חדשות ואירועים

מה קרה לחלום של האימא היהודייה?

ומה אפשר ללמוד מזה?
 
בתחילת שנת 2014, חברת גוגל רכשה את חברה בשם "נסט", בסכום מדהים של 3.2 מיליארד דולר. סל המוצרים של החברה הנרכשת כולל שלושה מוצרים עיקריים: מצלמת זמן אמת לאינטרנט, גלאי עשן ופחמן חד חמצני, ותרמוסטט חכם ש"לומד" ומטייב את מאפייני צריכת האנרגיה של בני הבית, על פני זמן.
  
כולנו יודעים במה עוסקת גוגל, ולכן עולה מיד השאלה. האם גוגל התבלבלה? כנראה שלא. גוגל לא רכשה חברה שמייצרת תרמוסטטים, גלאי עשן או מצלמות. גוגל רכשה חברה שמייצרת מידע על התנהגות של פרטים בסביבה הטבעית שלהם. והמידע זה שווה הרבה כסף, כי הוא מאפשר להתאים לאנשים מוצרים באופן פרטני.    
 
המאמץ למצוא ולנתח מאפייני התנהגות של פרטים בסביבה הטבעית שלהם, משתלב במאמץ הכללי לאסוף מידע רב ככל האפשר ולהפיק ממנו ידע. הוא צומח יחד עם דבר נוסף, שמעט מאוד אנשים יודעים להסביר מהו, אבל ברור לכולם שהוא צומח יותר מהר מחיידקים בצלחות פטרי. לדבר הזה קוראים Internet of things.   הרעיון העיקרי הוא לחבר כל מה שאפשר לאינטרנט. טלביזיות, מקררים, מכשירים ביתיים, מכוניות. הכל! כל מה שיכול לספר לנו, איך אנשים מתנהגים. מה הם צורכים ומתי. ועל מה הם מוכנים לשלם.
 
והנה עוד משהו מעניין. חברה שיושבת (בינתיים) ליד הרפת של אחד הקיבוצים במרכז הארץ, פיתחה מכשיר שמסוגל לאתר נזילות מים ברשת המים הביתית. כיצד? המכשיר "לומד" את מאפייני צריכת המים. מתי וכמה זמן בני הבית מתקלחים. מתי משקים את הגינה. מתי פועלת מכונת הכביסה ומתי נכנסו לשירותים. כאשר מופיעה פתאום צריכת מים חריגה (למשל עקב פיצוץ בצינור שעובר מתחת לרצפה) ואף אחד לא רואה או יודע, האביזר החכם יודע לזהות ולהתריע.  
 
נראה לכם לא חשוב ?
אז הנה הנתון שהופך את זה לחשוב. במדינת ישראל חברות הביטוח משלמות מידי שנה 350 מיליון שקל פיצויים עבור נזקי מים במבנים.  
 
אז מה משותף לכל התופעות ?
ים של נתונים. מיליוני רשומות שלא בטוח שכולם יודעים מה לעשות איתם. מה שקוראים במקומותנו "ביג דאטה" (Big data). הים הזה יצר גם מקצוע חדש. "מדען נתונים" (data scientist). חיפוש קצר בגוגל, Bing  או Yahoo  בעזרת המילים "Most ten wanted professions", או בצורה היותר הומוריסטית "Jobs that can't be explained to your parents" מעלה כמעט תמיד בעשירייה הפותחת מקצעות שקשורים לניתוח נתונים. "מדען נתונים", "אקטואר", "מומחה תוכן" ועוד.
 
אז מה קרה לחלום של האימא היהודייה שרצתה חתן רופא, עו"ד או מהנדס? זה היה במאה הקודמת. עכשיו כדאי שהיא תתחיל לחפש "מדען נתונים". איפה אפשר למצוא כאלה? בפקולטה לניהול טכנולוגיה, מכון טכנולוגי חולון.   
 
פרטים נוספים על ההתמחות בעמוד מב"ט מערכות מידע
 
הכותב הוא ד"ר איל בריל, ראש התוכנית לתואר ראשון בפקולטה לניהול טכנולוגיה,