מיני אתרים

תשפ''א מקרוב ומרחוק

 

פתיחת שנת לימודים אקדמית מלווה תמיד בהתרגשות ובצפייה לפגוש את הסטודנטים הותיקים והחדשים בקמפוס. פתיחת שנת הלימודים תשפ"א שונה בכל אספקט.

 

צילום: עופר עמרם 

 

יפעת רוזנטל, מזכירה אקדמית: "פתיחת שנת הלימודים הקרובה שונה משתי סיבות עיקריות: האחת היא שהשנה גורם האי ודאות הוא הגורם המכריע. כל תוכנית שאנו מתכננים עלולה להשתנות כי איננו יודעים כמה זמן יימשך המצב הזה. הסיבה השנייה והיא מהותית, שבפעם הראשונה אנו לא פוגשים כלל את הסטודנטים של שנה א' בקמפוס.

מבחינת היערכות איחדנו השנה כוחות והקמנו פורום שכולל את כל נציגי הפקולטות, המתכנס פעם בשבוע לעדכונים והתאמות למצב החדש.

אנו מנסים למצוא פורמט של קפסולות שבו יתאפשר לסטודנטים של שנה א' להגיע לקמפוס מספר פעמים במהלך הסמסטר הראשון, כי אין תחליף לאווירת הקמפוס ולמפגש האמיתי עם חברים וחברות ללימודים".

 

יצוין כי המכון נערך במהירות גדולה מאוד לצורת הלימוד החדשה כאשר כבר  בסוף פברואר, עם תחילת משבר הקורונה החלו במכון להיערך להעברת הקורסים ללימוד מרחוק. לאחר פורים הופסקו הלימודים ובהובלת הפקולטה לטכנולוגיות למידה, המרכז לקידום ההוראה, ומערך המיחשוב הועברו כל קורסי ההוראה לפורמט של למידה מרחוק במהירות ראויה לציון.
הדבר הצריך גם קיום הדרכות למרצים, אשר לא כולם היו מיומנים בצורת הלימוד החדשה וסגל ההוראה כולו עבר למעשה ללמד מרחוק.

המרכז לקידום ההוראה במכון נטל חלק פעיל בהכשרת המרצים לעידן ההוראה מרחוק בעזרת דוגמאות וסרטונים.

 

האתגר היה גדול במיוחד בפוקלטה לעיצוב ובמעבדות, בהן קיים צורך בנוכחות פיזית במכון, אולם גם כאן הצליחו להתגבר על הקשיים ולהעביר חלק מהקורסים להוראה מקוונת.

"אין ספק שהחוויה הסטודנטיאלית השתנתה לחלוטין גם מהבחינה החברתית ובוודאי שהלימודית. הלמידה המקוונת איננה קלה לכל הסטודנטים. יש סטודנטים שהצליחו להתרגל אליה ולעומתם סטודנטים רבים רוצים כבר לחוזור ללמוד בצורה הפרונטלית. על פי הידוע עתה סמסטר א' יהיה ברובו מקוון", מסכמת יפעת רוזנטל.

 

שנת הלימודים הקרובה תהיה מורכבת", אומר פרופ' דוד שויחט, סגן נשיא HIT לעניינים אקדמיים. "זו שנה חדשה הן מבחינת התכנים וכן מבחינה ארגונית כי אנו מתנסים בכך בפעם הראשונה בתולדותנו.

המכון עשה מאמצים בלתי רגילים ובמשך מספר ימים, באמצעות הפקולטה לטכנולוגיות למידה ומערך המיחשוב, הועברו כל הקורסים ללמידה מרחוק. בזמנו, באמצע מרץ 2020, לא ידענו להעריך בפני מה אנו עומדים, וככל  שעובר הזמן אנו צוברים ניסיון. אנו מצפים לעבוד להוראה היברידית שתאפשר להעביר חלק מההרצאות בכיתות קטנות בהתאם להנחיות משרד הבריאות. בחלק מהשיעורים שדורשים עבודה במעבדות או בסדנאות הסטודנטים יקבלו מטלות לעבודה בבית , יעשו אותן בבית, אך יבואו להגשה במכון. המצב הזה מאפשר לנו לבחון תכנים ומאפשרת למרצים לחשוב איך להעביר את הקורסים בצורה אחרת, לחדש את הידע שלהם ולהתאימו למציאות".

 

 

פורסם: 09/09/2020