קורסי בחירה - עיצוב

סטודיו חצר ניצנה39030-11

כיצד נראות וחיות הערים, השכונות, החצרות שלנו? באיזו דרך, לטובת מי ועל ידי מי הן מעוצבות, מתוכננות ופועלות? האם יכולים אזרחי מרחב שכונתי לומר את דברם במרחב שבו מתנהלים חייהם? מה בין תהליכי עיצוב אורבניים למושגים כמו "עיר צודקת" (Feinstein)? איך מביטים בשכונה מ"גובה המדרכות" שלה  (Jacobs) ולא מתוככי או ממרומי משרד העיצוב?

פרויקט "סטודיו חצר" מזמין צוות של 15 מעצבים נבחרים צעירים, ממחלקות שונות בפקולטה לעיצוב (פנים, תעשייתי ותקשורת), לתהליך עבודה משותף עם פעילים שכונתיים ובעלי עניין מוסדיים ברדיוס החצר השכונתית במתחם אמנים וקהילה מתהווה - בי"ס שנחצה לשניים עם סלילת נתיבי איילון, גסס, נעזב, ואז שינה את ייעודו.
המטרה - לפענח יחד את חייה החברתיים האפשריים של החצר, להזמין את תושבי השכונה לתבוע עליה בעלות ולבנות בה מרחב שכונתי איכותי, צודק ומועיל לחייהם.

הסטודנטים הנבחרים יוזמנו להשתתף בתהליך כסטודנטים-תושבים בתכנית תושבות קצרת-מועד     
 (short-term residency) במעבדת Art Factory למשך תקופת הסמסטר. הסטודיו, שיועמד לחלוטין לרשות הסטודנטים, יפעל לכל אורך הפרויקט כמרחב משותף ובית למפגש, הרצאות, עבודה, דיון ויציאה לפעולה.

בקורס, נידרש לקשר בין פעולת עיצוב לאחריות חברתית, נביט במודלים ומקרי מבחן לפרקטיקות עיצוב חדשניות ומחוייבות-חברתית (socially-engaged practices) בארץ ובעולם, נבדוק איך עובדים בתוך שכונה, נציע דרכי התבוננות ותשאול אלטרנטיביות לצורך בניית פרוגרמה, נבדוק את מקומו של המעצב בצוות חשיבה מקומי, ונארח יוצרים ואקטיביסטיים.

הקורס יציע בסיס ידע תיאורטי ומעשי ויתבסס על פגישות עבודה שבועיות בסטודיו של פורום כלל המשתתפים, משלב התכנון ועד מידול וביצוע בהתאם לבריף שיווצר.
מוזמנים להצטרף למסע מעצבים סקרנים, ממציאנים ואקטיביסטים בנשמתם.

הפעילות תתרחש בימי ג' בין השעות 16:00-20:00 (חלק משעות הפעילות יתואמו  מול הסטודנטים ופעילי השכונה כדי לאפשר השתתפות הפעילים)במתחם ניצנה 13, בת ים.

 על הסטודנטים להתנדב במתחם "חצר ניצנה" בהיקף של 28 שעות במהלך הסמסטר תמורת מלגה בגובה 1260 ₪.  הקורס מוגבל ל 15 משתתפים.