חדשות ואירועים

"פרפטום מובילה", תערוכה של שמעון ויצמן, הוצגה בבית האמנים בירושלים וזכתה למבקרים רבים

"פרפטום מובילה", קבוצת עבודות של שמעון ויצמן, בוגר המכון אשר נמנה על צוות המרצים במחלקה לעיצוב פנים, הוצגה בגלריית בית האמנים בירושלים. התערוכה מהווה חלק מפרויקט "נדבך", שהוא רצף של תערוכות יחיד של אמנים צעירים, בוגרים מצטיינים מבתי ספר שונים לאמנות ועיצוב בארץ, שעבורם זו תערוכת יחיד ראשונה.
 

לדברי רוני סתר, אוצרת "פרפטום מובילה" וחברת סגל בפקולטה לעיצוב, "בית האמנים בירושלים וגברת רות צדקא, העומדת בראש הפרויקט, שיתפו פעולה וליוו את ההוצאה לפועל של התערוכה באופן מעורר כבוד ומתוך תחושת שליחות לאמן ולאמנות". בתערוכה, שהוצגה כחודש וחצי וזכתה למבקרים רבים, השתתפו בנוסף לויצמן שבעה אמנים נוספים.
 

 

בקבוצת העבודות שהוצגו בתערוכה משתמש ויצמן באובייקטים שנלקחו מפח האשפה הציבורי ומעולם הדימויים האינטרנטי ובונה מהם מיצבים ודימויים. הדימויים מייצגים מכונות שלמרות שניתן להן השם "פרפטום מובילה" ("תנועה נצחית" בלטינית) אינן מייצרות תנועה ואף מרמזות על תנועה שנקטעה.

לצד המיצב הבוטה ומעורר המחשבה במרכז החדר, בובת אישה מבותרת שבגופה שולבו חלקים מכאניים, הציג ויצמן סדרה של רישומים, הדפסים וקולאז'ים, העוסקים גם הם בשילוב בין האדם למכונה. כשבנוסף לתגובה הרגשית שהם מעוררים, מצטיינים באסתטיקה מרשימה ומדויקת.

"על אף מוצאם הנחות כביכול של החומרים והאובייקטים המצויים, מצליח שמעון ויצמן ליצור פואטיקה של readymades, שהסמנטיקה שלה מבוססת על היזכרות" מסבירה רוני סתר, אוצרת קבוצת העבודות. "החל מ''מטרופוליס'' המיתולוגית של פריץ לאנג וה''עולם התחתון'' שהיה הכוח המפעיל שלה, אך רכיביו כבר חלודים, ועד לאולימפיה של א.ת.א הופמן, שהייתה מושא תשוקה אולטימטיבי והתבררה כבובה ממוכנת של ממציא מרושע”.