חדשות ואירועים

מי מתווך לנו את המוות?

המחלקה לעיצוב תעשייתי ב-HIT בשיתוף בית הלוויות "עלי שלכת" ערכה כנס שמוקדש כל כולו לחוויית העיצוב של סוף החיים


 

כנס שמוקדש כל כולו לחוויית העיצוב של סוף החיים

כנס שמוקדש כל כולו לחוויית העיצוב של סוף החיים

 

אולם הכנסים ב-HIT מכון טכנולוגי חולון התמלא מפה לפה בסטודנטים, מעצבים ויוצרים, שהגיעו על מנת לקחת חלק באירוע מיוחד אשר עוסק באחד הנושאים הכי מרתיעים, מפחידים, גורמים לאי נוחות בכיסא, שקיימים בעולם – המוות.

 

גלינה  ארבליכנס "THE END – עיצוב חווית סוף חיים" הוא פרי שיתוף פעולה של המחלקה לעיצוב תעשייתי בפקולטה לעיצוב ב-HIT, יחד עם בית הלוויות  "עלי שלכת". "במהלך השנה הסטודנטים בפקולטה יכולים לבחור לקחת חלק בקורס חדשני וייחודי בשם "סוף טוב" שמעמת את המשתתפים בו עם השאלה 'כיצד ניתן, בהצעת עיצוב, לתווך את חוויית סוף החיים טוב יותר' מבלי חשש לדבר עליה או להפוך אותה לטאבו" מספרת גלינה ארבלי, מרצה בפקולטה לעיצוב ומנחת הקורס "סוף טוב".

 
עופר  דיק" הנושא הזה של סוף החיים הוא עניין שלא עוסקים בו רבות או בכלל. מדובר באחד הנושאים שאנחנו, כמעצבים, מחויבים לדבר עליו ולדון בו, בדיוק כפי שאנחנו נוגעים בכל אספקט של החיים" אמר עופר זיק, ראש המחלקה לעיצוב תעשייתי ב-HIT והוסיף כי הכלים שסטודנטים רוכשים במסגרת הקורס הזה עוזרים להם גם בחלקים אחרים בחיים ובהתמודדות עם נושאים שקשה להעלות על הדיבור או הכתב.


את סדרת ההרצאות של היום, פתחו מעין אבן וגיא וינטרוב, יוצרי המחזמר המצליח "הסוף" אשר עוסק במדען שתוהה על קנקנו של המוות והצורך בו, ומתוך כך, סוגר עסקה עמו. "באמצעות ההומור שבמחזמר הצלחנו לגעת בתחום הזה שנחשב לטאבו – מוות" אומרים וינטרוב ואבן ומוסיפים כי הביקורת שקיבלו אחרי ההצגה, מאנשים שהאבל נמצא במעגל הקרוב שלהם היו מדהימות ורבים מהצופים מצאו כי "דווקא עיסוק קומי בנושא כל כך טרגי, מאפשר הנגשה שלו".

 
הרצאה אחרת של המעצבת לימור שנורמאכר, סקרה את עולם ספרות הילדים שעוסקת במוות וסוף החיים והציגה מספר דוגמאות לספרי ילדים מוצלחים אשר מתווכים לקוראים הצעירים את חוויית סוף החיים.

 
בנוסף, במהלך הכנס הציגו שני בוגרים של המחלקה לעיצוב תעשייתי, ליאור בר וגיל מוסקונה, את הפרויקטים שלהם שעסקו בחוויית סוף החיים. בר הציג את המיזם שלו שנקרא "ישראל 2050" אשר מדמה את העתיד הלא מעודד שבו השטח לבניית נדל"ן נגמר בישראל ובתי הקרבות משנים מסלול מחדש ואף לעיתים, משתלבים בנוף כפארקים ירוקים. מוסקונה, אשר במהלך לימודיו, יצר בימבות משולבות במתקן אינפוזיה לשימוש הילדים המטופלים בביה"ח דנה שבמרכז הרפואי סוראסקי בתל אביב. הבימבה נועדה לסייע להם לנוע ממקום למקום ומשלבת בצורה שמחה את האינפוזיה שהם צריכים להסתובב איתה במחלקה.