חדשות ואירועים

מודל מתמטי מתקדם מאפשר ניהול מזומנים מורכב

 

מענק יוקרתי מהקרן הישראלית למדע (ISF) לפרופ' דוד פרי ופרופ' שאול בר-לב מהפקולטה להנדסת תעשייה וניהול טכנולוגיה, לפיתוח מודל מתמטי חדשני לניהול מזומנים.

 

 

פרופ' דוד פרי ופרופ' שאול בר-לב מהפקולטה להנדסת תעשייה וניהול טכנולוגיה במכון הטכנולוגי חולון קיבלו לאחרונה מענק למשך שלוש שנים מהקרן הלאומית למדע, עבור פיתוח מודל מתמטי חדשני לניהול תזרים מזומנים. המודל נועד לסייע בחישובים מורכבים של מוסדות פיננסיים כמו בנקים, חברות ביטוח ושווקי ספוט. בהיבט המחקרי, הוא מתייחס למזומנים כאל מלאי סחורות, ומתבסס על תורת התורים – תורה מתמטית החוקרת עומסי המתנה. המענק הנוכחי מגיע בעקבות מענק קודם מהקרן הלאומית למדע, שבעזרתו פיתחו שני המדענים מודל מתמטי לניהול יעיל של בנקי דם, שם הם שימשו כיועצים לוגיסטיים.

 

החוקרים מסבירים: "המודל שלנו מתייחס באופן ספציפי לסוגיה של דמי ניהול, וכיצד יש לחשב אותם כדי להגיע להכנסה אופטימלית. בנק, לדוגמה, גובה אחוז מסוים מכל עסקה, בתמורה לשירות שהוא מספק – מקום בטוח להפקיד בו את כספנו. המודל החדש מציע למקבלי ההחלטות בבנק מודלים נוחים ליישום, שיסייעו להם לתמרן באופן אופטימלי את דמי הניהול (או אחוזי הריבית) הנגבים מלקוחות, כדי לכוון ליעדי הכנסה (לדוגמה הכנסה שנתית) שהוגדרו מראש."

 

לדברי פרופ' פרי ופרופ' בר-לב עשוי הפתרון להתאים גם לחברות ביטוח, בעיקר בפעולות של ביטוח משנה – כאשר חברת הביטוח מבטחת את עצמה, ועליה לחשב חלוקת סיכונים מיטבית. "גם שווקי ספוט מהווים קהל יעד פוטנציאלי," הם אומרים. "שוק ספוט הוא אתר שקולט מספקים מוצר מסוים – כמו נפט, מתכות, או תבואה, מספק שירותי אחסון ומציע את הסחורה ללקוחות. שוק ספוט פועל למעשה כמו בנק או קופה מרכזית עבור אותו מוצר (המגלם כמות מסוימת של כסף (, וגובה דמי ניהול עבור שירותיו. המודל המקורי שלנו יכול לסייע מאוד למנהלים הנדרשים לבצע את הפעילויות הפיננסיות המורכבות הללו."

 

 

פורסם: 31/08/2021

עודכן לאחרונה: 01/09/2021