חדשות ואירועים

כנס הפקולטה לניהול טכנולוגיה התקיים ב HIT

 
כנס הפקולטה לניהול טכנולוגיה התקיים ב HIT תחת הכותרת "אתגרים בניהול וביצוע של פרויקטים מורכבים". את הכנס ארגנה והנחתה ד"ר סיגל קורל-קורדובה, ראש תחום בחירה בניהול פרויקטים בפקולטה לניהול טכנולוגיה ב HIT.
 
ד
ד"ר סיגל קורל-קורדובה בפתיחת הכנס
 
זוהי השנה השלישית שהפקולטה לניהול טכנולוגיה מקיימת כנס שנתי ב- HIT . מטרת הכנס הייתה לחשוף את הסטודנטים למנהלים בכירים מאוד במשק הישראלי, בעלי ניסיון רב ובעלי תפקידי מפתח, אשר שיקפו עבורם את נקודת מבטם על העשייה. דרך חשיפה זו יראו הבוגרים מודלים לחיקוי, ויעשירו את ידיעתם על מימד הניהול הבכיר והאתגרים ברמות אלו.
 
העולם המודרני הופך להיות פרוייקטלי במהותו. ביצוע מיזמים מוגדרים, חד פעמיים ותחומים בזמן הנו חלק מהותי של העשייה בסקטור הציבורי והפרטי.

אילוצי תקציב ולוחות זמנים, תחרות בין ספקים, בעלי עניין מגוונים, רגולציה ומשאבים מוגבלים הופכים את העשייה בתחום ניהול הפרויקטים למאתגרת ומורכבת.

לכנס הוזמנו שלושה נציגים בכירים מאוד שהציגו מגוון אספקטים עשיר של פעילותם בניהול וביצוע פרויקטים מורכבים.
מר חיים רוסו, יו"ר תעשיידע, לשעבר מנכ"ל אלאופ, הציג את נקודת מבטו על האתגרים המרכזיים בניהול פרויקטים טכנולוגיים.

בהרצאתו טען מר רוסו שהאתגר המרכזי בפרויקטים טכנולוגיים הוא אי הודאות בכל הפרמטרים המרכזיים החשובים להצלחת פרויקט :
  • אי ודאות בצרכי ובדרישות השוק
  • אי ודאות טכנולוגית הנובעת מההתפתחות המהירה של טכנולוגיות והצורך להתבסס עליהן עוד לפני הבשלתם
  • אי ודאות בכוח האדם המאייש את הפרויקטים עקב מוביליות גבוהה מאד.
 
הנקודות אותן הציג מר רוסו מהוות הרחבה משמעותית עבור הסטודנטים ומבוססות על הסתכלות מקצועית רבת השנים של מר רוסו על מנהלי פרויקטים והכלים להצלחה.
 
תא"ל רמי מלאכי, מפקד לוט"ם, החטיבה הטכנולוגית של חיל התקשוב בצה"ל ,הדגיש מספר נקודות של הובלה של תוכניות משמעותיות מאוד בצה"ל. בהרצאתו תא"ל מלאכי הציג כיצד משתקפים האתגרים הטכנולוגיים והארגוניים של בית התוכנה הגדול בארץ . האתגר הניהולי הבכיר של שילוב הכרחי בין מפתח, לקוח ומזמין (אותו כינה המודל הבוליאני), יחד עם המעבר בין EGO לECO, ועוד נקודות רבות שהשתקפו בהרצאתו מהווים כווני חשיבה מאוד מרעננים עבור הסטודנטים שלנו שעתידים להיות, בחלקם, מנהלי פרויקטים וישולבו במערכות גדולות ומשמעותיות.
 
קרן אסלאן, סמנכ"לית כספים, כלכלה והתקשרויות ברכבת ישראל, הוזמנה כדי לתת מבט מאקרו כלכלי על רכבת ישראל והתפתחותה לאורך השנים. ההיבטים הכלכליים של פרויקטים וההסתכלות המאקרו כלכלית, כפי שהוצגה על ידי קרן אסלאן, של מימוש הפרויקטים והשפעתם על התוצאות העסקיות, מהווים נדבך מרכזי בהתפתחות ניהול הפרויקטים.
 
כיום, התקן מבאר שלוש רמות של מטרות -עבור מנהל הפרויקט מיקוד ביצירת תכולה חדשה (תוך עמידה במגוון אילוצים כגון לו"ז, תקציב, איכות ועוד). מנהל התוכנית, שהנו מנהל היחידה העסקית, מתמקד בערך של הפרויקט (או קבוצת פרויקטים). הערך הנו בד"כ (כולל ברכבת ישראל) הרווח לחברה. המנהל הבכיר (מנכ"ל או סמנכ"ל), מתבונן על התועלת לחברה ( Benefit). גב' אסלאן הציגה בצורה מרשימה את הדרך המקצועית בה מגה פרויקטים משתלבים בתועלות הרבות לחברה מורכבת, ממשלתית, בעלת הישגים שבדרך כלל הציבור לא נחשף אליהם.

האספקטים שהוצגו על ידי מר רוסו, תא"ל מלאכי וגב' אסלאן הנם נדבך מרענן וחשוב בסילבוס הלימודים ומהווים נקודת מבט ייחודית כיצד מגה פרויקטים משתקפים בעיניהם של מנהלים בכירים מאוד.
 

 
פורסם:26.12.2016