חדשות ואירועים

קבוצת מחקר חדשה במכון שואפת להקים מרכז ארצי לאנרגיה חלופית ורשת חכמה

שם קבוצה: אנרגיה חלופית ורשת חכמה
 
תחום האנרגיה רואה עדנה מחודשת בתקופה האחרונה.  פריחה זו נובעת ממספר גורמים כגון: משבר אנרגיה עולמי, מגמות פוליטיות המייצרות נסיקה במחירי דלקים ונושאים הקשורים באיכות סביבה, כל אלה הביאו לפריצתם של תחומי עניין חדשים ומרתקים בתחום האנרגיה. כניסתם של מקורות אנרגיה חלופיים (מתחדשים) לרשת החשמל וההכרה בכך שיש צורך לייעל ולתפעל את הרשת הקיימת היום בכלים יותר מודרניים הביאה לתחום מחקר חדש הנקרא- רשת חכמה (Smart Grid ). הרשת החכמה מייצרת אינטראקציה חדשה בין דיסיפלינות שונות. הכוונה הינה ליצור רשת חשמל הנשלטת ע"י מחשבים המקושרים ביניהם ברשת תקשורת מהמתקדמות בעולם. הרשת תנהל את האנרגיה של כולנו בצורה מיטבית. למעשה, מדובר במהפכה של ממש, הן טכנולוגית והן תפיסתית.
 
כתוצאה מזכייה במחקר יוקרתי הממומן על ידי המדען ראשי, הוקמה ביוני 2011 קבוצת מחקר חדשה במטרה לעודד את המחקר והיצירה בתחום האנרגיה במכון הטכנולוגי חולון. חזון הקבוצה הינו לשלב את הידע הרב של חוקרי המכון בנושאי המחקר בתחום, ויצירת מרכז מחקר ומצוינות ארצי בתחומי האנרגיה המתקדמים ביותר בעולם. הקבוצה מיוחדת באופייה וכוללת חוקרים מהמכון וכן אנשי תעשייה מובילים מתחומי האנרגיה השונים. חברים בקבוצת המחקר גם מייסדי חברת "נובל מערכות הספק", מייסד חברת Lncon  ומנהל התקינה של חברת Place  Better . לקבוצה צורפו חוקרים המתמחים בעיצוב , מנהל המשק והאחזקה של המכון, סטודנטים ואף נשיא המכון פרופ' גדי גולן.
 
ד"ר יובל בק, העומד בראש הקבוצה: "מטרת הקבוצה הינה ליצור שיתופי פעולה מדעיים בין החוקרים שיתורגמו לזכייה במענקים יוקרתיים ולפרסום מאמרים משותפים. אני צופה כי שיתופי הפעולה יקרבו בין אנשי הסגל מהדיסיפלינות והפקולטות השונות. מטרתנו היא לקדם את מרכז המצוינות והמחקר בתחום האנרגיות החלופיות והרשת חכמה. השיתוף עם התעשייה מייצר אפשרויות להקמת מיזמים מעשיים שיקדמו את המחקר ואת המכון בתחום זה".
 
 ד"ר יובל בק ד"ר יובל בק- ראש קבוצת המחקר וחוקר ראשי בתוכנית מגנ"ט של מדען ראשי בנושא "רשת חכמה"
  פרופ' גדי גולן – מחקר ופיתוח של תא שמש סיליקוני חדשני בעל יעילות המרה גבוהה - פיקסולר.המו"פ מתבצע עם ד"ר אלכס אקסלביץ' מן הפקולטה להנדסה. כמו כן, משמש כחוקר ראשי בתוכנית מגנ"ט ISG- Israeli Smart Grid.
  ד"ר דרור מדיני- מנהל הפיתוח של חברת נובל מערכות הספק בע"מ המפתחת מוצרים ייחודיים בתחומי האנרגיה ומערכות אלקטרוניות
  מר שי חקלאי- מנכ"ל חברת נובל מערכות הספק בע"מ המפתחת מוצרים ייחודיים בתחומי האנרגיה ומערכות אלקטרוניות.
  מר איזידור ליברמן הנו יזם ומיסד של חבת LNCon Systems העוסקת במתן פתרונות בחיסכון באנרגיה במצננים של מיזוג אוויר וסנכרון עומסים המאפשר הוזלה ניכרת ביצור חשמל. המערכת לניהול מצננים נבדקת כעת במסגרת המכון ומפגינה ביצועים משביעי רצון. איזידור הוא בעל תואר במתמטיקה, פיזיקה ומדעי המחשב ובעל ניסיון עתיר שנים בתחום SMART GRID ובמערכות שליטה ובקרה כמנהל מרכז מו"פ של חברה בינלאומית.
  מר אביב זילברמינץ- מהנדס המעבדה לאנרגיות חלופיות ועוזר מחקר בקבוצת ה-ISG.
  מר לירן קציר - משמש כמנהל התקינה של חברת הרכב החשמלי בטר פלייס, ותחומי העניין שלו כוללים יציבות רשת החשמל, אבטחת מידע ורכב חשמלי.
  ד"ר יפים ברקוביץ'- התמחות מדעית ראשונית – מערכות הספק אלקטרוניות (ממירי הספק AC-DC, DC-DC ובין הם מיישרים, אינברטורים, ממירי תדר, UPS וכד' עבור תחומים שונים של תעשיה. במקביל אינטרסים שלי מדעיים – מעגלים חשמליים בלתי-ליניאריים ודינאמיקה בלתי-ליניארית. מגמה אחרונה היום הכי אקטואלית מבחינת זיהוי תהליכי כאוס והתארגנות עצמית במערכות מורכבות (שסביר גם ברשת חכמה). בשנים אחרונות התרכזתי באנרגיות חלופיות ומבחינת מדע – בממירים ספציפיים עבור התאמת פרמטרים מקורות מתח מתחדשים עם פרמטרים של עומסים ורשת חשמלית.
  ד"ר בוריס אקסלרוד-תחומי עיסוקו: בקרה של הינע חשמלי, מערכות הספק אלקטרוניות ומערכות הספק חלופיות.
  ד"ר אלכס אקסלביץ'- מתמחה בהתקני מוליכים למחצה, תאים פוטוולטאים בטכנולוגיות שונות, טכנולוגיית שכבות דקות וטכניקות מיזעור.
  מר תמיר גלוסקא- מנהל משק ואחזקה אחראי על חיסכון באנרגיה במכון. משתתף בפרויקטים של טיפול בייעול צריכה של צרכנים כבדים.שימוש בבקרים מתוכנתים לשליטה מרחוק על מכשירים זוללי אנרגיה. התקנת מוני אנרגיה למעקב תצרוכת חשמל. שימוש בגלאי לניתוק התאורה.
  סיוון גנון- סטודנטית שנה ג' חברה בקבוצת המחקר ומכהנת כראש תא הסטודנטים בקבוצת המחקר.
  שלומי בן שיטרית- סטודנט שנה ג' חבר בקבוצת המחקר ומכהן כראש תא הסטודנטים בקבוצת המחקר.