שיחות קמפוס

"אנשים באים עם מצב רוח טוב ללימודים"

לפי יוסי אבסדריס, שנולד וגדל בירוחם ושירת בצבא כחובש קרבי בהנדסה קרבית, הייחודיות של H.I.T מכון טכנולוגי חולון היא בעירוב של סטודנטים מתחומים שונים, במתחם אחד. "אפשר להרגיש בזה גם במעונות", אומר אבסדריס, "מעבר לעובדה שמקווה ישראל זה פשוט מקום מקסים, כל אחד מהסטודנטים בא מתחום אחר: עיצוב, אלקטרוניקה, מדעים ועוד. יש במכון אווירה חברתית ייחודית. אנשים באים עם מצב רוח טוב ללימודים. החבר'ה מעיצוב מביאים משהו שונה ואחר, הם אמנים. יש ערבוב של כל מיני טיפוסים וזה מסקרן וכיף להיות חלק מזה".
 
איך הגעת ללמוד ב-H.I.T מכון טכנולוגי חולון?

"אני לומד במסגרת פרויקט 'אקדמיה'. הפרויקט עוזר לאנשים צעירים מהפריפריה שאין בידם אמצעים כלכליים, ללמוד לתואר ראשון ולרכוש השכלה אקדמית. הפרויקט מעניק שכר לימוד ומלגה למעונות ובתמורה הסטודנטים תורמים לקהילה. אני גר בירוחם וראיתי פרסום על הפרויקט והתעניינתי במכון. אני לומד שנה רביעית ניהול טכנולוגיה וגר במעונות במקווה ישראל".
 
למה בחרת בניהול טכנולוגיה?

"זה המקצוע הכי מגוון מבחינת אפשרויות התעסוקה בעתיד. הלימודים כוללים נושאים כמו חקר ביצועים, כלכלה, סטטיסטיקה ומערכות מידע, כל אלה נושאים הקשורים לתחום הניהול בתעשיות עתירות ידע וטכנולוגיה".
 
ספר על חוויה מעניינת מהלימודים.

"פרויקט הגמר שלנו מעניין. אנחנו צריכים לאפיין מערכת מידע למרכז ההפצה של חברת
Yellow, רשת החנויות של חברת 'פז'. מרכז ההפצה הוא מחסן של סחורה המעביר את הסחורה לכל חנויות הרשת. אני חלק מצוות של שלושה סטודנטים ואנחנו נפגשים עם המנכ"ל ומקבלים ממנו מידע שבאמצעותו נוכל לאפיין את מערכת ההפצה לפי התאמה לחברה. בעצם אנחנו עוסקים באופן מעשי ומוחשי בחומרים מהמציאות. החלק התיאורטי עוזר לנו בעבודה עצמה".
 
ספר על התרומה לקהילה במסגרת פרויקט "אקדמיה".

"מערכת המעורבות בקהילה ב-
H.I.T מכון טכנולוגי חולון מאוד מפותחת ומרשימה. יש הרבה פרויקטים והרבה עמותות מעורבות. אני עסקתי בעיקר בפרויקטים של פר"ח, בחונכות אישית. יש מרכזי העשרה של עמותת 'אשכול' עמותה הקיימת רק בחולון. במסגרת זאת התנדבתי במרכז גלישה בשם 'שטרודל', בשכונת ג'סי כהן בחולון. מדובר במרכז ממוחשב לנוער, עם גישה לאינטרנט. מגיעים מדריכים ורכזים שמעבירים פעילויות הקשורות בגלישה באינטרנט.

"מאחורי פרויקט 'אקדמיה עומד רעיון יפה אבל חשוב לזכור שהוא לא מתאים לכל אחד. גם אנשים שאולי מתאימים מבחינת הקריטריונים צריכים להיות מודעים לזה. אנשים מגיעים מרחוק, מהפריפריה, הם נמצאים רחוק מהבית. בעצם מדובר במעבר חד ולא קל. אני הגעתי אחרי הצבא ולי באופן אישי זה התאים והיה די קל".
 
איזו עצה היית נותן למי שמגיע ללמוד ב-H.I.T מכון טכנולוגי חולון?

"לנצל את המשפחתיות שקיימת במכון. זה מוסד לימודי ייחודי מהבחינה הזאת. יש גמישות רבה. מתחשבים בסטודנטים, בלוח הזמנים שלהם. המכון נותן במה מאוד טובה לסטודנטים ובעצם שם אותם במרכז".
 
מה התכניות לעתיד?

"אני מתכוון לחזור הביתה, לדרום, ולעבוד בתחום האקדמי שאותו למדתי. המכון הוא בשבילי קרש קפיצה לרכישת השכלה, ידע וניסיון, שייתנו לי כלים לפתח קריירה. אפשר לומר שהמכון העניק לי הזדמנות מאוד גדולה ואני שמח שאני מנצל אותה".