תוכנית הלימודים

תוכנית לימודים במדעי המחשב

 

תואר ראשון במדעי מחשב מקנה לכם את האפשרות לקחת חלק פעיל באחד מהתהליכים המרתקים והמתקדמים ביותר המתרחשים בסביבה המודרנית בה כמעט כל פעולה שעולה על הדעת מתבצעת באופן ממוחשב.

התרומה של אנשי התחום לאנושות היא במציאת פתרונות לבעיות מורכבות בתחומים שונים כמו חיזוי מזג אוויר, עיבוד והבנה של מידע קולי וויזואלי, תקשורת בין בני אדם והפצת מידע, בניית מודלים מחקריים, כמו מודלים של המוח, היכולת לחוות מציאות שונה כפי שנעשה במציאות מדומה ומרובדת.

 

לימודי מדעי מחשב ב-HIT מאפשרים הבנה, תכנון ופיתוח של תהליכי מחשוב כמו גם בהבנת תהליכי ייצוג והעברת מידע באופן האופטימאלי. כול זאת תוך פיתוח מיומנויות עבודה, מחקר ולמידה עצמית.

 

אנו מוכוונים להעמיד בוגרים בעלי ידע תיאורטי ומעשי מתקדם בעלי יכולות השתלבות והובלה בהמשך דרכם בתעשייה או באקדמיה. כל זו במציאות טכנולוגית הממשיכה ללא הרף להתפתח ולהשתנות.

 

 

הלימודים מאפשרים לסטודנטים להתמקד בשלושה תחומים על פי אשכולות לימוד,

זה הזמן לבחור באשכול המתאים לך:

נתוני עתק

“We are drowning in data and starved for information”

העולם היום מפיק כמויות אינסופיות של DATA. השאלה היא איך ניתן לתרגם את כמויות המידע העצומות הללו לתובנות משמעותיות? זאת בדיוק השאלה שמסלול מדעי הנתונים עונה עליה. במסלול, אנחנו מכשרים את הסטודנטים להיות בקיאים בכל האספקטים של ניהול נתונים: החל מאמצעים לאיסוף וניקוי נתונים, הדמיית נתונים, עבודה עם מסדי נתונים גדולים, ניתוח הנתונים וניבוי תובנות עתידיות מהמידע העכשווי. בנוסף, המסלול מכיל קורסים תיאורטיים ומעשיים בלמידה עמוקה, רשתות נוירונים מלאכותיות (ANN) ונושאים מתקדמים בבינה מלאכותית (GAN, NLP, ועוד).

תקשורת ואינטרנט

במסלול תקשורת ואינטרנט, אנחנו, במחלקה למדעי המחשב, מתמחים בעיקר בתחום לוחמת סייבר. ישראל הינה מעצמת סייבר עולמית (בעיקר בזכות תעשיית המודיעין המעולה שלה). יתרה מזו, ממשלת ישראל הציבה לעצמה יעד אסטרטגי להפוך למעצמת סייבר וסימנה אותו כזירת הלחימה החמישית.

מטרת המסלול הינה להכשיר את הסטודנטים להתמודד עם האיומים והטכנולוגיות הנמצאות בחזית המחקר המדעי. בין היתר, המסלול מכיל קורסים בקריפטוגרפיה, ניטורי מידע ברשתות WIFI, תכנות Low-Level ועוד.

הנדסת תוכנה

כיום, הצורך במתכנתים מעולים רק עולה. מתכנת טוב יכול להחליף בקלות עבודה של 10 מתכנתים בינוניים, בעיקר בגלל הבנה מעמיקה שלו של תהליכים המתרחשים "מתחת למכסה המנוע" של המחשב.

במסלול הנדסת תוכנה אנחנו במחלקה למדעי המחשב שמים דגש בדיוק על היכולת הזו – להכשיר מתכנתים מעולים המסוגלים לפתור בעיות אלגוריתמיות קשות, ביעילות ובמהירות. בין היתר, נלמד במסלול עקרונות מתקדמים ביותר בתכנות מונחה עצמים (OOP), פיתוח משחקי מחשב, בדיקות תוכנה מתקדמות, מערכות זמן אמת ותכנות ב-C ועוד.

 

 

משך הלימודים

 

על איכות אנו לא מתפשרים, ולכן במחלקה למדעי המחשב אנו עוזרים לסטודנטים שלנו לבחור במסלול שיאפשר להם להוציא את המיטב.

רוצים מסלול בוקר רגיל ולסיים את התואר בשישה סמסטרים (3 שנים)? אפשרי.

רוצים קצת יותר גמישות עם אפשרות לפרוס את התואר לערבים ולהמשיך לעבוד ולסיים את התואר ב-3 שנים? אפשרי.

רוצים להתחיל באביב ולהרוויח שנת לימודים יקרה? אפשרי בהחלט.
 

 

מבנה התכנית

 

היקף הלימודים בתוכנית הוא 146 שעות סמסטריאליות (ש"ס). 119.5 נקודות זכות (נ"ז) מתוכן ילמד התלמיד:

 

  ש"ס נ"ז
קורסי יסוד במתמטיקה 42 34
קורסי חובה במדעי המחשב 68 55.5
קורסי בחירה במדעי המחשב 32 24
לימודים רב תחומיים 6 6
סה"כ 146 119.5

 

בוגר התוכנית יקבל תואר ראשון B.Sc. במדעי המחשב.

 

 

בכללותה, התכנית ללימודי תואר ראשון במדעי המחשב הינה תכנית המציבה בפני הסטודנטים אתגרים אינטלקטואליים ומקצועיים כאחד. ההתמודדות עם האתגרים הללו מקנה לסטודנטים ידע מקיף, מיומנויות מגוונות ויכולת לבצע שלל תפקידים בענפים שונים של מדעי המחשב.

 

התכנית נמשכת כ-6 סמסטרים במסלול הרגיל ו-9 סמסטרים במסלול הגמיש (שלושה מהם בקיץ). היקף הלימודים מונה 146 שעות סימסטריאליות, בסופן מסיימים הבוגרים עם 119.5 נקודות זכות.

 

מערכת הלימודים מורכבת מקורסי חובה ולימודי בחירה:

קורסי החובה – יסודות ומתודות מרכזיות בתחום מדעי המחשב.

לימודי הבחירה – בחירה אישית (על פי האשכולות): תחום סייבר, ראיה ממוחשבת, בינה מלכותית, מערכות זמן אמת, גרפיקה ממוחשבת, פרויקט בתעשייה ועוד נושאים רבים ומרתקים.

 

 

לימודים במסלול הגמיש – לשלב לימודים ועבודה

 

מעבר למסלול לימודי היום המלאים, אנו מציעים לסטודנטים ללמוד לתואר ראשון במדעי המחשב במסגרת מסלול גמיש של לימודי ערב וקיץ. לימודים במסלול זה מתמשכים כ-3 שנים ומתפרסים על פני 3 סמסטרים בכול שנה.
במסגרת המסלול הגמיש, סטודנטים שאינם רוצים או יכולים להתחייב למסלולי הלימוד הנהוגים בבוקר, יוכלו אף הם לסיים תואר ראשון בנוסף על רכישת ניסיון מעשי בתעשייה. השילוב מאתגר אך ללא ספק מתגמל במיוחד.