חדשות ואירועים

לראות מוזיקה


מחקר תאורתי חדש אשר נעשה במכון במסגרת המעבדה היחידה מסוגה בארץ לעיצוב מתמטי מאפשר לייצג שירים בעזרת אובייקטים גאומטריים תלת ממדים והוצג בכנס Bridges בהלסינקי.

 


ד"ר שי גול ראש המעבדה לעיצוב מתמטי יחד עם הסטודנטים ליאור בר (שנה ד עיצוב תעשייתי) ודביר חכים (שנה ג הנדסת חשמל ואלקטרוניקה) ערכו מחקר המשלב בין מוסיקה למתמטיקה. מטרות המחקר הן לפתח דרך לייצג את המוזיקה בעזרת אובייקטים תלת ממדים וזאת על מנת לאפשר ביצוע של ניתוח גאומטרי של האובייקטים בכדי להבין את מורכבויות השירים באופן אמפירי ומדיד. 

 

מימין: ד''ר שי_גול, ליאור בר, דביר חכים

מימין: ד"ר שי גול, ליאור בר, דביר חכים

 

מוזיקה מחברת בין אנשים מצד אחד, ומן הצד השני היא גם מעוררת עשרות ויכוחים בין מאזינים, על איזה אמן יותר טוב ואיזה שיר יותר מוצלח. דיון ידידותי על מוזיקה בין המרצה לסטודנטים הוביל אותם לשאול האם הם יוכלו לנתח שירים באופן גאומטרי כך שיהיה ברור איזה שיר מורכב יותר מהאחר. 


הסטודנטים והמרצה התכנסו במעבדה לעיצוב מתמטי,(היחידה בארץ) ,אשר מטרתה להיעזר בעיצוב, תוכנה וכלים חישובים כדי לקדם ולחקור מתמטיקה מתקדמת. בעזרת הגיאומטריה הדיפרנציאלית הראו איך ניתן לייצג ולחקור שיר הנתון על ידי אקורדים. 
כמקרה בוחן נבחרו שירי הביטלס שעמדו בתנאי הסף. צוות המחקר לקח אקורדים של עשרות שירים ומצא להם הצגה גיאומטרית. לאחר יצור המודלים הגאומטריים, צוות המחקר מצא כי מבין השירים שנבדקו השיר all you need is love הוא בעל הצורה הגאומטרית המורכבת ביותר ומכאן גם השיר המורכב ביותר. לעומת זאת השיר Hello goodbye נמצא פשוט יותר גאומטרית. עבודת מחקרם הוצגה בכנס Bridges העוסק במימושים של מתמטיקה בתחומים מגוונים אשר נערך השנה בהלסינקי, פינלנד.

 

אילוסטרציה מתוך המחקר
 
יישומים אפשריים עתידיים של המחקר יאפשרו לשמש ככלים לניתוח מוזיקה ולימוד מוזיקאים. לאפשר ולהשוות בין מורכבויות של שירים ואומנים שונים – כך למשל יהיה אפשר להגיד מתי שני שירים שקולים מבחינה מתמטית. 


ד"ר גול ציין כי מעבר לעובדה שהמחקר נבחר לכנס מבין מאות מחקרים, רמת ההשקעה של הסטודנטים מאוד מרשימה. לדבריו "מדובר בסטודנטים לתואר ראשון אשר הראו יוזמה סקרנות ומחויבות. הסטודנטים השקיעו שעות מזמנם והגיעו לתוצאות מרשימות שבדרך כלל מיוחסות לסטודנטים בתארים מתקדמים, הדבר מדגים את החומר האנושי המצוין ב-HIT ואת השאיפה למצוינות אקדמית."
 

 

פורסם: 21/08/2022