''הנבחרות''

פרויקטים

יומן מסע מקוון

 

יומן מסע מקוון: קירוב ישראלים הגרים בגרמניה בתקופת הקורונה

 

קרן כורש ואינה פורמן, סטודנטיות לתואר שני בטכנולוגיות למידה, התחילו לעבוד על פרויקט חברתי בתכנית הנבחרות לפני תקופת הקורנה.

בעקבות המשבר וחוסר הוודאות שהגיע בעקבותיו, הן זיהו הזדמנות לפיתוח רעיונות וכלים חדשים, עבור ישראלים הגרים בגרמניה ולכן החליטו ליצור פרויקט חדש שיתן מענה רלוונטי בנושא.

 

 

אינה וקרן מספרות על הקמת הפרויקט:

"ישראלים רבים הנמצאים במדינה אחרת ללא משפחותיהם ומעגל התמיכה הקרוב אליהם, נקלעו למערבולת של אי וודאות. חלקם שהו בבידוד או בסגר שרק מגביר את הבדידות, החרדה והקושי. קשה היה להישאר אדישות לקושי בתקופה זו, מבלי להושיט יד. בעצה אחת החלטנו להסב את הפרוייקט החברתי שהחל להתרקם בתוכנו במהלך תכנית הנבחרות – לפרוייקט חברתי שיהיה בעל ערך לישראלים בתקופה זו.

 

בחנו את היכולות והערך המוסף שכל אחת מאיתנו מביאה לצוות. אינה מביאה איתה ניסיון מקצועי בניהול בית ספר מקוון לשפה הגרמנית, ידע אקדמי עשיר של תואר שלישי בהוראה וקרן מביאה איתה יכולת כתיבה וביטוי גבוהים בעברית ויצירתיות בשפע.

 

בחרנו להתמקד בישראלים הנמצאים בגרמניה, היות ורצינו לסייע לישראלים במצוקה והיה לנו יתרון של הכרת השפה הגרמנית על בוריה (אינה) מה שאיפשר לנו לתת מענה לאותם ישראלים ולהקל עליהם בתקופה זו. פנינו לקבוצות שונות של ישראלים בגרמניה באמצעות פייסבוק וביררנו אם הם זקוקים לעזרה ואיזה סוג של עזרה הינו הנדרש ביותר.

 

ההיענות היתה רבה – גם במענה לפוסט שפרסמנו וגם בפניות פרטיות וישראלים רבים פנו וביקשו עזרה בהבנת השפה הגרמנית ופענוח החדשות היומיות וכן לסייע להם להמשיך ללמוד מרחוק באמצעות טיפים ללמידת השפה. הזמנו לקבוצה החדשה את כל המתעניינים מהקבוצות השונות.

הצגנו את עצמנו ו.. יצאנו לדרך.

 

 

דאגנו להעלות פוסטים מעניינים ומגוונים מדי יום (טיפים, מצגות, סרטונים, שירים ועוד) הקפדנו לתת מענה שוטף ועקבי, יצרנו קהילה תומכת עם 197 עוקבים ו-180 חברים (נכון ליוני 2020) במסגרת היוזמה החברתית רצינו להבליט ערכים רבים וטובים ככל האפשר ובצעד אמיץ החליטה אינה לשתף את הקהילה ביומן מסע בן 21 ימים ובו חיזוקים ותובנות חברתיות ואישיות בנוגע למסע שעברה היא כעולה חדשה שלמדה ולומדת את השפה העברית.

 

באמצעות יומן המסע , חשפנו בפני כל חברי הקבוצה תהליכים אישיים והתמודדות מול אתגרים כבדידות, דימוי עצמי נמוך ומחסום שפה – והתגברות עליהם באמצעות טיפים חשובים ותובנות אותנטיות. בכך הגברנו את תחושת ההזדהות והאמפתיה והדגשנו ערכים כחברות, עזרה לזולת, נחישות, התמדה, ואמונה עצמית כתכונות המקדמות ומעצימות כל אדם בכל מסע בו הוא נמצא.

הפרויקט הוכתר בהצלחה רבה!

 

במסגרת פרוייקט הנבחרות למדנו שיזמות חברתית מתחילה קודם כל מזיהוי הזדמנויות וצרכים בשטח והבנתן לצד היכולת לתת להן מענה. תקופת הקורונה פגעה באיזון החברתי והולידה צרכים חדשים בשטח ומצוקות מורכבות. וכנבחרות יש לנו את הכלים והליווי הנדרש לפעול בזמן אמת למען החברה.

 

אנו חשות שזיהינו צורך אמיתי בשטח ושידענו להתאים את המענה ולשלב בין היכולות של שתינו: מומחיות בהוראת שפה זרה, ניסיון חיים אותנטי והיכולת להעלות את כל אלו בכתב בצורה יצירתית ואף מרגשת –שיתוף הפעולה ביננו הצליח לחזק אנשים אחרים ויתרה מכך – הצליח לחזק ולהרחיב את הלב ואת תחושת המסוגלות – גם בקרבנו ואף לייצר חיבור חזק וחברות לחיים בין שתי נשים שעוברות מסע ועכשיו גם ביחד".

 

 

 

פורסם: 12/07/2020

חדשות