שיחות קמפוס

האדריכל יורם נידם, לשעבר ראש המחלקה לעיצוב פנים לשעבר ב-H.I.T. מכון טכנולוגי חולון, בטוח ביכולת המקצועית והאישית הגבוהה של בוגרי המחלקה

נידם מכיר היטב את המחלקה. הוא כבר מרצה בה כ 14 שנים. יורם הוא בוגר תואר באדריכלות מן הטכניון ודוקטורנט במסלול ללימודי פרשנות ותרבות באוניברסיטת בר אילן. בעבר לימד גם באוניברסיטת תל אביב. הוא בעל משרד לאדריכלות ואדריכלות פנים. הוא מתכנן מבנים פרטיים ציבוריים, בחיפוש מתמיד אחר אתגר ועניין מחקרי. הוא מדגיש, כי הוא "מתלהב מכל סוגיה, ואינו שולל שום פרויקט על הסף".

מהו ארגז הכלים, שחשוב לך שהסטודנט יקבל מן הלימודים?

"מה שחשוב לי להקנות לסטודנט מורכב מכמה זרועות, שאין היררכיה ברורה ביניהן: זרוע תיאורטית, זרוע מעשית, זרוע הקשורה לעולם ההבעה הגרפית, וזרוע הקשורה לעולם המושגי. בפן הראשון, חשוב שהידע ההיסטורי והפילוסופי של התכנון ושל העיצוב יהיו מבוססים אצל הסטודנט. הפן השני הוא הפן המעשי. המטרה שלנו היא, כי הידע הטכנולוגי של הסטודנט יהיה מספיק רחב, מבחינת טכניקות, חומרים ואמצעים נוספים, כך שיוכל ליישם את רעיונותיו באופן מלא. ללא ידע זה, לא ניתן לממש רעיון. נוסף על כך, אנחנו מקנים מיומנויות של קריאה כתיבה מקצועית. כלומר, מלמדים את הסטודנט להביע את עצמו ולתקשר גרפית. הזרוע הרביעית, שהיא אולי החשובה ביותר, היא פיתוח עולם מושגי ומחשבה ביקורתית. כך, תיווצר קוהרנטיות והדדיות בין הרעיון למימושו. אנחנו מעוניינים, שהבוגר יראה את עצמו כסוכן תרבות, שיכול לפתור ולהתמודד עם בעיות אדריכליות באופן יצירתי."

בדומה ליתר המחלקות בפקולטה, גם במחלקה לעיצוב פנים, חלק מהיצירתיות של הסטודנטים מנותבת למען הקהילה. "אנחנו משתתפים בפרויקטים חברתיים רבים. אחד מן הגדולים שבהם הוא שיתוף פעולה עם בית החולים 'וולפסון', שבו מדי סמסטר קבוצה אחת מסייעת לבית החולים בבעיות שונות. מבעיות אזוטריות כביכול, ליצור אווירה נכונה בחדר המתנה ועד עיצוב שילוט ומכשירים רפואיים."

רק כדי להבהיר, מהו ההבדל בין לימודי אדריכלות לבין לימודי אדריכלות פנים?

"זמן רב בארץ נטו לחשוב על עיצוב פנים, כמקצוע לעקרות בית משועממות. זהו סטריאוטיפ, שבשנים האחרונות הולך ודועך. הדיסציפלינה האדריכלית עברה שינויים רבים והתמחויות, כמו תחומים רבים בעולם המודרני כך, שהיום יש שינוי גדול בתפיסה של אדריכל מעצב פנים. זה לא עיסוק שונה - אלא עיסוק בעל דגשים שונים הקשורים לקנה מידה ולאנטימיות שבין המשתמש לחלל. שני התחומים באים מאותו המקום. אדריכלות פנים היא חלק מעידון תרבותי. אדריכלות ככלל היא מוצר טוטלי, ועוסקת במיטבח בכל תחומי התכנון והעיצוב."