפתוח "אלף" של "הגילדה".

בשלב זה, אין עדיין תמיכה בהקלדה בטלפון, אך היא צפויה בהמשך (כלומר, כרגע, לא ניתן להתקין את המקלדת בטלפון/בטאבלט ולא ניתן להקליד באתר בגרסת המובייל). עם זאת, כן ניתן, כמובן, לגשת לאתר החדש בטלפון ובטאבלט, ולשחק עם הפיצ'רים שקיימים רק שם.

 

ועכשיו לכל הפרטים בהרחבה – כדי להשתמש באותיות החדשות של עברית רב־מגדרית, יש להוריד ולהתקין פונט תומך בעברית רב־מגדרית ומקלדת עברית רב־מגדרית מתאימה, אותם ניתן להוריד כאן: https://multigenderhebrew.com. בלחיצה על כפתור ההורדה בתפריט העליון שבאתר החדש, ירדו קבצים אלה יחד עם קובץ הנחיות התקנה מפורט. הפונט אותו תורידו דרך האתר נקרא Alef MultiGndr ("אלף רב־מגדרי") והוא מתבסס על הגופן הפתוח "אלף" של "הגילדה", והמקלדת החדשה נקראת Multi-Gender Hebrew Keyboard.

היישום של האותיות החדשות של עברית רב־מגדרית נעשה באמצעות תווי יוניקוד בבלוק העברית: לתווים החדשים של עברית רב־מגדרית הוגדרו קודים חדשים (יוניקודים), ובאמצעות שימוש במקלדת החדשה, ניתן להקלידם. לאחר שהותקנה, אל המקלדת ניתן לעבור בדומה למעבר בין אנגלית לעברית במחשב, ויחד עם שימוש בפונט החדש, ניתן להקליד את האותיות החדשות באמצעות קיצורי מקלדת שכוללים את כפתור השיפט+אות רלוונטית. פירוט של קיצורי המקלדת נמצא באתר ב"חלונית האותיות", וכן בקובץ הנחיות ההתקנה והשימוש, כמו גם בקובץ "שליף" שניתן להוריד מהאתר, שמיועד לזה בדיוק.

 

כאמור, תמיכה בהקלדה בטלפונים חכמים ובטאבלטים נמצאת בעבודה ולכן איננה זמינה בשלב זה, לא בהתקנה ולא באתר של עברית רב־מגדרית. עם זאת, גרסת המובייל של האתר מציעה הפתעות מגניבות אחרות.

השימוש במקלדת ובפונט אלף רב־מגדרי, הוא חינמי, פתוח וחופשי – ללא תשלום.

 

 

קריאה נוספת