חדשות

ECOWEEK 2017 אירוע בינ"ל של סדנאות לעיצוב מקיים

מושב הפתיחה של ECOWEEK  אירוע בינלאומי של סדנאות לעיצוב מקיים והתערבויות במרחב הציבורי התקיים במכון.
 
 
ד"ר אדריכל אליאס מסינס, מרצה בכיר בפקולטה לעיצוב, מייסד ויו"ר עמותת ECOWEEK:
"מדובר בשבוע של חוויה יוצאת דופן בה לוקחים חלק מידי שנה סטודנטים, אדריכלים, אדריכלי-נוף, מעצבים ומהנדסים, נציגי גופיםורשויות ופעילי חברה וסביבה. האירועים במהלך שבוע זה מציעים חוויה נדירה וגדושה של הרצאות, הקרנות, סיורים וסדנאות co-design מעשיות בהנחיית יוצרים ומומחים מהארץ ומחו"ל. שמחנו לארח נציגים מנורווגיה, גרמניה והולנד".
 
"המטרה שעמדה לנגד עיננו היא לייצר רעיונות חדשים וקונקרטיים לפרוייקטים אמיתיים,  עניין אותנו למצוא פרוייקטים בעלי פוטנציאללהמשך פיתוח ויישום. לכן, חשוב היה לנו לרתום לשבוע זה את שיתוף הפעולה של גופים יוזמים ורשויות."
 
אדריכלית ברכה קונדה, מרצה בכירה בפקולטה לעיצוב: "השבוע התמקד בעיצוב רב-תחומי, תכנון אדריכלי, עשייה בשטח ופלייסמייקינג (עשיית מקום) לטובת הפצת תודעת הקיימות וקידום פיתוח סביבה אקולוגית לקהילות ותושבים באתרים נתונים בעיר.  לשבוע זה יש שותפים רבים, ביניהם: הפקולטה לעיצוב של המכון - תודה מיוחדת לסטודנטים בקורס ׳עיצוב מקיים במרחב העירוני׳, בית המודל של עיריית ירושלים, עיריית תל אביב, המשלמה ליפו, חברת הניהול של דיזינגוף סנטר, מרכז אנוש בגבעתיים, שגרירות נורבגיה ושותפים נוספים".
על הסדנאות שהתקיימו במהלך השבוע:
 
התערבות במרחבי דיזינגוף-סנטר, תל אביב:
הסדנה עסקה בהתערבויות להעברת מסרים ויצירת חוויות בתוך המרכז המסחרי דיזינגוף סנטר, תוך שימוש במדיה מגוונת, על מנת לעורר שיח ומעורבות ציבורית בסוגיות קיימות, מסחר וצריכה בהקשרי המרחב הציבורי.
הנחו: המעצבת צמרת הראל-כנות (המרצה בפקולטה לעיצוב במכון) ואדריכלית רבקה שטרנברג עם יועצת אדר' ברכה קונדה.

גגות ירוקים בירושלים
הסדנה מחוברת לפסטיבל "מקודשת", ובעיקר,לפעילות הקהילתית והאמנותית המתקיימת בשנים האחרונות בבניין כלל. הסדנה התמקדה ביצירת גגות ירוקים באכסנית אברהם במרכז העיר. הסדנה התקיימה בתוך שיתוף פעולה עם בית המודל של עיריית ירושלים ועם המרכז לעיצוב אורבני.
הנחו: אדריכל ג'ו רוף מגרמניה, אדריכלית חנה גריבץ, אדריכל יונתן אלון ואדריכל הנוף ישי חנון עם יועץ אדר' ד"ר איליאס מסינס.

עיצוב והתערבויות במרכז אנוש, גבעתיים
סדנה זו עסקה בעיצוב אדריכלי ובהתערבות hands-on לטובת פיתוחו של מרכז התעסוקה למתמודדים עם מחלות נפש של ארגון ׳אנוש׳ בגבעתיים - כמרכז קיימות קהילתי הפתוח לציבור ומופעל בו במשולב. הסדנה כללה  תכנון, עיצוב, אדריכלות ותכנון נוף בתוך שיתוף פעולה עם צוות אנוש והיאמתקיימת בהמשך לסדנה המוצלחת שהתקיימה באפריל במסגרת הקורס: ׳עיצוב מקיים במרחב העירוני׳ (במכון).
הסדנה כללה ביקורים ומפגשים באתרוהתוצרים נעו בין עיצוב פנים לבין עיצוב אלמנטים ואובייקטים שיופקו בידי המתמודדים בהמשך.
הנחו: אדריכלית ברכה קונדה, אדריכלית נוף גליה חנוך-רועה מנהלת קהילות תל אביב והמרכז של החברה להגנת הטבע, ויפעת קידר מתאמת גינות קהילתיות עם יועץ אדר' ד"ר איליאס מסינס.

