חדשות והודעות

Shift – קרמיקה באקדמיות ובמכללות לעיצוב ואמנות


אוצרות: רוית לצר ושלומית באומן
פתיחה: יום ה', 14 למרץ, 2013, 19:00 | תאריך סיום: 28 לאפריל, 2013
חווית אכילה: פלציבו קולינרי קרמי / סטודיו אפטיט

בשנים האחרונות הפך העיצוב הקרמי לזירה תוססת ורבת עניין. אמנים, יוצרים בחומר ומעצבים תעשייתיים מפתחים בחומר קרמי סדרות קטנות של עבודות המתכתבות עם שדות ידע מרובדים: מצד אחד מסורת רבת שנים ומצד שני חדשנות ופריצת גבולות. הקלות בה ניתן ליצור אובייקט קרמי איכותי, באמצעי ייצור פשוטים יחסית, תוך מגע ישיר ויכולת התערבות והשפעה על תהליך הייצור הפכו את העיצוב הקרמי לזירה מרתקת ונחשקת המאפשרת ביטוי אישי למבקשים לייצר סדרות מיוחדות המכילות רעיונות מסוגים שונים ומגוונים.

השינויים שהתרחשו בעקבות המהפכות הטכנולוגיות (התעשייתית והדיגטלית) אתגרו את תחום הקרמיקה להגדיר את עצמו מחדש. טלטלה זו השתקפה באקדמיות השונות בעולם בסגירת מחלקות לקרמיקה או בהתמזגותן עם המחלקות לעיצוב תעשייתי. לאחרונה ניתן לראות בעולם שינוי במגמה זו: המחלקות לעיצוב קרמי פורחות וגדלה המודעות לשימור גוף הידע הקיים. מגמה זו, בשילוב עם התפתחויות טכנולוגיות חדשות יצרו שדה פעולה מרתק המגשר בין Low Tech ו- High Tech, תיאוריה ופרקטיקה, המאפשר את מתיחת הגבולות המתודיים של התחום.

נקודת המוצא של התערוכה Shift מתבססת על ההנחה כי שינויים משמעותיים בתוכניות לימוד הנטמעות בבתי הספר להשכלה גבוהה לעיצוב ואמנות מבשרים שינויים כלליים בתרבות וכי התרחבות הפעילות בתחום הקרמיקה בהם מצביע על הטמעת המגמה הגוברת של העניין בתחום. בבתי הספר הגבוהים לאמנות תהליך זה מתבטא בשימור סדנאות הקרמיקה הנותנות מענה ליצירת אמנות וביטוי אישי באמצעות החומר. בבתי הספר הגבוהים לעיצוב תעשייתי השתרש העיצוב הקרמי והפך לכלי חשוב ואפקטיבי להבנת מתודות עיצוביות ("Learning by Doing”) המאפשרות פיתוח וביצוע של מוצר ממשי. כך, עבודות הגמר של סטודנטים היוצרים בתוך החממות האקדמיות השונות מאפשרות לנו לבחון כיווני מחשבה חדשים בקרמיקה, שיטות עבודה פורצות דרך, ופיתוח תובנות חדשות ועכשוויות ביחס לתחום.
מכיוון שתהליך זה נמצא בראשיתו, עדיין לא ניתן לבחון את הקשר בין המחלקה בה למד הסטודנט ותחום התמחותה, לבין הפרויקטים הקרמים הנעשים בה. אולם, נראה שתהליך זה פותח דיון מחודש ביחס למהותו של גוף הידע הקרמי, שיטות העבודה עימו והוראתו בהקשרים השונים. למרות שעדיין לא ניתן להבין ולנסח את משמעויותיו של שינוי זה, העבודות בתערוכה Shift, מסמנות את התזוזה המתרחשת בשנים האחרונות בשדה עיצוב הקרמי ובודקות את כיוון הלכי הרוח החדשים המנשבים בו.

על פלציבו קולינרי קרמי
חווית אכילה חדשה מבית סטודיו אפטיט במסגרת התערוכה SHIFT בבית בנימיני.

הפלציבו הינה תרופת דמה שנועדה לרצות את החולה ולתת לו תחושה מזוייפת של ריפוי על מנת לבחון האם די בריצוי פסיכולוגי על מנת לשפר את מצבו. הריצוי הזה קיים לא פחות בעולמות הקולינריה והעיצוב. כאשר אנו יוצרים טעם או ויזואליות שמטרתם לספק לצופה תחושה של "טעים" או "יפה".

פרוייקט "פלציבו קולינרי קרמי" הינו ניסוי שייערך בערב הפתיחה של התערוכה ויציע סדרה של פרשנויות לעיקרון הפלציבו. במהלך הפרוייקט, שיעבוד כמיצג אכיל, יוזמנו המשתתפים לבדוק האם די בריצוי צורני על מנת לאפיין טעם? האם שינוי חומרי ופונקציונלי משנה את מהותו של אובייקט? וכיצד מתרגמים תרופת דמה באמצעות עיצוב קרמי וקולינרי לחוויה מרפאת?
 

משתתפים:
אדווה טל, אילה סול פרידמן, אלעד קאשי, אפרת קרן, ברק דאלי, דבורה שטראוס, חן שויצקי, יוליה צוקרמן, יערה לנדאו-כץ, מיכל פרגו, מקס צ'פרק, סיון חפץ, ערן גל-אור, רחל בוקסנבוים, שי פרי
סרטים:
אוהד חיא ואופיר זנדאני, אורנית צור אריה, גבריאל מרטין רקובר, דניאל עוזרי, לביא בר, עינב צדוק