חדשות ואירועים

אימוץ כלבים זה לא משחק ילדים

אימוץ כלבים זה לא משחק ילדים


פרויקט גמר של שתי בוגרות הפקולטה לטכנולוגיות למידה עונה על צורך חשוב ומספק את כל המידע הנחוץ על מה שכרוך באימוץ כלב ובטיפול בו ויש גם לומדה לילדים.

סתיו ליברובסקי ושרית זחרוב, בוגרות הפקולטה לטכנולוגיות למידה וחובבות כלבים מושבעות יצרו בהנחיית ינאי זגורי ובשיתוף "אגודת צער בעלי חיים בישראל" אתר אינטרנט שמטרתו לסייע בצמצום תופעת החזרת כלבים לעמותות ולארגונים השונים לאחר אימוצם. האתר מכיל מידע שיוכל לעזור למאמצים בקבלת החלטות נכונות, החל ממה כרוך בגידול כלב ועד התמודדות עם קשיים ובעיות בחיי היום-יום.


האתר "הכלב שלי ואני" מביא למאמצים את המידע הדרוש להם במקום אחד מאורגןומקנה להם ידע על אופן גידול הכלב כך היוכלו להתמודד עם המשימה בהצלחה ולא יגיעו למסקנה השגויה שיש להחזיר את הכלב בחזרה לעמותות השונות.


אחד המאפיינים הבולטים של תקופת הקורונה היה גידול משמעותי ביותר באימוץ כלבים מכלביות ומעמותות בעלי חיים, בעיקר בשל העובדה שטיול עם כלב הותר גם בתקופת הסגר וגם בשל העובדה שאנשים בילו זמן רב בבית עם משפחותיהם ונהנו מחברת הולכי על ארבע. אולם תופעה מצערת וכואבת אירעה מיד עם תום תקופת הסגרים והחזרה לשגרה, והתבטאה בהחזרה של כלבים לכלביות.


"חוסר הידע של אנשים רבים במה שכרוך באימוץ כלב, הגידול שלו ואופן הטיפול בו יוצר מצבים שבהם אנשים נתקלים בקשיים בגידול הכלב ובטיפול בו ובוחרים להחזיר אותו לכלביה ממנה אומץ", אומרת שרית זחרוב. "הידע על טיפול בכלבים קיים אך הוא מפוזר ואינו נגיש מספיק וגם המידע שזמין ברשתות לא תמיד מהימן. החלטנו לרכז במקום אחד ולהנגיש את כל המידע בשיתוף וטרינרים מומחים של אגודת צער בעלי חיים".


הידיעה שבמשפחות רבות דווקא הילדים הם אלה שלוחצים לאימוץ, הביאה אותן גם לפתח לומדה משחקית מיוחדת לילדים גילאי 6 ומעלה, שדרכה הם יכולים ללמוד בדרך מהנה וחווייתית איך לקחת חלק פעיל ומשמעותי בתהליך גידול הכלב.


באתר שש קטגוריות כלליות ותתי קטגוריות המכילות תוכן רב ומקיף על כל מה שמאמצים צריכים לדעת – איך בוחרים סוג אוכל? מה כוללת תקופת ההסתגלות של הכלב ובמה הדבר כרוך? איך מתמודדים עם בעיות התנהגות? אילו טיפולים רפואיים הכלבים צריכים לעבור? ועוד.
בנוסף, קיים מידע על גזעים שונים של כלבים, ההבדל בין כלב גזעי למעורב ועל תהליך בחירת הכלב וכל השלבים השונים של יום האימוץ.


סתיו ליברובסקי: "אני מגדלת כלב וגם דוג ווקרית והנושא מאוד קרוב ללבי. ממדיידי שנה מאומצים כ-700 כלבים ומדי שנה כ-30 אלף כלבים ננטשים. החלטנו לחקור מדוע ננטשים כל כך הרבה כלבים ואיך ניתן למנוע את זה? מצאנו שהסיבה העיקרית היא שאין תמיכה וליווי הולמים למאמצים וקיים מחסור במידע מאורגן על גידול כלבים, במה זה כרוך, ואיך מתמודדים עם בעיות וקשיים. בדיוק בשביל זה יצרנו את האתר 'הכלב שלי ואני'. באתר, תוכלו למצוא מידע רב, החל מאיך בוחרים את האוכל המתאים לכלב שלכם, אילו טיפולים רפואיים צריך לבצע, כמה זמן לוקחת תקופת ההסתגלות, ועד הסברים על אילוף הכלב או חינוך לצרכים. באתר גם ניתן למצוא מענה לשאלות שכיחות כגון: 'מה עושים אם הכלב אכל משהו שאסור?', 'איך מצמצמים בעלויות ובהוצאות?', וכדומה".


לעמוד הפרויקט לאתר "הכלב שלי ואני"פורסם: 20/12/2021