חדשות ואירועים

איך מעצבים עבור לקוח שלא נמצא בחיים?


נעם סול ורם שלום, בוגרי המחלקה לעיצוב תעשייתי ב-HIT, זכו בתחרות של בית הלוויות עלי שלכת לעיצוב כד אפר ייחודי

הכד הזוכה שעיצבו נעם סול ורם שלום
בתמונה: הכד הזוכה שעיצבו נעם סול ורם שלום


בחודש ינואר 2023 נערך כנס משותף ל-HIT ולבית הלוויות עלי שלכת. הכנס זכה לשם THE END והוא עסק ב"חוויות העיצוב של אחרי המוות". במסגרת הכנס, הוזמנו סטודנטים לעיצוב מכל רחבי הארץ, לקחת חלק ב"קול קורא" ליצירת כד אפר ייחודי, כפי שהוא אמור להיראות בעתיד, בדגש על חומרים ידידותיים לסביבה, ועלויות ייצור נגישות.


לתחרות ניגשו 16 סטודנטים/ות ובוגרים/ות מכל הפקולטות לעיצוב מכל רחבי המדינה ולאחר בחינת ההצעות, התלבטויות והחלטות נבחרה העבודה הזוכה, היא פרי יצירתם של רם שלום ונעם סול, בוגרי המחלקה לעיצוב תעשייתי ב-HIT. סול ושלום יצרו כד אפר שהוא למעשה שילוב של גוף תאורה עם מונומנט.


בטקס לפרסום שמות הזוכים נכחו גלינה ארבלי ועפרי ליפשיץ – מרצות בכירות במחלקה לעיצוב במכון הטכנולוגי חולון, איילת נתיב ואלון נתיב – מבעלי עלי שלכת, ונועם ליפשיץ-טילינגר, מנהל הקהילות של בית הלוויות.


לכנס המשותף של המכון ובית הלוויות קדם קורס ייחודי בהנחייתה של גלינה ארבלי אשר עסק בתפקידו ועבודתו של המעצב בהליך קבלת המוות או בפרידה מהחיים. "היה כאן אתגר לקחת את הכד אפשר הקלאסי שבדרך כלל עשוי קרמיקה או ברזל ולהפוך אותו ליותר טקסי ולמשהו, שיהיה מעבר" מספר רם שלום, בוגר המכון שכעת עובד כמעצב ומתכנן טכני בסטארטאפ הישראלי נוירוליף (Neurolief) אשר פיתחה מוצר חדשני ששולח גירויים למוח ומיועד להקל על תסמיני דיכאון בקרב מטופלים. "אחד האתגרים הגדולים ביותר בפרויקט הזה היה להבין איך מייצרים למעשה אמפתיה במוצר שחסר אותה מאד. מה גם שהלקוח כאן, בשונה מפרויקטים אחרים, לא נמצא אבל עדיין חייבים איכשהו להתחשב ברצונותיו".


נעם סול, בוגרת המחלקה לעיצוב תעשייתי, כיום פרילאנסרית בתחום המוצר, האופנה והריהוט, ומעצבת אירועים, מספרת גם היא כי אם היינו שואלים אותה בתחילת שנות לימודיה על עיצוב כדי אפר, סביר להניח שזו לא היו אחת המטרות שלה. "לא חשבתי שאני אעסוק במשהו כזה אבל אחד הדברים שלומדים במהלך השנים בפקולטה לעיצוב הוא שכל מוצר בעולם, עוצב בסופו של דבר" מספרת סול.


לימודי עיצוב תעשייתי ב-HIT מכון טכנולוגי חולון מכשירים ומטפחים מעצבים עם אמירה אינטליגנטית, גמישות מחשבתית וכישורים מקצועיים שיקלו עליהם להשתלב בשוק העבודה.פורסם: 18/09/2023