''הנבחרות''

פרויקטים

יזמות חברתית בזמן קורנה

מגישה: אור ג'ופי


 

אור ג'ופי, סטודנטית לעיצוב תעשייתי ובוגרת של המחזור השלישי של תכנית הנבחרות, החליטה לעשות מעשה ולדאוג לעובדי הניקיון. בעיצומם של ימי הקורונה, אור הקימה קרן באמצעות שגייסה כספים עבור שי לחג לעובדי הניקיון במכון ודאגה לעזור להם בנבכי הבירוקרטיה, כדי שיוכלו לממש את זכויותיהם.

 

אור ג'ופי ועפרה ליברמן

 

כחלק מהתכנית הסטודנטיות מתבקשות ליזום פרויקט חברתי, הפרויקט החברתי מאפשר לסטודנטיות ליישם את הכלים והמיומנויות שרכשו בקורס יזמות חברתית אותו הנחה המרצה ד"ר אבשלום אדרת, החלטתי שהפרויקט שלי יעסוק בנתינה, דווקא בתקופה של אי וודאות והסתגרות של כל אחד מאתנו בביתו.

 

"כשהתקרבנו לחג הפסח והתבשרנו שהולכים, בהנחיית משרד הבריאות, לסגור את המכון ולהוציא את עובדי הניקיון לחל"ת, הבנתי שהם לא יקבלו שי לחג וניסיתי לחשוב איך ניתן לשנות זאת. תמיד הפריע לי שיש מעמדות של אנשים. מדובר באוכלוסייה 'שקופה', הם עובדי קבלן שעובדים במכון, התרגלנו לנוכחות הלא מורגשת שלהם ולא תמיד שמים לב אליהם. המטרה שלי הייתה להראות הערכה והוקרה עלות למאמץ שלהם, להגביר מודעות אצל סטודנטים ועובדי המכון שעובדי הניקיון הם חלק מאתנו. אני משוכנעת שכשנחזור ללימודים הם יקבלו יחס שונה".

 

אור פתחה בגיוס כספים עבור עובדי הניקיון, גייסה סטודנטיות מתכנית הנבחרות (מחזור 0.3) לעזרה בכתיבת הפנייה לגיוס הכספים, הפצה של הבקשה, ביצוע טלפונים לעובדי הניקיון לשאול לשלומם ולוודא שהם יודעים את זכויותיהם וכיצד לפעול מול הרשויות ולבסוף גם לעזור ולחלק את השי.

 

"במסגרת קורס יזמות חברתית ד"ר אדרת לימד אותנו איך להוציא מיזם לפועל משלב הרעיון, לשלב רתימת האנשים, הביצוע וההמשכיות שלו, בפרויקט הזה היינו כשבוע לפני חג הפסח לכן כל שלבי הפרויקט יושמו במלואם בזמן קצר. מרגש לראות את ההתגייסות של כולם לפרויקט אם זה באמצעות תרומה כספית או עזרה בהפצה לקבוצות לימוד, לפני כל שיעור בזום ביקשנו מהמרצים שיפרסמו את הלינק לתרומות, עזרו לי גם סטודנטים דוברי אמהרית ורוסית בשיחות עם מי שלא דובר עברית. ואני רוצה לציין לטובה גם את אגודת הסטודנטים ועובדי המכון שהתגייסו ותרמו".

תוך שלושה ימים גויסו מעל 10,000 ₪ וכל עובד קיבל 350 ₪ שי לחג.

 

אור מספרת שעוד מהשיחה הראשונית עובדי הניקיון מאוד התרגשו ושמחו שהסטודנטים במכון התקשרו לשאול לשלומם והרגישו את הערך והחיוניות שהם נותנים. מהצד השני גם הסטודנטיות מאוד התרגשו לשוחח איתם ולסייע להם.

 

 

פורסם: 24/05/2020

חדשות