"כמה פעמים אתה פוקח עיניים ורואה רק טבע?" כמעט אף פעם, אבל בכל פעם שאתה פוקח עיניים, סביר שתראה עיצוב". ברוס מאו  

תערוכת "עיצוב לרפואה", מציגה את הקשר הישיר והבלתי אמצעי בין עיצוב ואחד מתחומי פיתוח מוצרים המתקדמים ביותר בנמצא – מכשור רפואי.

התערוכה, שנוצרה על ידי צוות מרצים מהמחלקה לעיצוב תעשייתי במכון הטכנולוגי חולון HIT, מבקשת להדהד את מידת ההשפעה של מקצוע העיצוב על תהליך פיתוח המוצר והצלחתו הקלינית, דרך 8 תהליכי פיתוח של מערכות רפואיות עכשוויות. היא מסיטה לראשונה את הזרקור מהמוצר הסופי ונותנת הצצה אל תהליך העיצוב והפיתוח הארוך והמורכב והאתגרים שהוא טומן בחובו. היא מתמקדת בשאלות היסוד של עיצוב – "למה?" ו"איך?" ומעניקה משמעות מרכזית לתהליך הפיתוח העיצובי.

"ספק אם קיים תחום פעילות פיתוח מוצרים המעסיק מעצבים רבים כל כך כמו מכשור רפואי, ספק אם קיימת תעשיה נוספת כה משמעותית, שהנוכחות התודעתית של הציבור לגבי חלקם של המעצבים בה כה נמוך, ספק אם קיימים תחומי פיתוח רבים בהם משקלו של העיצוב כה משמעותי.

ועדיין, כאשר מתנהלת שיחה על עיצוב ספק עם הן יובאו דוגמות מעיצוב בתחום המכשור הרפואי. תערוכת "עיצוב לרפואה", נותנת במה לחלקם של מעצבות ומעצבים בתחום החשוב הזה ולמידת ההשפעה שלהם", אומר פרופ' דודי ראבד דיקן הפקולטה לעיצוב במכון הטכנולוגי חולון HIT ואחד מאוצרי התערוכה.

 

עיצוב לרפואה, 2 ביוני – 4 ביולי 2024
גלריה ויטרינה, המכון הטכנולוגי HIT חולון
הכניסה חופשית

 

התערוכה "עיצוב לרפואה", שתציג בגלריה ויטרינה, במכון הטכנולוגי חולון HIT, החל מה-2 ביוני, ראשונה מסוגה בארץ,  מציגה את הקשר הישיר והבלתי אמצעי בין עיצוב ואחד מתחומי פיתוח מוצרים המתקדמים ביותר בנמצא – מכשור רפואי.

בישראל פועלות כ- 1200 חברות בתעשיות מדעי החיים והפארמה, מכשור, מחשוב ומערכות השירות הרפואי, ובכך הפכה בשנים האחרונות למעצמת מכשור רפואי וניצבת במקום הראשון בעולם במספר הפטנטים לנפש בתחום זה. תעשיית המכשור הרפואי בישראל הייתה מהראשונות ששילבה עיצוב תעשייתי בתהליכי הפיתוח של מוצריה וגם כיום היא "אבן שואבת" לפעילות עיצובית. מעצם היותה

שילוב בין מדעי החיים לטכנולוגיות עילית, לצד מנעד הצרכים והאפשרויות המתפרשים מהצלת חיים, דרך ריפוי ועד שיקום – היא מהווה תשתית לפעילות עיצוב נרחבת.

התערוכה מציגה את חשיבותו של תחום העיצוב התעשייתי בתהליכי פיתוח של מכשור רפואי דרך הצצה אל "מאחורי הקלעים" של תהליכי העיצוב וחשיפת השפעתם על המוצר הסופי ותהליך קבלת ההחלטות של שותפי ומובילי הפיתוח. בניגוד לתערוכות מקובלות בתחום העיצוב, המציגות את קצה תהליך הפיתוח דרך עיצוב שלם ומוגמר, התערוכה "עיצוב לרפואה" תתמקד בהצגת תהליך העיצוב כחלק אינטגרלי ומהותי מתוך הפיתוח הכולל של המוצר.

"תערוכת "עיצוב לרפואה" מנסה לשבור את הסדר של הצגת מוצרים מוגמרים, בקצה הדרך, ולתת את הבמה לתהליך פיתוחם הארוך והמשמעותי. היא מתמקדת בשאלות היסוד של עיצוב – "למה?" ו"איך?", מציגה את שבדרך כלל נעלם מהעין ומעניקה משמעות מרכזית לתהליך הפיתוח העיצובי. אומר פרופ' דוד ראב"ד, דיקן הפקולטה לעיצוב במכון הטכנולוגי חולון HIT ואחד מאוצרי התערוכה.

