חדשות ואירועים

חדשנות דיגיטלית במוזיאון: אפליקצית מציאות רבודה לשידרוג חווית הביקור בתערוכה

 

חווית הביקור במוזיאון עולה מדרגה בעזרת אפליקציית ARt שפותחה על ידי ארבע סטודנטיות מהמחלקה למדעי המחשב: דסי מרבקוב, נעם בורגר ומריה ארסקי משנה ב' ולינה קוז, סטודנטית משנה ג', אשר פיתחו את הפרויקט במסגרת מערך הפרויקטים של HIT, בראשות מארק ישראל.

 

 

דסי מרבקוב | סטודנטית למדעי המחשב, שנה ב'
דסי מרבקוב

נעם בורגר | סטודנטית למדעי המחשב, שנה ב'
נעם בורגר

מריה ארסקי | סטודנטית למדעי המחשב, שנה ב'
מריה ארסקי

לינה קוז | סטודנטית למדעי המחשב, שנה ג'
לינה קוז

 

 

בהורדת האפליקציה ניתן לקבל הנפשה מותאמת אישית של תמונות מופשטות המוצגות במוזיאון. התמונות המונפשות מציעות חווית התרשמות שונה ומיוחדת מהתערוכה. במסגרת האפליקציה מתבקש המשתמש לענות על שאלון קצר המגדיר מספר תכונות אישיות, אליהן מותאמת ההנפשה, כך שכל מבקר מקבל חוויה שונה ומותאמת לו אישית.

 

בפסיכולוגיה מחלקים את אישיות האדם ל-5 מאפיינים אישיותיים מרכזיים. בפרויקט הוחלט להתמקד בשניים מהם: מוחצנות ופתיחות לחוויות חדשות, שנמצאו כאלה המשפיעים על האופן שבו הצופה חווה יצירה אבסטרקטית.

 

דסי מרבקוב מסבירה: הפרויקט עוסק במציאות רבודה ומתקיים בשיתוף פעולה עם צוות סטודנטים מהאוניברסיטה האווירית באוקראינה ועם  ציירת של אמנות מופשטת. הרעיון הכללי של הפרויקט הינו פיתוח אפליקציה אשר תוכל לשלב את עולם האמנות המופשטת יחד עם העולם הדיגיטלי. הרעיון המרכזי הוא לפתח אפליקציה שבה המשתמש יוכל לכוון את המצלמה לציור מופשט מסוים ובתגובה לקבל על מסך הסלולרי שלו הנפשה מותאמת אישית אשר תעצים את חווייתו בהתבוננות על האמנות המופשטת.

פירושו של דבר שהמשתמש נכנס לעולם משלו ויכול חוות את הציורים בחוויה חדשה לגמרי.

אנו בתקווה שבעתיד יהיה ניתן לשלב יותר ויותר את האומנות במוזיאונים יחד עם החדשנות הדיגיטלית ולכן פרויקט זה הוא צעד אחד חשוב לעבר הישג זה.

 

החידוש המרכזי באפליקציה הינו הניסיון לשלב בין חווית המשתמש למאפיינים הפסיכולוגיים שלו. אנו עורכים מחקר מקיף במטרה לברר האם יש קשר בין מאפיינים פסיכולוגיים מסוימים, מאפייני הציור המופשט ולבין מה המשתמש רואה/חווה בציור. ככל שנקבל יותר מענה לסקר ואחוזי ההתאמה יהיו גבוהים יותר, כך נוכל להעצים את חוויית המשתמש בכך שנדע להתאים לו בצורה מדויקת יותר את ההנפשה. 
 

אפליקציית ARt / עמוד הבית

 

 

פורסם: 06/06/2021