חדשות ואירועים

אני מתקנת את העולם דרך מוצרים חכמים 

אני מתקנת את העולם דרך מוצרים חכמים 

פרויקט הגמר של של אלה מור אסולין במחלקה לעיצוב תעשייתי בHIT נולד מתוך צורך אישי שלה. "טוליפ" היא מערכת לניוד פעוט על גבי כסא גלגלים ממונע המותאמת להורים עם מגבלות תנועה שונות, המתניידים בכסא ומתקשים בניוד ילדיהם מחוץ לבית.

 

פרויקט ''טוליפ''


אלה, בוגרת טרייה של המחלקה לעיצוב תעשייתי המתמודדת עם מגבלת תנועה, מאמינה שאפשר ונכון לתקן את העולם ולשפר אותו דרך מוצרים חכמים. והראייה –היא קוטפת פרסים בתחרויות נחשבות עם מוצרים שהיא מפתחת במטרה לשפר את איכות החיים של אנשים עם מוגבלויות. 


"אם אין אני לי מי לי?" אומרת אלה ."אני לא מצפה מאנשים שלא מתמודדים עם אתגרי תנועה יום יומיים או קרובים לסיטואציה באופן כלשהו להבין את המורכבויות שיש לאנשים עם מוגבלויות ולכן הפתרון הטוב ביותר הוא שהשינוי יצמח מתוך מי שחווה את האתגרים האלו ביום יום. נחמד לחכות שהעולם ישתנה ודברים יקרו כי ככה זה צריך להיות, אבל פרקטית זה לא מקדם אותנו כחברה.


זו הייתה אחת הסיבות לבחירה שלה ללמוד עיצוב תעשייתי. "לנו כמעצבים יש את הכוח לחשוב מחוץ לקופסא, ולשנות את העולם, ואני מזמינה את הדור הבא של הסטודנטים במכון להעמיק ולהתגייס למטרה.

בשנה האחרונה מתמקדת אלה בעיצוב מכליל ועיצוב מנגיש וזכתה להתנסות בכמה חוויות שהיו משמעותיות מאוד עבורה:
"השתתפתי בתחרות הארצית מטעם Tie Global עם הפרוייקט שעליו עבדתי במסגרת קורס "פיקספרטס" בפקולטה לעיצוב וזכיתי במקום השלישי עם המוצר שלי.


T.E.S for Ella Mor - חולצת אימון עבור אנשים עם מגבלה בפלג הגוף העליון
T.E.S for Ella Mor - חולצת אימון עבור אנשים עם מגבלה בפלג הגוף העליון


הפרוייקט הינו חולצת אימון עבור אנשים עם מגבלה בפלג הגוף העליון, אנשים שמתמודדים עם מחלות שרירים, אנשים לאחר שבץ ועוד.
החולצה מאפשרת לחולים לבצע אימון פזיותרפי משקם ללא תלות בפזיותרפיסט, ובהמשך גם זכיתי במימון מהמכון על המיזם זה. 

 

אלה מור אסולין, בוגרת תואר ראשון בעיצוב תעשייתי

אלה מור אסולין, בוגרת תואר ראשון בעיצוב תעשייתי

 

כמו כן, השתתפתי בהאקתון מדהים של מרכז היזמות והחדשנות FUTURE HIT ביחד עם עמותת "נגישות ישראל" ושופרסל, ויחד עם הצוות שלי זכינו במקום הראשון: יצרנו מוצר שמאפשר לאנשים המתניידים בכסא גלגלים, לאסוף את המוצרים שלהם במעדניות של הסופר, בנוחות ופשטות.

אלה ממשיכה לפתח את פרוקייט הגמר שלה - מערכת לניוד פעוט על גבי כסא גלגלים עבור הורים עם מגבלת תנועה ומתחילה את דרכה במסגרת האקסלרטור של HIT FUTURE, בשאיפה שהפרוייקט יעשה את דרכו הראשונה בעולם האמיתי בשנה הקרובה ובהמשך יגיע למי שזקוק לו.


"טוליפ" היא מערכת לניוד פעוט על גבי כסא גלגלים ממונע. המערכת מותאמת להורים עם מגבלות תנועה שונות, המתניידים בכסא ומתקשים בניוד ילדיהם מחוץ לבית.

Tulip מאפשרת ניוד של פעוט מגיל 9 חודשים ועד משקל 22 ק”ג לנסיעות בסביבת המגורים וכך מאפשרת ללוות את הפעוט אל הגן, להגיע לגינה אחה”צ, או לצאת לסידורים היומיומיים באופן נגיש ובטוח מבלי להיות תלוי בסיוע. המושב משאיר את הילד קרוב להורה ונגיש לטיפול, מגע וקרבה.
 
ההשראה לפרויקט באה מחווית החיים האישית של אלה עצמה: "החוויה האישית שלי כבחורה עם מגבלת תנועה והמחשבה על חווית ההורות העתידית שלי, הביאה אותי לחקור את הנושא. הבנתי שלא קיימים פתרונות בתחום והתובנות שעלו בשלב מוקדם במחקר, עוררו אצלי את התשוקה לפתור את האתגרים שאיתם ההורים הללו מתמודדים כמעט לבדם".

 

קדם לפרויקט מחקר שנמשך למעלה משנה, במהלכו יצרה אלה מספר מודלים איתם ביצעה את הניסוי. היא עבדה בשיתוף מספר רב של אנשי מקצוע: טכנאי כסאות גלגלים, מהנדסים ויצרני מושבים. 

 

אלה מור אסולין Ellaprojecto@gmail.com

 

עוד בנושא:

פתרונות עיצוביים מעשיים לבעלי צרכים מיוחדים בתערוכת הבוגרים
פורסם: 02/12/2021