חדשות ואירועים

הכלכלה של המחר מחפשת מתמטיקאי אלגוריתמי

  
הכלכלה של מחר אינה יותר מושג ערטילאי. אדרבה, כבר היום ניתן לראות את מאפייניה העיקריים. היא תמיד מתבססת על טכנולוגיות יותר חכמות ומשוכללות. חכמה זו שתחלחל בכל המוצרים שיתפשטו בכל תחומי החיים ועיקרה בהקניית יכולת למכונה לנתח, לסווג, להשוות, למיין ולהגיב לאינפורמציה מתחדשת.
 
 
היכולת הזו כבר נמצאת בהרבה מערכות, אך הפוטנציאל שלה רחוק מאוד מהיות מנוצל עד תומו. ההפך הוא הנכון -  יכולת זו כעת רק בתחילתה. למרות זאת, כבר ניתן לחוש את המהפך בתחומים שונים. לא נתיימר לעשות סקירה מקיפה, אולם ניתן מספר דוגמות די ידועות. למשל, הטפלון החכם, זה שהפך נחלת הכלל.
 
בכל מכשיר כזה, מצלמה בעלת יכולת לגלות פנים אנושיים בתוך שדה הראיה. ניתן להוסיף אפליקציות המסוגלות לזיהוי פנים, שירים או המסוגלות לנתח את אורח החיים שלנו ולהמליץ שורה של המלצות חכמות. אפליקציות אחרות, כגון WAZE מסוגלות לחשב ניווט חכם בתוך עיר גדושת רכבים. בתחום הביטחון, מלחמות הסייבר מתבססות על הצפנת נתונים, פריצת מנגנוני הגנה, ניתוח חכם של העברות נתונים ברשת ועוד.
 
גם הרובוטים יהפכו בעתיד הנראה לעין ליותר ויותר זמינים בחיי היום יום. רובוטים אלו יהיו מסוגלים להבין את הסביבה בה הם נמצאים ויכלו לנוע בה דיי בחופשיות. רובוטים אלו יוכלו להבין את הנאמר להם להגיב בצורה חכמה, כמעט אנושית. בתחום התחבורה, רכבים חכמים ללא נהג הם לא דמיון פרוע, אלא מציאות קרובה לבוא. שטח נוסף ויחסית חדש הוא BIG DATA שהולך ומתפשט בענפים רבים של העולם הטכנולוגי. כמויות בלתי נתפסות של נתונים מצטברות כל יום יותר בכל מיני מערכות מרושתות. עיבוד, ניתוח והבנת נתונים אלה הנם אתגר במדרגה ראשונה.
 
ישנם עוד אין סופר פיתוחים טכנולוגיים בהם מידה כזו או אחרת ולרוב מרשימה ביותר של ניתוח מצבים מסבוכים ויכולת לתגובה מסתגלת מצד המכונה. מי שירצה למצוא את מקומו כמוביל בעולם הטכנולוגי המתגבש בעניינו צריך לבוא עם הידע וההכשרה המתאימים. כל המכונות החכמות שואפות את חכמתם מאלגוריתמים, קרי תהליכים חישוביים, בעלי אופי מתמטי מובהק, מתקדם ואפילו לפרקים פורץ דרך.
 
 
איש המפתח בהקשר הזה יהיה גם מתמטיקאי בעל חשיבה אנליטית גבוהה וגם איש מחשבים. אבל יכולת גבוהה בתכנות הכרחית אך היא לא תהיה מספיקה. אליה צריך בהחלט להוסיף ידע מתמטי רלוונטי. בכך הביקוש בתעשייה למתמטיקאי אלגוריתמי צפוי לגדול בצורה ניכרת בשנים והעשור הבאים.
 
לאור זאת, מטרידה המגמה להתנער מלימודי המתמטיקה בנוער הישראלי. צריך לקוות שהמשיכה לטכנולוגיות החדישות והרצון להוביל יגרמו לתיקון במצב. מדינת ישראל החפצה לשמר את מעמדה כ-START-UP  NATION זקוקה לחיזוק בעניין זה.
 
יצירת טכנולוגיה חכמה ובכך בעלת אופי מתמטי מורכב, מרתק ומאתגר דורשת הרבה יצירתיות ודמיון. כאן המתמטיקה והאלגוריתמים פוגשים עולמות אחרים של חשיבה חופשית. שילוב זה הוא קריאה לסטודנטים הישראלים לא לחשוש ולבחור בלימודי מתמטיקה חישובית, שימושית ויישומיה.