חדשות ואירועים

למידה מרחוק בטל”מ: לא על ה-ZOOM לבדו

פרופ' גילה קורץ, דיקן | אפריל 2020
 

התפרצות הקורונה כפתה עלינו בפקולטה לטכנולוגיות למידה (טל״מ) לעבור ברגע אחד ללמידה והוראה מרחוק. במהלך מיידי, וללא הפסקת הלימודים, הומרו עשרות קורסי הקמפוס לקורסים מרחוק סינכרוניים. באמצעות מערכת ZOOM המשכנו בשגרת הלימודים של שיעורים אינטראקטיביים בזמן אמת אך מרחוק. שלב המעבר הוגדר בהצלחה מרובה הן בזכות סגל ההוראה המיומן בשילוב טכנולוגיות למידה בהוראה והן בזכות שיתוף הפעולה של מאות הסטודנטים לתואר ראשון ושני.

 

ככל שחלף הזמן, הבנו שהמודל הסינכרוני אינו יכול להיות דרך ההוראה/הלמידה הבלעדית. מערכת זום מתאימה לפורמט של הרצאה בעוד שהקורסים בטל״מ מבוססים על למידה בהקשר מעשי, באמצעות פרוייקטים (לעיתים משותפים למספר קורסים), עבודת צוות, חקירה עצמית ופתרון בעיות. עוד אתגר שעמד בפנינו הינו הבית, שהפך להיות סביבת הלמידה המרכזית. הסחות הסביבה הביתית, כמו גם הישיבה מול מסך מחשב במשך שעות רבות מקשים מאד על הלמידה.

 

אנחנו אמנם מחויבים ריחוק חברתי בעולם הפיזי אבל התחושה שלנו הינה שאנחנו עומדים בפתחו של ריחוק נוסף, המקשה על המשך הלמידה מרחוק, והוא והוא ריחוק לימודי במרחב הווירטואלי. סטודנטים וסגל מדווחים על קשיי ריכוז ושחיקה מצורת הלמידה הסינכרונית.

 

אז מה אנחנו עושים?

בטל״מ משפט המפתח הוא: קודם סטודנטים ואחר כך טכנולוגיה. אנחנו מדברים ומשתפים: שיחות עם סטודנטים במהלך השיעורים וביניהם, בקבוצות וביחידים, עם הנהלת המכון, עם הנהלת הפקולטה וסתם אחד על אחד. השיתוף בקשיים והתמודדויות מספק תמיכה רגשית חשובה ביותר. אנחנו עושים כמיטב יכולתנו.

 

שיחה של פרופ׳ גילה קורץ עם סטודנטים מכלל השנתונים

 

סטודנטים בשנה א׳ לומדים בקורס עיצוב ממשק משתמש

 

בנוסף, התחלנו בפיתוח תכני למידה א-סינכרוניים המאפשרים לסטודנטים ללמוד בשעה הנוחה להם. למשל, בקורס עיצוב ממשק למכשירים ניידים פיתחה המרצה נוי משגב אתר סדנאי לשימוש בתוכנת XD. האתר כולל קטעי וידאו קצרים שפותחו לטובת הסדנה, הסברים וחומרי העשרה. לסרטון הפתיח של הסדנה הקישור כאן. דוגמא נוספת היא מהקורס מבוא לתכנות אינטראקציה ואנימציה. המרצה, נגה רזניק, פיתחה סדרה של סרטונים להמחשת תכני הקורס.

 

אתר סדנאי לשימוש בתכנת XD שפיתחה נוי משגב לטובת הסטודנטים בקורס ״עיצוב ממשק למכשירים ניידים״

 

יחידת לימוד א-סינכרונית שפיתחה לילך גל ככלי עזר לקורס ״פיתוח קורסים מקוונים בפלטפורמת edX״

 

סרטוני סמן שפיתחו ד״ר דן כהן וקס ונגה רזניק לקורס ״מבוא לתכנות״

 

משבר הקורונה כפה על מערכות ההשכלה הגבוהה בישראל ובעולם קפיצת דרך להוראה וללמידה דיגיטלית מרחוק. מהלך זה, בימים כתיקונם היה לוקח זמן רב. אנחנו בפקולטה לטכנולוגיות למידה מחוייבים וקשובים לצרכי הסטודנטים גם בתנאי הסערה בה אנחנו נמצאים. אנחנו מנסים לעשות את הטוב ביותר שניתן. שמחנו לקבל מהסטודנטים סרטון התודה ואף שלחנו להם סרטון תודה מסגל הפקולטה.

 

תודה לכם הסגל האקדמי והמינהלי ותודה לכם הסטודנטים והסטודנטיות של טל״מ!

 

פורסם: 03/05/2020