יצירת מקום בשכונת שפירא, דרום תל אביב
הסדנה מהווה חלק מפרויקט גדול יותר של חידוש רחוב מסילת-ישרים בלב שכונת שפירא ע״י עיריית תל אביב - יפו, לטובת קהילות השכונה. הרחוב פותח בעבר לשילוב מסלולי אופניים ותאורה, אך התדרדר מאז. הרחוב משרת קהילות מעורבות של מהגרים וותיקים ועסקים קטנים, אשר ישתפו פעולה בתהליך התכנון. תהליך התחדשות ארוך טווח מתחיל בשכונת שפירא במקביל, מה שמאפשר לסדנה להתמקד בהצעות ראשוניות שניתן יהיה לשלב בפרויקט הכולל.הסדנה כללה ביקורים באתר ומפגשים עם מומחים ועם נציגים של הקהילה המקומית ושל העירייה.
הנחו: אדריכלית אליס פלבינה מנורבגיה ואדריכל אוהד יחיאלי המרצה באוניברסיטת תל אביב עם יועץ אדר' ד"ר אילאיס מסינס.
 
 
פארקינג-דיי - ׳יום החנייה הבינ"ל'
אירוע שנתי המתקיים סימולטנית ברחבי העולם, ובו אמנים, מעצבים ואזרחים הופכים מקומות חניה למרחב ציבורי זמני לטובתהעלאת תודעת הקיימות בהקשרי תחבורה, ובכלל.  האירוע מסייע לקדם את הדיאלוג הביקורתי סביב השימוש במרחב הציבורי העירוני וסביב צדק חלוקתי,סביבתי וחברתי. על ידי השמשת מקומות חניה לכלל תושבי עיר (גם אלה שללא רכב) והפיכתם למרחבים ציבוריים, הסטודנטים התנסו בלמידת השטח, ובחשיבה ותכנון מחדש על המשמעות של עירוניות ונכסי הקהילה המקומית כנחלת הכלל. הסדנה אפשרה חשיבה מחוץ לקופסא ויישום פרקטי בשטח הנבחר עבור שיפור המרחב הציבורי במרכז העיר הרצליה.
הסדנה התקיימה בשיתוף פעולה עם עמותת ׳מרחב׳ וארגון ׳מגמה ירוקה׳ ועם  אירועי  הפארקינג-דיי ב 15/9/2017- שהתקיימו ברחבי הארץ ביוזמתם.
הנחו: אדריכל גי סטינפוט מהולנד ורוני מירו - מעצבת תקשורת חזותית המרצה בפקולטה לעיצוב HIT עם יועצים אדר' ברכה קונדה ואדר' ד"ר איליאס מסינס.
 
 

התחדשות ועשיית מקום ביפו
הסדנה בשיתוף פעולה עם הקהילה ו"מוטב יחדיו"  ועובדי קהילה והמשלמה של יפו  , עסקה בעיצוב והתערבויות במרחב ובשביל המחבר בין שתי שכונות סמוכות - יפו ג'  ונווה גולן.  במסגרת הסדנה הוצעו רעיונות ואסטרטגיות ליצירת נראות ותוכן שיתרום לשגשוג הקהילות המקומיות ולחיבור התושבים למקומם ע"י פעילות עם ילדים ונוער ושיתוף התושבים ובעלי העסקים המקומיים. הסדנה כללה עבודה ביקורים בשטח, מפגשים עםתושבים ופעילים ופגישות עם עובדים קהילתיים.
הנחו: ד"ר אדריכל איליאס מסינס ורעות פופקין - עובדת קהילתית בפרויקט "מוטב יחדיו" ביפו עם יועצת אדר' ברכה קונדה.
 
לפרטים נוספים על אירוע  ECOWEEK שנערך  בין התאריכים 10- 15 בספטמבר 2017: http://ecoweek.co.il/

 
חדשות