קורסי בחירה - עיצוב

מרחב/חברה – מעצבים כסוכני שינוי במרחב החברתי הישראלי. 39032-11

תאור הקורס:
ראשית יתוודעו הסטודנטים למרחב הציבורי והחברתי של שכונות דרום ת"א ע"י מפגש עם פעילים מקומיים, סיור משותף, ראשי עמותות הפועלים במרחב.

בשלב שני ובמקביל במסגרת המלגה יידרשו הסטודנטים לבלות זמן בפעילות התנדבותית/קהילתית אם בעמותות הסיוע לאוכלוסיה הוותיקה והחדשה ואם ביוזמה שהם יחד עם מנחה הקורס יזהו כאפשרית או ראויה.

לאחר התוודעות הסטודנטים לכוחות הפועלים במקום, לעמותות הסיוע, למרחבים טעונים, לקבוצות אוכלוסיה מבודלות – יידרשו הסטודנטים לבחור מרחב פעולה אנושי ופיזי ולייצר פרויקט שעולה מתוך המחקר וההיכרות עם המקום, התושבים והסוגיות המעצבות אותו.

כמעצבים ניתן שירות של הגברת הנראות של האוכלוסיה, עמותות הסיוע וההתארגנויות המקומיות אם ע"י מיתוג מחדש של עמותות הפועלות במקום, מתן שירותי פרסום גרילה, קופירייטינג, עיצוב חללים, יצירת אירועים תרבותיים, התערבות עיצובית במרחב הפיזי, עיצוב "מוצרים", הצפה תודעתית וחיבור מידע חיוני אודות המקום למרחב האינטרנטי..

תקציר סילבוס:


- הרצאות אורח לאורך הקורס (פעילים וראשי עמותות, מעצבים ואמנים בעלי מסר חברתי הפועלים בשכונה וכו')
- קריאת טקסטים רלוונטיים וצפייה בסרטים
- סיורים להכרת השטח, האנשים, הפעילים והעמותות
- בחירה והיטמעות במסגרת ההתנדבות והפעילות הקהילתית
- ניסוח פרויקט עיצובי מתערב בהתאם לסביבות שבהן מתנדבים הסטודנטים
- מפגש שבועי של הכיתה והמנחה לפיתוח וקידום הרעיונות בצוותא
- תקצוב והבטחה שהפרויקטים הינם ברי קיימא
- יישום והצבת הפרויקטים בשטח או בבימה הייעודית.

דרישות: נוכחות מלאה בקורס, התנדבות (2 ש"ש) בתמורה למלגה, ניסוח פרויקט והצגת סקיצות/מודלים במהלך המפגשים. הגשת פרויקט עיצובי יחידני או קבוצתי בתום הקורס.

ציונים:
הציון יישקף רמת נוכחות, השתתפות, משוב ממקום ההתנדבות, רמת קונספט פרויקט, השפעתו הפוטנציאלית ורמת הביצוע שלו. המדדים להצלחה ייקבעו ע"י מנחה הקורס בעצה אחת עם הלקוחות (העמותות והארגונים) בהן יתנדבו הסטודנטים.

מנחה: יאש רוזוב
 .  מעצב בעל סטודיו רב תחומי במלטשה - קואופרטיב יוצרים בנווה שאנן. בעבר מפעילי ה'מרכזית' – מיזם רב-תחומי בתחנה המרכזית הישנה של ת"א. אוצר עיצוב ויוזם פרויקטי עיצוב משותפים בבתי ספר לעיצוב בעולם. מנהל אמנותי של עמותת הסלונים לזהות יהודית עכשווית הפועלת באמסטרדם, וינה, פראג, בודפשט, קייב, מקסיקו סיטי. מרצה במכון הטכנולוגי, בשנקר ובפקולטה לעיצוב של אוניברסיטת י.א.פורקיניה בצ'כיה.

הסטודנטים המשתתפים בקורס נדרשים להתנדב בארגוני הסיוע למהגרי עבודה ופליטים בהיקף של 28 שעות במהלך הסמסטר תמורת מלגה בגובה 1260 ₪.