מסלול הלימודים

הפקולטה להנדסה ב HIT מציעה, כבר בתואר הראשון, תחומי התמחות מהמרתקים ביותר בעולם ההנדסה: הנדסת אלקטרוניקה (אלקטרו-אופטיקה ועיבוד תמונה, מיקרו- אלקטרוניקה, בקרה ורובוטיקה) הנדסת תקשורת (תקשורת רדיו, תקשורת RF , אנטנות, תקשורת נתונים, מולטימדיה) הנדסת אנרגיה ומערכות הספק – "זרם חזק", ביו - הנדסה ומסלול חדש המציע לראשונה בארץ התמחות באנרגיה חלופית.

רציונאל התוכנית:
המחסור במקורות אנרגיה בכלל ובמקורות נקיים בפרט הנו אחד האתגרים הגדולים ביותר שעמדו בפני האנושות המודרנית. כיום ישנה הסכמה רחבה על כך שהפקת אנרגיה ממקורות פוסיליים בקצב הולך וגדל, מהווה סכנה מוחשית לטבע ולהתפתחות האנושית. על כן ישנו צורך אמיתי ודחוף לפתח מקורות אנרגיה חלופיים ולפתח טכנולוגיות של שימוש יעיל יותר במקורות קיימים.
תחום ה"אנרגיה החלופית" עוסק בלימוד ומחקר מקורות האנרגיה של העתיד. התוכנית המוצעת ע"י המכון הטכנולוגי חולון, כוללת מגוון היבטים של המחקר העכשווי בתחומיי הנדסה ואנרגיה, ומהווה את הבסיס למדע, ההנדסה והטכנולוגיה של מחר.

ב 6.8.1998 אישרה ממשלת ישראל החלטה של הועדה לעיניי איכות הסביבה וחומרים מסוכנים על פיה הממשלה תפעל לקידום פיתוח טכנולוגיות לניצול יעיל של אנרגיות חלופיות ועל ידי כך להפחית את התלות בדלק מיובא ולהקטין את זיהום הסביבה. ב 4.11.2002 התקבלה החלטה נוספת בממשלה על-פיה יש לעודד את הקמתם ואת הפעלתם של מתקני חשמל ותחנות כוח לייצור חשמל באמצעות אנרגיות מתחדשות.
בשל הצורך העולה באנשי מקצוע ואקדמיה בעלי רקע והבנה בתחום, פותח במכון הטכנולוגי מסלול ל"אנרגיה חלופית". מסלול זה הינו מסלול במסגרת המחלקה לאנרגיה ומערכות הספק. דגש חזק הושם בבניית התוכנית על היבטים טכניים ומעשיים של ניצול אנרגיה (טכנולוגיה ומתודולוגיה של מחקר) ועל יעילות אנרגטית. התוכנית עוסקת גם במזעור השפעות סביבתיות של שימוש באנרגיה, כלכלת אנרגיה ומדיניות סביבתית. המסלול הינו מסלול מגוון בנותן לסטודנט רקע בתחומי הנדסה שונים והקורסים מאפשרים לסטודנט לרכוש ידע הן בתחומי ההתקנים כגון: תאים פוטוולטאים, תאי דלק וכו' , ידע במערכות האלקטרוניות התומכות בהתקני אנרגיה חלופית וקורסי מבוא מדעיים המקנים לסטודנט את הרקע המדעי המתמטי והפיסיקאלי הנחוץ בתחום.
התוכנית המגוונת מכילה שלושה קורסי ליבה, שתי מעבדות ושמונה קורסי בחירה המקנים ספקטרום רחב של התחום.
קריירה בתחום האנרגיה המתחדשת היא גם מתגמלת ויחד עם זאת תורמת תרומה חיובית למאבק נגד פגיעה בסביבה הגלובלית.

פריסת קורסים במסלול "אנרגיה חלופית"

קורסי ליבה

מעבדות ליבה
  • אנרגיה חלופית א' – מערכות פוטו וולטאיות ורוח
  • אנרגיה חלופית ב' – מערכות אנרגית רוח ומים

קורסי בחירה