חדשות ואירועים

פרויקט גמר של סטודנטים למתמטיקה והנדסה במרכז הרפואי איכילוב

 
בבית החולים איכילוב מתבצע מחקר בינלאומי שמטרתו לסייע לאנשים מבוגרים שמרבים ליפול מסיבות שאינן ידועות וכן לחולים הסובלים מפרקינסון. דימיטרי פטשוב ואוהד בן חיים, סטודנטים מצטיינים למתמטיקה שימושית והנדסת חשמל קיבלו אפשרות לבצע את פרויקט הגמר שלהם בבית החולים.

הפרויקט המתבצע בהנחיית ד"ר דימיטרי גולדשטיין,מרצה בכיר בפקולטה למדעים ואחראי על פרוייקטי סטודנטים, וד"ר רונן שושניק מהפקולטה להנדסה וכן צוות חוקרים (רופאים ומהנדסים) מבית החולים איכילוב.

ל"איכילוב "מגיעים חולים על מנת להתאמן בהליכה על הליכון מיוחד כאשר רגליהם מחוברות לחיישנים המנטרים את תנועות הרגליים שלהם. על גבי מסך הנמצא מולם הם יכולים לראות את המסלול שהם עוברים וחווים מכשולים שונים הנמצאים בדרך: שלולית מים – עליה הם אמורים לדלג, או משוכה כלשהי שבגלל הם חייבים לעשות צעד גבוה. המערכת מקליטה את מיקום הרגליים של המשתמשים במרחב ועד כה הצטברה כמו גדולה מאוד של נתונים . במסגרת הפרויקט חוקרים הסטודנטים את האותות של הפציינטים מההליכונים והמידע המופק מהם יכול לעזור לטפל בהם טוב יותר וכן לאפשר לצוות לתקן להם את ההליכה על מנת למנוע נפילות בעתיד.


דימיטרי פטשוב ואוהד בן חיים

ברוב המחקרים עד היום הדגש היה על היכולת לעבור את המכשול עצמו ולחזור לאחריו להליכה תקינה ולא בהכנה לקראת המכשול על מנת למנוע מעידה או נפילה. "אנו רוצים לחקור כיצד המטופלים מתגברים על המכשולים בדרך בה הם הולכים וכן למצוא סימנים המעידים על הצלחה במעבר המכשולים או לחילופין את הסיבה לכך שהם שבים מועדים, מתוך מטרה למצוא תבניות של הליכה".

חלק מהמחקר הזה הוצג בכנס השנתי Biomedical Engineering Conference שנערך בחיפה. והוא עתיד להתפרסם כמאמר באחד המגזינים המדעיים העוסקים בתחום.