חדשות

עיצוב משולב- תואר שני

 
"לימודי התואר השני בעיצוב משולב מילאו אותי באנרגיה, רעיונות וחשיבה עיצובית חדשנית"
 
הם מוכשרים, מוצלחים ואמביציוזיים, והם בוגרי המחזור הראשון של התואר השני בעיצוב משולב ב-HIT מכון טכנולוגי חולון. ישבנו עם אחד הבוגרים לשיחה על התואר, על השאיפות לעתיד ועל עתיד העיצוב.

בועז תירוש, 51, מכיר את HIT המכון הטכנולוגי חולון דרך לא מעט תחנות שבהן עבר במהלך דרכו האקדמית-מקצועית. את הרומן הארוך עם המכון הוא החל עוד כסטודנט לתואר BScTe. בשנת 1994 סיים בהצטיינות לימודים במחלקה לעיצוב, ומכאן יצא לדרך מקצועית עצמאית כמעצב פנים. ביחד עם בוגרת נוספת, אפרת סלע, הוא הקים את "סלע-תירוש אדריכלים", משרד אדריכלות ועיצוב פנים שהתמחה במתן פתרונות לעבודות פנים מורכבות, הן בסביבות מגורים והן בסביבות עבודה ותעשייה. כיום עומד בועז בראש משרד אדריכלים עצמאי הנושא את שמו וממוקם בתל-אביב.
 
בועז תירוש
בתמונה: מתקן ל"שמירת חפצים" במוזיאון BOIJMANS ברוטרדאם הולנד.
 
בשנת 2002 החל בועז להנחות קורסים במסגרת לימודי חוץ ב-HIT, ומשנת 2007 הוא משמש גם רכז אקדמי בתוכנית ללימודי תעודה בעיצוב פנים. "הודות לסטודנטים אני נשאר כל הזמן במקום ששואל שאלות. עולם של סימני שאלה ולא של סימני קריאה. בעיני, זה המקום הכי בריא למעצב להיות בו ולעבוד בו".
"מבחינה מקצועית הגעתי למקום מאוד נוח", מתאר בועז. "מקום שבו אני זה שמלמד ומעביר את הידע. הסטודיו שלי כבר היה בשלב זה סטודיו מצליח ומוכר, קיבלתי אין-ספור עבודות נחשקות והלקוחות היו מרוצים. וגם אני. ובכל זאת... דווקא בשלב זה, שכביכול הייתי אמור ליהנות מפרי עמלי, דווקא אז חוויתי חוסר שקט ותחושה עמוקה של רצון לפרוח, לפרוץ גבולות, ללמוד, להתנסות בעולמות תוכן שונים וחדשים ולאתגר את עצמי מקצועית ואישית. התלבטתי. זו היתה נקודת הכרעה לא פשוטה בין האפשרות להמשיך בחיים נוחים, נעימים ומתגמלים, לבין האפשרות לצאת מ'אזור הנוחות' המוכר והידוע ולעשות שינוי. בין השאר, התלבטתי אם להמשיך בלימודים בתחום העיצוב".
 
בועז תירוש בועז תירוש בועז תירוש
אדריכלות סלון- בועז תירוש

"שיתפתי בתחושותי ובלבטי את בת זוגי וכן קולגות וקומץ חברים טובים. כששמעתי על פתיחת ההרשמה למחזור הראשון בלימודי התואר השני בעיצוב משולב, הבנתי שזה בדיוק מה שאני מחפש וצריך בשלב זה של חיי המקצועיים והאישיים".
 
בועז תירוש
מתוך המקום והצורך להישאר כל הזמן מעודכן ולהעמיק בתחום היה בועז בין הראשונים להצטרף ללימודי התואר השני בעיצוב משולב. "היה לי חשוב להתעדכן במגמות בתחום, בחידושים, בתרבות הצריכה הגלובאלית, מה משתנה באנשים ובצרכים שלהם. מעבר לכך קסם לי שהתואר השני נותן גם כלים ניהוליים יזמיים, שמאוד חשובים להובלת תהליכים מורכבים בעולם העיצוב כיום".
 
במהלך התואר השני, שאותו סיים בועז בהצטיינות, הוא השתתף בסדנת "מפגשים בצמתי עיצוב" Meetings in Design junctions)), שהתקיימה בהולנד. מעבר לעיצוב הקלאסי, ואפילו העיצוב העכשווי-המודרני, הוא אומר, הולנד היא מקום חשוב ללמוד בו על העיצוב העתידי. החוויה שם הייתה מעשירה ורב-תרבותית. שם בעצם נפתח בפני תחום חדש לחלוטין, שבו אני רואה את עצמי משקיע את מיטב זמני ומרצי בעתיד, תחום המחקר של שיפור היכולות הקוגניטיביות – בדגש על שיפור יכולות ריכוז – באמצעות העיצוב. זהו תחום מרתק מאין כמוהו, שיכול להשפיע על מיליוני ילדים, בני נוער ומבוגרים בכל העולם, הסובלים מסוגים שונים של בעיות קשב וריכוז בדרגות חומרה שונות. לחשוב שעיצוב נכון יכול לשפר איכות חיים – זו מחשבה שאותי באופן אישי מרגשת. אם בעבר הדגש בעולם העיצוב היה על יצירת סביבה יפה ונעימה, הרי העתיד מדבר על האופן שבו העיצוב ישרת אנשים. בניגוד לעבר, שבו היה העיצוב נחלתם של אנשים בעלי אמצעים בלבד, התפיסה היום היא של הנגשת העיצוב לכלל האוכלוסייה.
בתמונה משמאל: "EMBRACE FROM AN ARMCHAIR" עם עבודת הגמר המעניינת של אנסטסיה מאס מהתכנית לתואר שני של האקדמיה לעיצוב באיינדהובן הולנד.
 
 
בועז תירוש בועז תירוש בועז תירוש
הצצה לעבודותיו של בועז תירוש
 
 

"אני מרגיש שהיום, באמצעות תהליך לימודי מרתק שעברתי במהלך התואר השני, גיבשתי לעצמי תפיסה מקצועית מוצקה ומנומקת, פילוסופית כמעט, שאין ספק שתתרום להתפתחותי המקצועית, הן בפרקטיקה שלי והן בתחום ההוראה. לימודי התואר השני מילאו אותי באנרגיה, רעיונות וחשיבה עיצובית חדשנית. אני מאושר שבנקודת ההתלבטות שלי בחרתי במסלול זה".
חדשות