חדשות ואירועים

פרויקט של סטודנט שנה ג' במחלקה לעיצוב תעשיית בשבוע העיצוב במילאנו

אבישי ששון, סטודנט שנה ג' במחלקה לעיצוב תעשייתי בפקולטה לעיצוב, הוזמן לשבוע העיצוב במילאנו כאורח של חברת סינתזי מאיטליה. הפרויקט של ששון ""woven ("ארוגה"), השתתף בתחרות של חברת סינתזי ועלה לגמר ביחד עם עוד חמישה מתמודדים.

"
woven" עוצב במסגרת קורס לעיצוב תעשייתי בהנחיית אברהם גרנט, דקאן הפקולטה לעיצוב, שבו נדרשו הסטודנטים להפוך אובייקט דו-ממדי למוצר תלת-ממדי. זוהי אדנית קטנה לגידול תבלינים או פרחים בבית, המציגה חדשנות בגישה ובטכנולוגיה.
אדנית רגילה היא מוצר זול יחסית, שמיוצר בטכנולוגיית הזרקה ובדרך כלל מפוליפרופילן או מפי.וי.סי, שעומדים היטב בתנאי חוץ והשפעות מזג האוויר. אף על פי שמחיר תבנית להזרקת פלסטיק מסוגל להגיע גם עד 100 אלף דולר, המוצר זול בזכות כמויות ייצור עצומות, בסדר גודל של מאות-אלפי יחידות מכל תבנית. החיסרון של המוצר, כמו גם  מוצרים רבים אחרים מפלסטיק, הוא שהתהליך צורך הרבה אנרגיה ובתום חיי המוצר הוא מצטרף לערימות האשפה ההולכות ומכסות את פני הפלנטה שלנו.
הרעיון של אבישי ששון הוא עיצוב של אדנית זולה עוד יותר, מבחינת החומר, אמצעי הייצור והנזק הסביבתי.
חומר הגלם של woven הוא יריעת פוליפרופילן ארוג, חומר המנוצל בעיקר לכיסויים זמניים, להסתרה באתרי בנייה, לשקים בשימוש חד-פעמי, וכו'. ששון לקח יריעה זו, גזר יחידות עבור כמה שכבות, מתח אותן על תבנית חלקית (תותב) וייצב אותן בעזרת מסגרת של מוט פלדה. לאחר מכן הכניס את התבנית לחימום בטמפרטורה של 250 מעלות למשך 20 שניות. החומר הפולימרי של היריעה מתרכך, כמעט נמס, ומתקרר מיד כאשר הוא מורחק ממקור החום ומתקשה לצורה שקיבל בתבנית. הצורה המתקבלת שונה במקצת בכל פעם, בעיקר בשוליים, וזה מוסיף ליופי ולייחוד לעומת מוצרים סטנדרטיים שיוצאים מהתבנית זהים.
אברהם גרנט מוסיף: "הסיבה העיקרית שהמוצר של אבישי עלה לגמר בתחרות באיטליה איננה, לדעתי, בזכות הפוטנציאל התעשייתי, אלא בגלל שהוא מבטא את הטרנד העכשווי בעולם העיצוב בהיותו עיצוב אקולוגי. ברור שבתעשייה ניתן לעשות את אותו התהליך באופן יעיל הרבה יותר, והוא צורך עשירית מהאנרגיה וחומר הגלם של התהליך המסורתי. אך מעבר לכך, בתום תקופת חייו של המוצר, כלומר כאשר מגיע יומו להיזרק לאשפה, החומר שבו שחר אבישי מתפרק ומתכלה במהירות לעומת חומרים אחרים. חידוד נוסף הוא שמו של המוצר בעברית – 'ארוגה'".