''הנבחרות''

פרויקטים

מוציאים את הראש מהחול

מגישות: שחר טל ושני לביא


 

שחר טל ושני לביא הן סטודנטיות בפקולטה לעיצוב ומשתתפות בתכנית הנבחרות במכון טכנולוגי חולון ויחד הן יצרו את פרויקט "מוציאים את הראש מהחול".

 

במסגרת תוכנית הנבחרות, התבקשנו ליזום פרויקט חברתי שיאפשר לנו ליישם את הכלים שרכשנו בתכנית.

 

 

שחר טל: "על הפרויקט חשבתי לאחר שיום אחד, הגעתי מעט מוקדם מן הרגיל למכון, נתקלתי ביוסי. תפקידו של יוסי היה לאסוף בכל בוקר את בדלי הסיגריות מרחבי הקמפוס. בעקבות הפגישה המקרית, רציתי לשנות את המצב בו אדם צריך לאסוף אחרי אדם אחר את בדל הסיגריה שלו. 

אז עלה לי הרעיון לחבר בין הרצון לעזור ולהעלות מודעות בנושא אסיפת הבדלים לבין הפרויקט של תוכנית הנבחרות.
חשבתי שהפרויקט צריך להיות קמפיין הסברה ולא הטפה נגד עישון ובכלל, כך תווצר סימפטיה ולא אנטגוניזם".


הפרויקט שחשבתי עליו כלל צד חזותי וצד תעשייתי לכן הצעתי לשני לביא, עמיתה מתוכנית הנבחרות אשר לומדת עיצוב תעשייתי ופעילה חברתית למען איכות הסביבה, להצטרף אליי להקמת הפרויקט.

לאחר שאיחדנו כוחות חיפשנו מנחה מעולם העיצוב בעלת רקע בניהול פרויקטים. התייעצנו עם אנשים שונים מהפקולטה לעיצוב ושמה של עדי קרליץ עלה רבות.
עדי, מרצה בפקולטה לעיצוב במכון הטכנולוגי, העניקה לנו מידע רב בנושא ניהול פרויקט ותכנון קדימה ובנוסף יעצה בפן העיצובי.
בזכות שיתוף הפעולה בין שלושתנו ״מוציאים את הראש מהחול״ יצא לאור תוך חודש.

 

 

”מוציאים את הראש מהחול“ הוא פרויקט להעלות מודעות בנושא זיהום בדלי הסיגריות. בחרנו להציג את הפרויקט באמצעות מיכלים המדמים את צורתה של הסיגריה ובדלי הסיגריה. המיכלים מחולקים למיכל ראשי - מיצב מלא בדלים שנאספו ברחבי הקמפוס, מטרתו להמחיש את הכמות העצומה של הבדלים הנזרקים כל יום על הרצפה. מיכלים משניים - מיכלים ריקים שאליהם אפשר לזרוק את בדלי הסיגריות, לכל מיכל קונספט משלו שמשכנע את הצופה לזרוק אליו ולא לרצפה. בנוסף למיכלים בקמפוס ישנם גם פוסטרים שמסבירים את ההשלכות של זיהום בדלי הסיגריות ופונים אל זורק הבדלים.

 

 

הפרויקט פונה למעשנים אשר ”טומנים את הראש בחול“ כלומר זורקים את הבדלים על הרצפה ולא שמים לב או מודעים לזיהום הסביבתי אותו הם יוצרים.
הפרויקט מוצב במרכז הקמפוס של המכון הטכנולוגי בחולון וישנו שילוט מלווה ברחבי הקמפוס.

 

בנוסף לפרויקט דף אינסטגרם כדי להעלות מודעות גם מחוץ לגבולות הקמפוס.

 

יוסי גואטה נפטר במהלך העבודה על הפרויקט והפרויקט הוקדש לזכרו.

 

 

פורסם: 12/09/2019

חדשות