שילוב העיצוב בפיתוח מכשור רפואי מייצג בבהירות אחד ממאפייני העיצוב המרכזיים – היותו המתווך האולטימטיבי בין טכנולוגיה ומשתמש. בסופו של יום כל מערכת רפואית, חייבת להיות מותאמת לסביבת הקיום שלה, לאופן ההפעלה שלה, ולא פחות מכך לצרכי רגולציה ותחזוקה. המעצב הוא בונה הגשרים הטובים ביותר בין גופי הפיתוח. התערוכה מבקשת להדגיש כיצד בתהליך פיתוח של מכשור רפואי באים לידי ביטוי מאפייני העיצוב המרכזיים, כיצד עיצוב המוצר הוא המתווך האולטימטיבי ואת שלל אתגרים העומדים בפני המוצר הסופי, תוך התבוננות אמפתית על חווית המשתמש.

בתערוכה יוצגו  8 מערכות רפואיות המייצגות את רוחב ספקטרום תחומי העיסוק בעיצוב לרפואה. המציגים בתערוכה הם מרצים פעילים ובוגרי המחלקה לעיצוב תעשייתי בפקולטה לעיצוב HIT, המובילים היום את מרכזי הפיתוח המרכזיים העוסקים במכשור רפואי. המערכות הרפואיות יוצגו החל באיפיון, גיבוש הקונספט וכמובן המוצר הסופי .

בין המערכות שיצגו בתערוכה: מערכת אמבולטורית אישית להפגת כאב בעזרת קנאביס ללא השפעה פסיכו-אקטיבית בעיצוב של  Syqe Medical. צוות העיצוב של החברה, המורכב מבוגרי HIT, ליווה את תהליך הפיתוח עוד מראשיתו, ומכאן הייתה לו השפעה ניכרת על איפיון המוצר והפתרונות שהביאו ליכולותיו הייחודיות והחדשניות. לראשונה, למשתמש מתאפשרת יכולת אמפירית לדייק את רמות המינון של החומר הפעיל באופן שתואם את סבילותו. המכשיר לומד את המשתמש ומשפר את ביצועיו.

מערכת נוספת שתוצג בתערוכה, "פרוטזה בקוד פתוח" בעיצוב של TOM (Tikun Olam Makers) פרויקט פרוטזה אישית שנולדה כפיתרון לצורך אישי שאופיין על ידי משתמש בודד והתפתחה להיות בסיס ושיטה להתאמה אישית עבור מגוון רחב של משתמשים וצרכים, תוך הקפדה על ייצור זמין ונגיש בהדפסות תלת- ממד. הפרוטזה מורכבת מ"גרב" המולבשת על הגדם, ותוסף הפעלה שתוכנן בשיתוף המשתמש (בתמונה: פרוטזה מותאמת פריטה על גיטרה).

ראבד עיצובים עיצבו מערכת הנשמה רב זירתית. המערכת פותחה כמענה להתרחבות האפשרויות לסביבות הטיפול הרפואי. בשנים האחרונות חלה התפתחות בטיפול ואשפוז ביתי ונולד הצורך בעיצוב מערכת הנשמה שהייתה בלעדית למרכזי חירום רפואיים, כמערכת וורסיטילית המותאמת למגוון מטפלים ובמגוון זירות טיפול.

"מזה כשלוש שנים, צוות מרצים מהמחלקה לעיצוב תעשייתי ב-HIT פועל לאצירת תערוכה ייחודית זו. יצאנו לדרך מתוך שליחות מקצועית ואישית להדהד את מידת ההשפעה הקרדינלית של המקצוע על תהליך פיתוח המוצר והצלחתו הקלינית והמסחרית. שכן, בעוד תחום עיצוב זה מהווה נתח משמעותי מהפעילותם של גופי עיצוב בישראל – מתקיים פרדוקס, אותו נבקש לנפץ בתערוכה זו: מחד גיסא,

למעצבים ומעצבות השפעה ישירה וקריטית על המפעילים, המטופלים והצלחת ההליך הרפואי. מאידך גיסא, תודעת הציבור לגבי חלקם של מעצבות ומעצבים בה, נותר נמוך", אומר פרופ' דוד ראב"ד, דיקן הפקולטה לעיצוב במכון הטכנולוגי חולון HIT ואחד מאוצרי התערוכה.

צוות אוצרות ועיצוב התערוכה.

פרופ' דוד ראב"ד – דיקן הפקולטה לעיצוב, HIT ומעצב פעיל.
אילונה לב – חברת סגל המחלקה לעיצוב תעשייתי, HIT ומעצבת פעילה.
עדי כתרי – חבר סגל המחלקה לעיצוב תעשייתי, HIT ומעצב פעיל.
רונה זינגר – מרצה במחלקה לעיצוב תעשייתי, HIT ואוצרת במוזיאון לעיצוב חולון.

 

"עיצוב לרפואה", 2 ביוני – 4 ביולי 2024, גלריה ויטרינה, HIT מכון טכנולוגי חולון

הפקולטה לעיצוב, בנין 6, הופיין 63, חולון.

שעות פתיחה: א' – ה': 10:00 – 17:00
הכניסה חופשית