חדשות ואירועים

תערוכת וידאו "קסניה –Xenia"

 
גלריה "ויטרינה" של המכון הטכנולוגי בחולון גאה לארח את התערוכה : " קסניה –Xenia "
עבודות ווידאו של האמנית תמר ניסים
 
הגלריה "ויטרינה" של HIT מכון טכנולוגי חולון מארחת את התערוכה " קסניה " של האמנית תמר ניסים. פתיחת התערוכה יום שלישי 4/6/13 בשעה 18:00 נעילת התערוכה בתאריך 18.6.13 בגלריה "ויטרינה" , הפקולטה לעצוב, בנין 6.
קסניה היא המנחה המוגשת לאורח בתרבות הרומית. האורח ששהה בבית מארחו קבל ממנו את חומרי הגלם להכנת הארוחות. הפירות והירקות הללו הונצחו בציורי קיר ובכתבים המתארים את המנחות. באמצעות התיאור המפורט מתגלה העושר החומרי של המארח. בצרפתית מקבלת המילה Xenos כפל משמעות: מארח Host ואויב Hostile. ב"על הכנסת אורחים" מתייחס דרידה לכפל המשמעות זה ומתייחס למתח שבין האורח למארח.
 
תערוכת וידאו- קסניה
צילמה: תמר ניסים
 
במאה ה17 ציורי ה"וניטס" ההולנדיים והפלמיים, מנסים לתאר את השפע הבורגני שאפיין את ארצות השפלה באותה תקופה, אך יחד עם זאת לציורים היה פן סימבולי המתאר את הבלות החיים. בציורים אילו נראים פרחים ופירות בשלבים שונים של הבשלה וריקבון, שעונים ספרים וגולגולות המדגישים את הזמן העובר.
 
בתערוכה זו מופיעים חפצים ביתיים בסידור המזכיר את עבודות הטבע הדומם אך בתוספת של בעלי חיים מהסביבה הביתית. בעלי החיים כמו החפצים טעונים במשמעות אישית ובעלי משמעות סימבולית גם יחד. באמצעות אסופת החפצים שקובצו לתוך הפריים נוצר דיוקן עצמי אך גם דיוקן תקופתי. החפצים מעידים על בעליהם באמצעות החפצים, הצמחים וגם באמצעות בעלי החיים המאכלסים את עבודת הוידאו.
 
המושג טבע דומם נדמה כדבר והיפוכו . באנגלית "Still life"מזכיר את הקפאת הרגע בצילום הסטילס. בעבודות אילו מונפש הטבע הדומם ולא באמצעים של מניפולציה דיגיטלית או אנימציה . החפצים נראים כאוצרים בתוכם ישות משלהם. הנוכחות של התנועות שיוצרים בעלי החיים והצמחים פורע את הסטטיות של הדימוי הקפוא והדומם.
 
תערוכת וידאו- קסניה
צילמה: תמר ניסים
 
הקסניה הרומית התגלגלה למילה העברית אכסניה. עבודות אילו מתייחסות לחפצים שמאוחסנים בתוך הבית, לבית המאחסן ומאכלס בתוכו את הדומם הצומח והחי, אך גם לגוף המאחסן בתוכו את הנפש. החפצים הם בעלי ישות פתיינית, הם מחוז התשוקה אך גם מקור למחנק. הזיכרון שאותו נושאים החפצים הביתיים מקבל ביטוי בסמלים מוכרים כשעון אך גם בזיכרונות הניידים של המחשב המעוצבים כספרים עבי כרס.

הירקות שצוירו במאה ה17 היו ירקות אקזוטיים שהגיעו ממקומות שונים בעולם. הירקות בעבודת הוידאו הם ירקות יומיומיים שגודלו בגידולי חממה שמבטלת את הצורך להתחשב בעונות השנה. העודפות החומרית באה לידי ביטוי גם בבדים שנאספו בקולוניאליזם תיירותי וצרכני מתרבויות שונות.
הבית משמש כאכסניה לחיים המתקיימים בתוך המרחב הביתי. בעבודות הוידאו המוצגות בתערוכה החפצים בעלי חיים הפרחים והצמחים יוצרים בנוכחותם הפיזית רפלקסיה לחיים המתרחשים מחוץ לפריים המצולם.
 

פתיחת התערוכה : יום שלישי 4/6/13 בשעה 18:00
נעילת התערוכה: 18/6/13
אוצר התערוכה: אריה ברקוביץ